Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 04.04.2020
13160(+1868)testovaných
471(+21)infikovaných
8(+3)vyliečených
0(+0)úmrtí
Aktualizácia: 04.04.2020 štatistiky vo svete viac informácií
24. 03. 2020 15:49 | BRATISLAVA/TASR

Na Slovensko dorazili milióny kusov zdravotníckych pomôcok na boj s koronavírusom

Časť bola darom od súkromných spoločností.

Na pražskom letisku nakladajú z čínskeho lietadla ochranné masky pre Slovensko.
Na pražskom letisku nakladajú z čínskeho lietadla ochranné masky pre Slovensko. Foto: Ministerstvo vnútra SR

Na Slovensko v utorok dorazilo 2,5 milióna kusov jednorazových ochranných rúšok, 50-tisíc kusov testerov, 20-tisíc kusov ochranného oblečenia a 25-tisíc kusov ochranných okuliarov. Časť bola darom od súkromných spoločností. TASR o tom informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

"Na Slovensko do skladov Ministerstva vnútra SR a skladov štátnych hmotných rezerv v Slovenskej Ľupči v kamiónoch v najbližších chvíľach dorazí potrebný zdravotnícky materiál, ktorý bude následne distribuovaný tam, kde je to najviac treba," povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Vďaka pomoci Českej republiky, ktorá poskytla a bude poskytovať Slovensku svoje zazmluvnené letecké kapacity čínskeho leteckého prepravcu, v utorňajších skorých ranných hodinách pristálo na pražskom letisku lietadlo z Číny so zdravotníckym materiálom.

Z čínskeho lietadla na pražskom letisku vykladajú zdravotnícke pomôcky pre Slovensko.
Z čínskeho lietadla na pražskom letisku vykladajú zdravotnícke pomôcky pre Slovensko. Foto: Ministerstvo vnútra SR
 

Konkrétne ide o slovenským rezortom vnútra zakúpené dva milióny jednorazových ochranných rúšok. Rovnako sa na palube lietadla nachádzal dar od súkromných spoločností J&T a Energetický a průmyslový holding (EPH) v podobe ďalšieho pol milióna rúšok, 50-tisíc kusov testerov, 20-tisíc kusov ochranného oblečenia a 25-tisíc kusov ochranných okuliarov.

Firmy pripravujú dodávku aj respirátorov potrebných najmä pre zdravotnícky personál v prvej línii. Na pomoc v boji proti novému koronavírusu pre Slovensko a Česko vyčlenili tieto spoločnosti spolu osem miliónov eur.

Reportáž pripravil René Medzihradský.

 

Komentáre ( 0)