26. 03. 2020 13:28 , článok bol aktualizovaný 26. 03. 2020 14:55 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Na Slovensku sa z koronavírusu oficiálne vyliečili dvaja ľudia

Uviedol to minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Koronavírus.
Koronavírus. Foto: Shutterstock.com/creativeneko

Minister zdravotníctva Marek Krajčí po stretnutí so zástupcami súkromných laboratórií informoval, že na Slovensku sú momentálne dvaja ľudia, ktorí sa vyliečili z choroby COVID-19.

Ako priblížil minister, oficiálne vyliečení sú tí pacienti, ktorí už nemajú príznaky koronavírusu, boli ešte dva týždne v karanténe. Ak následne neprejavuje žiadne ochorenie, musí byť ešte dvakrát negatívne testovaný a napokon je vyhlásený za človeka, ktorý prekonal toto ochorenie.

Krajčí nechcel pre ochranu osobných údajov špecifikovať vek a ďalšie informácie o dvoch vyliečených pacientoch.

 

V stredu pribudlo na Slovensku ďalších 10 pacientov s koronavírusom, celkový počet tak u nás stúpol na 226.

Pribudlo aj 335 negatívnych testov, ich celkový počet stúpol na 4 525. Počet testov vykonaných za jeden deň však má podľa premiéra Igora Matoviča narásť, testovať majú okrem štátu už aj súkromné laboratóriá.

Občania, ktorí boli v povinnej 14-dňovej karanténe napríklad z dôvodu, že sa vrátili zo zahraničia, sa budú môcť podľa hlavného hygienika Jána Mikasa vrátiť do normálneho života, ak neprejavujú žiadne príznaky.

Nemocnice už sú podľa Krajčího pripravené na pacientov, ktorí budú potrebovať špičkovú zdravotnú starostlivosť. Červené zóny, teda bloky vyhradené len pre nakazených pacientov, by mali byť pripravené do siedmich dní.

V Bratislave má ísť o nemocnice aj pavilónové bloky, v Košiciach o jednu nemocnicu a v Martine vyhradia dva pavilóny. "Budeme sa prispôsobovať situácii, pretože nikde nie je napísané, že zostanú len tie. Budú sa postupne rozširovať, bude sa to neustále prehodnocovať," priblížil minister.

Čítajte viac: Koľko ľudí vieme naraz hospitalizovať? Krajčí prezradil, kde budú COVID-nemocnice

Komentáre ( 0)