+9359pozitívnych Celkovo
722108
+26037testovaných Celkovo
4704977
+1369pozitívnych
AG
Celkovo
499663
+75úmrtí Celkovo
14771
+4hospitalizovaní Celkovo
3 408
+6566zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+3893zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2651767
+2673plne zaočkovaných Celkovo
2479645
Aktualizácia:
03.12.2021 , 10.21
Aktualizácia: 03.12.2021 , 10.21 štatistiky vo svete viac informácií
24. 03. 2020 11:37 | BRATISLAVA/TASR

Ministerstvo obrany hlási dva prípady nákazy novým koronavírusom

V oboch prípadoch je známy pôvod ich nákazy.

Hasiči s odobratými vzorkami od pacienta podozrivého na koronavírus v jednej z bratislavských štvrtí.
Hasiči s odobratými vzorkami od pacienta podozrivého na koronavírus v jednej z bratislavských štvrtí. Foto: TASR

Ministerstvo obrany (MO) SR v rámci svojho rezortu zaznamenalo dva prípady nakazenia ochorením COVID-19.

Ide o profesionálneho vojaka, ktorý pracuje na ministerstve obrany v Bratislave, a civilného zamestnanca z vrtuľníkového krídla v Prešove. Informovala o tom hovorkyňa MO SR Danka Capáková.

"V oboch prípadoch je známy pôvod ich nákazy. V súčasnosti sú obaja v domácej karanténe, ich stav si nevyžaduje hospitalizáciu. Prvý spomínaný neprišiel po návrate zo zahraničia do styku so žiadnym kolegom, preventívne zostal hneď v domácej karanténe. Druhý sa nakazil od brata a rovnako neprišiel do styku s kolegami na útvare," uviedla Capáková.

Rezort obrany prijal podľa Capákovej v súvislosti s novým koronavírusom množstvo opatrení. "Ide napríklad o meranie telesnej teploty pred vstupom do priestorov ministerstva, povinné nosenie rúšok alebo inej ochrany tváre či rozmiestnenie dezinfekčných prostriedkov na vstupoch do jednotlivých budov," priblížila Capáková.

Dodala, že slovenskí vojaci sú v prípade rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR pripravení na dovoz zdravotníckeho materiálu lietadlami Spartan, na ktoré im boli vyčlenené letové hodiny v rámci programu SALIS. V praxi to znamená využitie veľkokapacitného transportného lietadla, ktoré dokáže priviezť väčšie množstvo pomôcok naraz.

"Občania v takejto situácii musia vedieť, že sa na vojakov a rezort obrany môžu spoľahnúť. Urobíme maximum pre to, aby našu pomoc aj reálne cítili a potvrdili sme naše pevné miesto v rámci domáceho krízového manažmentu," uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Naď zároveň zdôraznil, že MO SR využíva aj vlastné kapacity a možnosti. "Napríklad pre potreby rezortu začali vyrábať vojenskí chemici v Zemianskych Kostoľanoch dezinfekciu," doplnil.

Capáková tiež pripomenula, že rezort obrany v zmysle požiadaviek Ústredného krízového štábu SR vyčlenil na ubytovanie slovenských občanov, ktorí musia podstúpiť povinnú 14-dňovú karanténu, aj ubytovacie zariadenia spoločnosti Horezza.

"V hoteloch Granit Piešťany a v Tatranských Zruboch je ubytovaných zatiaľ takmer 180 občanov, ktorí sa na Slovensko vrátili z rôznych krajín. Ďalších 55 aktuálne smeruje do zariadenia na Smrekovici. Dodržiavanie karanténnych opatrení je zabezpečené Vojenskou políciou," dodala Capáková.