Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 30.05.2020, 9.44
170995(+3433)testovaných
1521(+1)infikovaných
1356(+18)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 30.05.2020, 9.44 štatistiky vo svete viac informácií
29. 03. 2020 10:32 , článok bol aktualizovaný 29. 03. 2020 13:53 | BRATISLAVA/TASR, ml

Koalícia sa dohodla na pomoci pre zamestnancov, živnostníkov a firmy. Tu je zoznam opatrení

Rokovania trvali do sobotnej noci.

Prepáčte, máme zatvorené.
Prepáčte, máme zatvorené. Foto: rawf8/shutterstock.com

Vláda pripravila balík prvých opatrení na pomoc ekonomike zasiahnutej pandémiou nového koronavírusu. Zatiaľ ich je sedem, nazvaných Prvá pomoc zamestnancom, firmám a živnostníkom. Informoval o tom v nedeľu premiér Igor Matovič (OĽaNO) s predstaviteľmi ostatných koaličných strán.

Náklady na tieto opatrenia môžu dosiahnuť 1,5 miliardy eur, teda viac ako 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) mesačne. Opatrenia sa budú prijímať v skrátenom legislatívnom konaní, vláda a parlament ich bude prijímať v priebehu nasledujúceho týždňa.

Igor Matovič predstavuje tzv. prvú pomoc zamestnancom, živnostníkom a firmám.
Igor Matovič predstavuje tzv. prvú pomoc zamestnancom, živnostníkom a firmám. Foto: TASR/Pavol Zachar
 

Tu je zoznam

- štát preplatí 80% z platu zamestnanca (do 1100 eur) v tých firmách, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté. V plate budú preplatené všetky položky vrátane daní a odvodov. Zamestnanec tak dostane 80 percent svojho platu a zamestnávateľa to nebude stáť nič. Výsledkom má byť udržanie pracovného miesta.

- príspevky pre SZČO a zamestnancov podľa poklesu tržieb firmy. (>20% - 180 eur, >40% - 300 eur, >60% - 420 eur, >80% - 540 eur)

- poskytnutie bankových záruk vo výške 500 miliónov eur mesačne

- pre zamestnancov v karanténe a rodičov na OČR bude hradených po celú dobu 55% ich hrubej mzdy

- odklad platby odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb o viac ako 40 percent

- odklad preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb o viac ako 40%

- Možnosť započítania si doteraz neuplatenej straty od roku 2014 vrátane

Opatrení bude viac

"Rozsah tejto pomoci bude pri priamej pomoci do výšky jednej miliardy eur mesačne a pri bankových zárukách do pol miliardy eur mesačne," vyčíslil minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že Slovensko sa tak zaradilo medzi krajiny, ktoré rázne a masívne pomáhajú ekonomike postaviť sa na nohy v období po kríze. Významné zdroje môžu krajiny eurozóny získať prostredníctvom Európskej centrálnej banky (ECB).

Ako uviedol vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), opatrenia nie sú určené na to, aby pokryli firmám zisky, ale aby zmiernili dosah opatrení proti pandémii na ekonomiku krajiny. "Nie sú to všetky opatrenia, budeme predstavovať ďalšie možno desiatky drobnejších opatrení, o to presnejšie cielených," avizoval. Ako príklad uviedol opatrenia na pomoc cestovným kanceláriám.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) uviedol, že preplatenie 80 % platu zamestnanca firmám, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté je pre firmy výhodné, pretože zamestnávateľov to nebude stáť nič. Cieľom je udržať zamestnancov v pracovnom pomere.

Historická pomoc od štátu

Krajniak zároveň dodal, že opatrenia pre zamestnancov a zamestnávateľov budú platiť len pre tých, ktorí nepracujú. "Máme asi 800.000 zamestnancov a 200.000 SZČO, ktorí nepracujú," vyčíslil a zdôraznil, že administratívne to bude veľmi náročné. Avizoval, že 80 % platu zamestnanca a príspevky pre SZČO sa začnú vyplácať 15. apríla.

"Ide najväčšiu finančnú pomoc v dejinách Slovenska. Každý, kto bude potrebovať pomoc, tak ju dostane," vyhlásil Krajniak.

Sulík ďalej apeloval na zamestnancov, aby zvážili každú jednu výpoveď. "Bolo by to veľmi nešťastné," zdôraznil. Matovič upozornil, že pomoc nebude poskytnutá na zamestnanca, ktorý je vo výpovednej dobe. Jedna firma môže aj vzhľadom na európsku legislatívu získať celkovú pomoc do 200.000 eur mesačne.

Boris Kollár zvoláva na budúci týždeň zasadnutie parlamentu

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolá na budúci týždeň zasadnutie Národnej rady SR. Chce totiž, aby boli pretavené do zákonov prvé rýchle opatrenia na pomoc ekonomike pre pandémiu nového koronavírusu. Kollár to oznámil v nedeľu na tlačovej konferencii.

"Všetci musíme ťahať za jeden povraz, či koalícia, alebo opozícia. Nie je čas na hádky," povedal Kollár. Vyzval opozíciu, aby predkladala rozumné návrhy, o ktorých bude následne koaličná rada rokovať.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) spresnil, že zákony v rámci ohlásených opatrení budú prijímané v skrátenom legislatívnom konaní. Pripravené majú byť už v pondelok (30. 3.) "Je eminentný záujem štátu, aby tieto opatrenia boli prijaté, inak hrozia výrazné hospodárske škody," povedal. Premiér očakáva, že v utorok (31. 3.) zasadne vláda, ktorá zákony prerokuje a v utorok popoludní o nich má následne začať rokovať parlament.

Reportáž pripravil Viktor Serebryakov.

 

Komentáre ( 0)