Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 27.05.2020, 9.32
163362(+2839)testovaných
1515(+2)infikovaných
1327(+5)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 27.05.2020, 9.32 štatistiky vo svete viac informácií
28. 03. 2020 07:00 | BRATISLAVA/TASR

Slovenskí študenti vymysli za pár eur niečo, za čo iní platia tisíce

Zariadenie by mohlo byť vďaka jednoduchosti a nízkej cene užitočné v čase kritických situácií v nemocniciach.

Jednoduchá umelá pľúcna ventilácia, ktorú vyvinuli a úspešne otestovali  doktorandi fakúlt Univerzity Komenského.
Jednoduchá umelá pľúcna ventilácia, ktorú vyvinuli a úspešne otestovali doktorandi fakúlt Univerzity Komenského. Foto: TASR

Mladí vedci Samuel a Daniel Furkovci vyvinuli alternatívu umelej pľúcnej ventilácie. Použiteľnosť prístroja v piatok (27. 3.) potvrdilo i testovanie na Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

Zariadenie by mohlo byť vďaka jednoduchosti a nízkej cene užitočné v čase kritických situácií v nemocniciach.

Autorov inšpirovala na vývoj prístroja kritická situácia po vypuknutí nákazy COVID-19 v Taliansku. Nedostatok zdravotných prístrojov vrátane pľúcnych ventilácií možno pri nepriaznivom vývoji podľa nich predpokladať i na Slovensku.

"Nami vyvinutá jednoduchá náhrada umelej pľúcnej ventilácie predstavuje alternatívu, ktorú bude možné použiť, keď už v nemocniciach nebude dostupný žiaden štandardný prístroj," priblížili.

Konštrukčná cena Q-vent je podľa vynálezcov asi 80 eur, denne môžu vyrobiť 15 kusov.

Furkovci pôsobia ako doktorandi na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Prístroj vyvinuli v spolupráci s medikom a asistentom na anestéziológii Daliborom Gallikom z LF UK a primárom oddelenia ambulantnej chemoterapie Patrikom Palackom z Národného onkologického ústavu.

Autori jednoduchej umelej pľúcnej ventilácie Samuel Furka (vľavo) a Daniel Furka (vpravo) s medikom Daliborom Gallikom.
Autori jednoduchej umelej pľúcnej ventilácie Samuel Furka (vľavo) a Daniel Furka (vpravo) s medikom Daliborom Gallikom. Foto: TASR
 

Zariadenie skonštruovali v expresnom termíne, s myšlienkou prišli iba začiatkom marca. Po týždňoch práce vyvinuli tri rôzne prototypy. Zariadenie navrhli zo základných súčiastok tak, aby sa dalo skonštruovať v krátkom čase.

Finálnu verziu už otestovali v šesťhodinovej prevádzke. Použiteľnosť zariadenia potvrdilo tiež testovanie v simulovanom zaťažení.

Ďalším krokom sú skúšky v reálnom prostredí. "Po týchto testoch veríme, že sa nám podarí naše zariadenie na základe klinického pozorovania vylepšiť a poznatky zužitkujeme v novej generácii zariadenia. Zároveň zostavujeme pracovnú skupinu, ktorá zariadenia pomôže nasadiť na pomoc v Taliansku a Španielsku," uviedli autori.

Veria, že aj ich prístroj prispeje k záchrane životov počas pandémie nového koronavírusu.

Komentáre ( 0)