Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 4.7.2020, 9.55
217538(+2216)testovaných
1749(+29)infikovaných
1466(+0)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 4.7.2020, 9.55 štatistiky vo svete viac informácií
23. 03. 2020 09:54 , článok bol aktualizovaný 23. 03. 2020 19:01 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, TV Markíza

U dvoch lekárov z ružinovskej nemocnice testy koronavírus nepotvrdili, púchovskému lekárovi áno

V karanténe je teraz šesť všeobecných lekárov v Púchove.

Univerzitná nemocnica v Ružinove.
Univerzitná nemocnica v Ružinove. Foto: TASR

Dvaja lekári z ružinovskej nemocnice, ktorí sa vrátili z lyžovačky v Taliansku, majú negatívny test na koronavírus. Obaja mali príznaky akútneho respiračného ochorenia a pracovali na gynekologicko-pôrodníckej klinike Univerzitnej nemocnice Bratislava bez ochranných pomôcok.

Informáciu, pred zasadnutím krízového štábu potvrdil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že klinika pokračuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a nie je potrebná karanténa lekárov, zdravotníckeho personálu a ani pacientov.  Informoval aj o dvoch nakazených pacientoch v Národnom onkologickom ústave.

Šesť všeobecných lekárov poskytujúcich ambulantnú zdravotnú starostlivosť v zdravotníckom zariadení Zdravie v Púchove je v karanténe. Jeden z lekárov mal pozitívny nález na ochorenie COVID-19.

Ako informovala vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja  Elena Štefíková, karanténu nariadil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici do 31. marca.

„Počas neprítomnosti viacerých všeobecných lekárov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť v NsP Zdravie Púchov z dôvodu karantény, je zabezpečené ich zastupovanie. V meste Púchov sú v prevádzke aj ďalší poskytovatelia všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti pre dospelých, ktorých môžu občania v prípade potreby kontaktovať telefonicky,“ doplnila Štefíková.

"Lekári, u ktorých sa vyskytuje respiračné ochorenie, by nemali vyšetrovať pacientov. Najmä v tomto období. Určite sa toto celé došetrí a títo lekári by mali niesť nejaké sankcie za to, že sa to stalo," povedal minister.

Rozhodnutie podľa Krajčího padlo už v prípade pochybenia riaditeľky ružinovskej nemocnice, ktorá nechala hospitalizovať bez potrebných opatrení na pľúcnom oddelení svojho známeho, ktorému neskôr potvrdili ochorenie COVID-19. Do karantény tak museli ísť lekári i zdravotné sestry z pľúcneho oddelenia.

"Čo sa týka pochybenia pani docentky, bol tam vyvodený záver, že prišla o svoju pozíciu. My ju potrebujeme, ona tam pracuje, ale stratila svoju pozíciu," priblížil Krajčí. Minister spresnil, že na pľúcnom oddelení dopadli všetky testy zdravotníkov v karanténe negatívne. Podotkol však, že v prípade pozitívne testovaného lekára z Kliniky úrazovej chirurgie na Kramároch je bilancia pozitívne testovaných - dvaja lekári a dve sanitárky. Sú v domácej karanténe a majú sa dobre.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Hovorkyňa UNB Eva Kliská potvrdila, že gynekologicko - pôrodnícka klinika od pondelka pokračuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a nie je potrebná karanténa ani lekárov, ani hospitalizovaných pacientiek či rodičiek.

"Hneď ako sme zistili, že lekár, ktorý pracuje na gynekologicko-pôrodníckej klinike mal potvrdený COVID-19, prijali sme všetky bezpečnostné opatrenia," deklaruje Kliská. Po epidemiologickom vyšetrení zistili, že pozitívne testovaný lekár je externý zamestnanec kliniky, ktorý pracovisko navštevuje jedenkrát v týždni a nebol v tomto čase v kontakte so žiadnou pacientkou či rodičkou na klinike. "V kontakte bol iba s lekármi, ktorí boli okamžite prevedení do karantény, kde im boli realizované odbery. Testy vyšli negatívne, lekári nemajú potvrdený COVID-19," spresnila Kliská.

Ako prvý o negatívnych testoch u lekárov v Ružinove informoval Dennik N zdroj z prostredia nemocnice.

 

U troch lekárov a štyroch sestier z NOÚ sa nový koronavírus nepotvrdil

Výsledky laboratórnych vyšetrení na potvrdenie nového koronavírusu sú negatívne u troch lekárov a štyroch sestier Národného onkologického ústavu (NOÚ). Tí sa 19. marca dostali do kontaktu s pacientom s touto diagnózou. Pre TASR to potvrdila špecialistka pre styk s verejnosťou NOÚ Patrícia Kubicová.

"Negatívne výsledky sú tiež u spolupacienta, ktorý bol krátky čas hospitalizovaný na izbe v NOÚ s pacientom s diagnózou nového koronavírusu," priblížila Kubicová. Všetci naďalej ostávajú v karanténe.

NOÚ opakovane vyzýva všetkých, ktorí musia navštíviť NOÚ, aby vo vstupnom filtri nič nezamlčali, pretože tým ohrozujú ostatných. "Naďalej však platí základné pravidlo – ak pacient vykazuje známky respiračného ochorenia, prípadne má pozitívnu cestovateľskú anamnézu, nech radšej ostane doma, nevstupuje do areálu NOÚ a kontaktuje svojho ošetrujúceho lekára z dôvodu určenia ďalšieho postupu," uzavrela Kubicová. 
 

Komentáre ( 0)