Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 25.05.2020, 9.34
159059(+645)testovaných
1511(+2)infikovaných
1307(+6)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 25.05.2020, 9.34 štatistiky vo svete viac informácií
31. 03. 2020 10:35 | BOLOGNA/rd

Prečo koronavírus decimuje najmä sever Talianska? Vedci jasne pomenovali príčinu

K utorkovému ránu v Taliansku evidujú takmer 102-tisíc nakazeným novým COVID-19, do 11 600 obetí a viac ako 14 600 vyliečených.

Ilustrašné foto.
Ilustrašné foto. Foto: Wang Yuguo/Xinhua via AP

Prečo sa nový koronavírus masívnejšie šíri na severe Talianska a nie aj v jeho iných častiach?

Odpoveď na túto otázku sa pokúšala predostrieť štúdia tímu odborníkov z univerzity v Bologni. Píše ČT, odvolávajúc sa na závery výskumu uverejnené na stránke školy.

Tím pod vedením chemika Leonarda Settiho zistil, že ich hypotéza sa potvrdila. Denná bilancia potvrdených prípadov nákazy na severe krajiny úzko súvisí s úrovňou znečistenia ovzdušia, čo môže mať dva rôzne dôvody.

Prvým je domnienka, že pevné prachové častice v ovzduší môžu prenášať vírus na svojom povrchu. V Pádskej nížine, ktorá sa rozprestiera v spomenutej lokalite, je týchto častíc podstatne viac ako v iných častiach krajiny.

Vedci pri tomto tvrdení vychádzali z predošlých štúdií, ktoré uvádzajú, že podobným spôsobom sa môžu šíriť aj iné vírusy, spôsobujúce napríklad chrípku, infekciu dýchacích ciest či osýpky.

Druhým vysvetlením pre vzťah medzi oboma javmi môže byť fakt, že vysoká koncentrácia prachových častíc v ovzduší zvyšuje náchylnosť k ochoreniam.

Štúdia upozorňuje, že ani utlmenie ekonomiky, vďaka ktorej sa aj čistí priestor nad týmto územím, regiónu veľmi nepomôže.

Problémom je jeho poloha a taktiež klimatické podmienky, ktoré bránia tomu, aby sa tu znečistenie efektívne rozptýlilo.

Hoci táto štúdia Settiho tímu ešte neprešla recenznou fázou ich kolegami z oboru, táto prax nie je v nových štúdiách o COVID-19 ničím nevídaným.

Aj tak však existuje šanca, že zníženie množstva pevných častíc v ovzduší prispeje k spomaleniu šírenia SARS-CoV-2, napríklad ako aj dobrovoľná sociálna izolácia.

K utorkovému ránu v Taliansku evidujú takmer 102-tisíc nakazeným novým koronavírusom, takmer 11 600 obetí a viac ako 14 600 vyliečených.

Komentáre ( 0)