+38pozitívnych Celkovo
391248
+3794testovaných Celkovo
2911736
+37pozitívnych
AG
Celkovo
386442
+14úmrtí Celkovo
12478
+14hospitalizovaní Celkovo
229
+27549zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+5723zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
1927554
+21829zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1238271
Aktualizácia:
18.6.2021 , 10.27
Aktualizácia: 18.6.2021 , 10.27 štatistiky vo svete viac informácií
20. 03. 2020 11:18 | BRATISLAVA/mm

Slovensko dva týždne s koronavírusom: Takto sa vyvíjala situácia (mapa + graf)

Pozrite si vývoj a rozloženie infikovaných na našom území.

Koronavírus
Koronavírus Foto: TASR/AP

Slovensko už dva týždne bojuje s koronavírusom . Od 6. marca do dnešného dňa (piatok, 20. marec) sa ním infikovalo viac ako 120 ľudí. Najväčšie epicentrum nákazy je v Bratislave a okolí, prakticky sa však objavil už na celom našom území.

Úrady zatiaľ neevidujú žiadne úmrtie, okrem jednej 84-ročnej ženy, ktorú síce pozitívne testovali na COVID-19, ale pitva ukázala, že príčinou smrti nebola táto nákaza. Dobrou správou je, že prvých pacientov postupne púšťajú z nemocníc domov do domácej karantény.

Prvý infikovaný pacient bol 52-ročný muž z Kostolišťa pri Malackách. Jeho stav bol spočiatku vážny, ocitol sa aj na jednotke intenzívnej starostlivosti. Postupne sa mu polepšilo a v pondelok (16. marca) ho pustili domov.

Tento muž sa nakazil od svojho syna, ktorý bol v tom čase v severnom Taliansku. Okrem svojho otca infikoval aj svoju matku. Viac sa dočítate TU .

V obci Kostolište, v Malackách, ale aj v obci Vysoká pri Morave, kde infikovaný muž pracoval, urobili prísne opatrenia. Napríklad Malacky uzavreli centrum sociálnych služieb , v ktorom pracovala manželka infikovaného muža, otvorené nezostali ani školy.

Ku koronavírusu ľahostajne nepristúpil ani Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorý zatvoril všetky školy vo svojej pôsobnosti. Pridali sa aj vysoké školy v Bratislave a napokon aj samotné hlavné mesto so svojimi mestskými časťami.

V nedeľu (8. marca) ministerstvo zdravotníctva ohlásilo ďalšie dva nové prípady , ktoré už nesúviseli s prípadmi z Kostolišťa. Išlo o ženu z Bratislavy, ktorá pracuje ako učiteľka v materskej škole a vodičku električky, ktorá pochádza zo Senca. Viac sa dočítate TU .

Koronavírus mimo BSK

V pondelok sa koronanvírus po prvý raz objavil mimo územia BSK , a to v Martine a v Košiciach. V utorok nepribudol žiaden pacient, ale v stredu pribudli ďalšie tri nové prípady.

Títo pacienti sa nakazili od slovenskej rodiny , ktorá síce žije v Rakúsku a do našich štatistík sa preto nezarátava, ale bežne fungujú na Slovensku. Bol to aj posledný deň, kedy pribúdali infikovaní v jednotkách.

Krízový štáb po čiastkových opatreniach a odporúčaniach vyhlásil mimoriadnu situáciu na celom našom území. Zaviedli sa prísne opatrenia ako zatvorenie škôl či povinná domáca 14-dňová karanténa pre ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia. TU nájdete k tejto téme viac .

Od štvrtka (12. marca) rast nakazených nabral na sile. Každý deň pribudlo nad desať infikovaných, v utorok (17. marca) až 25, čo je doteraz najväčší denný nárast.

graf nakazených op.jpg

Je ptorebné ešte doplniť, že na tvrdé opatrenia si ľudia postupne museli zvykať, mnohí si neuvedomovali vážnosť situácie. Nenosili rúška, domácu karanténu nebrali vážne, prípadne si zatvorenie škôl a voľno z práce vyložili ako prázdniny. Postupne sa však situácia výrazne zlepšila a väčšina ľudí sa snaží dodržiavať všetky pokyny.

Najväčšie ohniská nákazy

Suverénne najväčšie ohnisko nákazy je Bratislava s necelými 45 prípadmi. Ak k tomu pripočítame Záhorie, Pezinok a Senec, teda oblasti, ktoré sú extrémne prepojené s hlavným mestom, dostaneme sa takmer až k polovici infikovaných z celkového počtu.

S veľkým odstupom je druhým ohniskom Trenčín so 14 prípadmi, ktorý po poslednej aktualizácii výrazne predbehol Martin s ôsmimi infikovanými. V tomto regióne ešte Žilina hlási štyri, Ružomberok tri a Bytča s Liptovským Mikulášom po jednom prípade.

Posledné väčšie koncentrácie pacientov hlásia ešte Košice, Prešov a Nitra. Je však potrebné upozorniť, že nie všetci chorí aj pochádzajú z mesta, v ktorom sa liečia.

Na mapke si pozrite podrobné čísla

atV8.korona_mapa_okres_clanok_19u1_jpg.jpg
 

Momentálne nikto nevie predpoveď, čo bude nasledovať. S istotou môžeme povedať, že prísne opatrenia potrvajú dlhšie ako prebiehajúce dva týždne.

Všetko bude závisieť aj od vývoja situácie v Európe. Veľa však napovedá aj to, že v Taliansku, v prvom európskom štáte, kde sa koronavírus objavil, ešte neprišiel ani vrchol nákazy.

Komentáre ( 0)