Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 4.7.2020, 9.55
217538(+2216)testovaných
1749(+29)infikovaných
1466(+0)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 4.7.2020, 9.55 štatistiky vo svete viac informácií
24. 03. 2020 20:09 , článok bol aktualizovaný 24. 03. 2020 22:47 | RÍM/TASR

Zverejnili najnovšie hrozivé štatistiky mŕtvych a nakazených novým koronavírusom

V Taliansku je celkom 54 030 pacientov s koronavírusom.

Zdravotníci prevážajú pacienta s koronavírusom - ilustračná snímka.
Zdravotníci prevážajú pacienta s koronavírusom - ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom za 24 hodín ďalších 743 ľudí. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Podľa nej ide o koniec dvojdňového klesajúceho trendu - v pondelok hlásili 601 a v nedeľu 651 úmrtí -, ktorý vzbudil nádeje, že epidémia môže byť na ústupe.

Ako informoval šéf Úradu pre civilnú ochranu Angelo Borelli, celkový počet obetí tak stúpol na 6620, čo predstavuje denný nárast o 12,2 percenta.

V Taliansku je celkom 54 030 pacientov s koronavírusom, čo je v porovnaní s pondelkom nárast o 3612. Celkový počet infikovaných - vrátane obetí a uzdravených - dosiahol 69 176.

Podľa agentúry ANSA však tretí deň po sebe klesá počet nových infikovaných. Kým v utorok ich zaznamenali 3612, v pondelok to bolo 3780 a nedeľu 3957.

V Londýne otvoria poľnú nemocnicu

Britská vláda v utorok oznámila, že v londýnskom výstavnom centre ExCel otvorí dočasnú nemocnicu so 4000 lôžkami. Plánuje tam liečiť pacientov nakazených novým koronavírusom, informovala agentúra AFP.

Toto opatrenie prichádza po tom, čo britský premiér Boris Johnson v pondelok nariadil obmedzenia pohybu na obdobie troch týždňov v celej krajine. Majú pomôcť zastaviť šírenie pandémie, ktorá si už v Británii vyžiadala 422 úmrtí a 8077 infikovaných.

Spojené štáty hlásia 600 mŕtvych

V Spojených štátoch zomrelo dosiaľ na nový koronavírus 600 ľudí a počet potvrdených prípadov tejto nákazy je aktuálne 49 768. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnila prestížna Univerzita Johnsa Hopkinsa.

USA majú tretí najvyšší počet potvrdených prípadov na svete - po Číne a Taliansku. Smrtnosť, teda ukazovateľ, udávajúci podiel obetí zo všetkých infikovaných koronavírusom, dosahuje momentálne 1,2 percenta.

Skutočný počet nakazených ľudí je však oveľa vyšší, keďže nie všetci boli testovaní, čo by toto percento znížilo, upozorňuje AFP.

Francúzsko má ďalších 240 obetí

Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 240 ľudí, čím celkový počet mŕtvych stúpol na 1100. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na úrady.

Generálny riaditeľ francúzskeho úradu verejného mal pozitívne testy na vírus. Celkovo je hospitalizovaných 10.176 osôb, z ktorých 2516 je v intenzívnej starostlivosti.

V pondelok francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran oznámil, že koronavírus si vo Francúzku vyžiadal ďalších 186 obetí, čím celkový počet úmrtí stúpol na 860. Véran ďalej oznamil, že v krajine zaznamenali už 19.856 prípadov nákazy.

Opatrenia, ktoré v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2 ešte minulý týždeň schválila francúzska vláda, by mali trvať najmenej šesť týždňov. V utorok to prostredníctvom ministerstva zdravotníctva oznámila poradná vedecká komisia, ktorá vláde pomáha v boji so šírením tohto infekčného ochorenia. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

"Je pravdepodobné, že obmedzenia pohybu budú trvať najmenej šesť týždňov odo dňa, keď boli zavedené v praxi," uviedla komisia s tým, že "vzhľadom na nedostatok vedeckých poznatkov o tom, ako sa epidémia vyvíja, nie je možné špecifikovať konkrétny dátum.

V Česku pribudlo viac ako 100 nakazených a tretia obeť

Česko eviduje 1394 ľudí nakazených novým koronavírusom, počas utorka pribudlo viac ako 100 infikovaných. Večer pred 18.00 h to napísal český spravodajský portál Novinky.cz. Osem ľudí sa v ČR vyliečilo.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch na Twitteri oznámil, že v krajine zomrel na toto ochorenie tretí človek. Ide o ženu narodenú v roku 1949, ktorá bola od 22. marca hospitalizovaná v pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnici pre pľúcne ochorenie, pričom mala aj ďalšie zdravotné problémy.

Koronavírus u tejto 71-ročnej pacientky zistili práve v nemocnici. Podľa ministra sa nakazila od niekoho zo svojej rodiny.

Vatikán má tri nové prípady

Ďalšie tri prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 zaznamenali v utorok vo Vatikáne, čím sa celkový počet nakazených zvýšil na štyri. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na vatikánskeho hovorcu Mattea Bruniho.

Medzi novými prípadmi nákazy sú dvaja zamestnanci vatikánskeho múzea a jeden zamestnanec colného úradu. Všetky tri osoby sú už po dobu viac ako dvoch týždňov v izolácii.

Španielsko žiada NATO o pomoc

Španielska armáda v utorok požiadala NATO o humanitárnu pomoc v boji proti nákaze koronavírusom SARS-CoV-2, informovala agentúra AFP.
Španielsko má podobne ako ďalšie krajiny problémy s nedostatkom zdravotníckeho materiálu.

Španielsko je v súvislosti s pandémiou koronavírusu štvrtou najviac postihnutou krajinou na svete. Počet úmrtí dosiahol 2696 a takmer 40.000 ľudí je nakazených. Za obdobie posledných 24 hodín nákaze podľahlo 514 ľudí.

Polovica ľudí z Diamond Princess nejavila žiadne príznaky

Takmer polovica ľudí, ktorí sa na palube výletnej lode Diamond Princess nakazili koronavírusom SARS-CoV-2, nejavila až do testovania absolútne nijaké príznaky nákazy. S odvolaním sa na vyhlásenie amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) o tom v utorok informovala agentúra DPA.

Podľa CDC ochorením COVID-19 spôsobeným novým druhom koronavírusu sa na palube lode nakazilo viac než 700 pasažierov a členov posádky.

Z uvedeného počtu bolo bez symptómov tohto infekčného ochorenia nakazených až 331 osôb, teda 46,5 percenta.

Zo zvyšných 381 infikovaných ľudí na palube potrebovalo 37 (9,7 percenta) intenzívnu starostlivosť, pričom deväť osôb (1,3 percenta) ochoreniu podľahlo.

Komentáre ( 0)