Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 05.04.2020
14670(+1510)testovaných
485(+14)infikovaných
8(+3)vyliečených
0(+0)úmrtí
Aktualizácia: 05.04.2020 štatistiky vo svete viac informácií
25. 03. 2020 10:59 , článok bol aktualizovaný 25. 03. 2020 13:03 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Vláda predstavila zásadné zmeny v ošetrovnom a uvažuje o zrušení 13. dôchodku

Opatrenia priblížil minister práce Milan Krajniak.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak
Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak Foto: TASR - Jaroslav Novák

Premiér Igor Matovič je pripravený dočasne zrušiť 13. dôchodky. Vyhlásil to po rokovaní vlády, na ktorom spolu s Ministerstvom práce prijali súbor opatrení pre zamestnancov a zamestnávateľov v období pandémie koronavírusu.

Podľa Matoviča aj dôchodcovia chápu, že sme v ťažkej situácii a sú ochotní "vzdať sa" 13. dôchodkov, ktoré schválila minulá vláda tesne pred voľbami. Zatiaľ tento návrh na stole nie je, ale Matovič potvrdil, že je pripravený o tom hovoriť.

"Postavím sa za to, aj keby to malo politické následky. Ľudia nás nevolili, aby sme sa hrali na Mikuláša, ale aby sme boli zodpovední, aj keby sme mali prijať nepopulárne rozhodnutia," vyhlásil Matovič.

Minister práce Milan Krajniak povedal, že Sociálna poisťovňa má zatiaľ peniaze na 13. dôchodky. Otázne je, aká bude situácia o dva až tri mesiace.

Vláda Igora Matoviča pripravila súbor opatrení pre zamestnancov a zamestnávateľov, ktorých sa dotkla pandémia koronavírusu. Minister práce Krajniak pripravil štyri sociálne balíčky pomoci.

Po novom dostanú ošetrovné rodičia všetkých detí do 11 rokov a v prípade, že je dieťa zdravotne ťažko postihnuté, ošetrované dostanú rodičia do 18. roku dieťaťa. Potvrdenia od lekárov budú stačiť mailom alebo telefonicky.

Ošetrované dostanú aj rodičia, ktorých deti majú dlhodobo zdravotné problémy. Príspevok bude platiť do dovŕšenia 16. roku dieťaťa. Príspevok bude vo výške 55 percent hrubej mzdy rodiča, čo je zhruba 70 percent jeho čistej mzdy.

Sociálne opatrenia, ktoré prijala vláda v čase koronavírusu.
Sociálne opatrenia, ktoré prijala vláda v čase koronavírusu. Foto: TVNOVINY.sk
 

Sociálna poisťovňa bude platiť aj nemocenské dávky ľudí, ktorí sa ocitli v karanténe. Doteraz to musel platiť zamestnávateľ, od teraz to bude platiť štát. Nemocenské bude vo výške 55 percent hrubej mzdy.

Ďalším opatrením je príspevok firmám a zamestnávateľom na udržanie pracovného miesta. Firma, ktorá kvôli epidémii musela zatvoriť prevádzku, dostane peniaze, ak neprepustí pracovníkov. Podľa Krajniaka by sa príspevky mohli financovať z eurofondov.

Špeciálnu pomoc dostanú aj podnikatelia a SZČO. Príspevok získajú tí, ktorí dokladujú, že nariadením vlády museli zatvoriť prevádzku, alebo kvôli opatreniam prišli o zákazky. Príspevok budú dostávať aj pár mesiacov po skončení mimoriadnej situácie.

Všetky návrhy musí najprv schváliť parlament. Účinnosť nadobudnú po podpise prezidentky Zuzany Čaputovej.

 

Komentáre ( 0)