Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 26.05.2020, 9.32
160523(+1464)testovaných
1513(+2)infikovaných
1322(+15)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 26.05.2020, 9.32 štatistiky vo svete viac informácií
28. 03. 2020 21:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ľuďom, ktorí sa liečia zo závislostí, môže mimoriadna situácia uškodiť

V súvislosti s vírusom sa alkohol odporúča maximálne na dezinfekciu z vonka.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Pobyt doma ich zlákal opäť siahnuť po fľaške. Rizikovou skupinou sú v týchto dňoch aj abstinujúci alkoholici. Staro-noví pacienti sa už hlásia u svojich terapeutov.

Covid-19 nás zahnal do našich domov. So sociálnou izoláciou sa každý vyrovnáva po svojom. Ľuďom, ktorí sa liečia zo závislostí môže mimoriadna situácia uškodiť.

„Kvalita života je zhoršená, pokiaľ mám z minulosti pozitívne euforizujúce zážitky spojené s užívaním drogy ako alkohol. V situáciách kedy mám strach saa zvyšuje napätie. Vzorec z môjho správania vychádza z poznaného, čiže minulosti. Je veľký predpoklad, že začnem fungovať s psychoaktívnou látkou. Rizikovo pôjdem po pocite, čo alkohol ponúka. Často je to odpoveď na zhoršenú náladu a ja si tou látkou posuniem hladinu nálady," vysvetlil nám psychoterapeut Rastislav Žemlička.

Zo zlepšenia nálady tak postupne opäť smerujú k závislosti. V súvislosti s vírusom sa alkohol odporúča maximálne na dezinfekciu z vonka. „Je to respiračný vírus, keby sme mali epidémiu cholery prvé čo odporučím je svätená voda, ale tu na tomto celkové požitie týchto nápojov tlmí imunitný systém, zhoršuje odpoveď na infekciu. Veľmi neodporúčame," povedal v diskusnej relácii Na telo ifektológ Štefan Krčméry.

Podľa Žemličku každý človek potrebuje socializáciu. „Pokiaľ mám stanovené, že musím ostať doma, tu socializáciu sa snažím nasýtiť," zdôraznil.

Mnohí sa tak ponoria do virtuálneho sveta, čo môže viesť k ďalšej závislosti. Podľa odborníka je preto v týchto dňoch pre všetkých dôležitý pohyb.

Viac sa dozviete v reportáži Lucie Hlaváčkovej.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

Komentáre ( 0)