+7049pozitívnych Celkovo
739544
+24952testovaných Celkovo
4757235
+1775pozitívnych
AG
Celkovo
504262
+104úmrtí Celkovo
15004
-10hospitalizovaní Celkovo
3 503
+3338zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+1737zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2668033
+1601plne zaočkovaných Celkovo
2493236
Aktualizácia:
07.12.2021 , 10.30
Aktualizácia: 07.12.2021 , 10.30 štatistiky vo svete viac informácií
27. 03. 2020 13:21 | BRATISLAVA/TASR

Prezidentka Čaputová sa stretla s ministrom obrany Naďom. S testovaním začne aj jeho rezort

Začať by mal na budúci týždeň.

Zuzana Čaputová počas vyhlásenia po stretnutí s ministrom obrany.
Zuzana Čaputová počas vyhlásenia po stretnutí s ministrom obrany. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Ozbrojené sily (OS) SR sú pripravené byť nápomocné pri zložitej situácii súvisiacej s výskytom nového koronavírusu. Prezidentka Zuzana Čaputová o tom informovala po stretnutí s ministrom obrany Jaroslavom Naďom.

Minister priblížil, že armáda už v súčasnosti zabezpečuje prepravu a vykládku materiálu, poskytuje svoj zdravotný personál, sanitky či vojenské stany. Od budúcej stredy (1. 4.) by mali podľa neho v rezorte obrany začať aj s testovaním.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Prezidentka, ktorá je zároveň hlavnou veliteľkou OS SR, sa s Naďom ako novým ministrom obrany stretla na pôde rezortu prvýkrát od jeho vymenovania. Zhodli sa, že pri modernizácii armády bude treba naďalej klásť vysoké nároky na transparentnosť a efektivitu vynakladania finančných prostriedkov. Diskutovali aj potrebe opatrení vo Vojenskom spravodajstve.

Vojaci pomáhajú v mimoriadnej situácii, napríklad v zmiešaných hliadkach pri nemocniciach či na hraniciach. Viacerým nemocniciam zapožičal rezort tiež vojenské stany a pred vojenskou nemocnicou v Ružomberku je rozložených 13 kontajnerov poľnej nemocnice.

"Snažíme sa pomáhať širokospektrálne, od poskytnutia prepravných kapacít v rámci NATO programu SALIS, ako aj v rámci vykladania a distribúcie zdravotníckeho materiálu z letiska do centrálnych skladov Správy štátnych hmotných rezerv SR a následne konečným užívateľom," povedal minister obrany.

V civilných nemocniciach podľa Naďa pôsobí 28 vojenských lekárov, celkovo je k dispozícii viac ako 300 zdravotníkov.

Začiatkom budúceho týždňa by sa mal začať výcvik nových zdravotníkov v rámci projektu dobrovoľnej vojenskej prípravy. OS SR sa zapoja aj do testovania. "Od stredy by sme mali testovať približne sto ľudí denne," priblížil Naď. Zdôraznil tiež, že rezortu obrany sa podarilo zabezpečiť 30-tisíc kusov FFP3 respirátorov, ktoré budú poskytnuté všetkým príslušníkom Ozbrojených síl SR.

Minister obrany predstavil tiež tri krízové scenáre. Prvý zahŕňa izoláciu ľudí. Karanténu by OS SR mohli realizovať vo výcvikovom areáli na Lešti. Sedemsto ľudí by bolo ubytovaných v rámci murovaných kapacít, zvyšok by bol v stanoch. Celková kapacita je viac ako 2000 pacientov.

Výcvik museli utlmiť

Zároveň je pripravený scenár "kuriér", ktorý už realizujú. Zahŕňa rozvoz materiálu na základe požiadaviek orgánov štátnej správy. Scenár na možné uzavretie mesta či obce sa ešte pripravuje.

Náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko informoval, že v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19 museli OS SR utlmiť výcvikové aktivity. Zároveň však deklaroval, že svoje základné úlohy naďalej plnia.

Naď priblížil, že v prípade vyhlásenia núdzového stavu aj pre OS SR by mali byť povolávaní do služby vojaci zo záloh.

Zamerať by sa mali na ľudí, ktorí skončili v armáde v posledných rokoch, majú ešte platné certifikáty a disponujú konkrétnou spôsobilosťou. Ako načrtol Zmeko, vyplniť by mohli kľúčové posty, napríklad systémových inžinierov, špecialistov logistiky či operátorov.