Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 28.05.2020, 9.34
165714(+2352)testovaných
1520(+5)infikovaných
1332(+5)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 28.05.2020, 9.34 štatistiky vo svete viac informácií
01. 04. 2020 06:00 | NEW YORK/rd

Vedci overovali hypotézu, či sa koronavírus šíri vzduchom. Takýto je ich záver

Genetický materiál vírusu našli napríklad na toaletách.

Test na koronavírus.
Test na koronavírus. Foto: TASR/Scott Sharpe/The News & Observer via AP

Čerstvá štúdia zdravotníckeho centra z univerzity v americkej Nebraske informuje, že je možnosť, že by sa nový koronavírus mohol šíriť vzduchom. Píše o tom Fox News.

Vedci totiž našli vzorky genetického materiálu vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19, ako vo vnútri, tak aj mimo izieb, v ktorých ležali pacienti s týmto ochorením.

Zároveň však uviedli, že v žiadnom prípade to nijako nepotvrdzuje hypotézu, že sa vírus vzduchom skutočne šíri.

V rámci výskumu z jedenástich izieb, v ktorých sa v rámci väčšieho časového odstupu liečilo dovedna 13 pacientov s novým koronavírusom, odobrali vzorky ako zo vzduchu, tak aj z povrchu.

Genetický materiál vírusu našli napríklad aj na toaletách či v miestnostiach, v ktorých sa zdravotnícky personál pohyboval.

„Tieto zistenia naznačujú, že by sa ochorenie mohlo šíriť ako priamo (osobný kontakt), tak aj nepriamou formou, a síce kontaminovanými predmetmi či prenosom vo vzduchu. Rovnako tak tu je predpoklad, že pacienti s COVID-19, dokonca aj tí, ktorí majú mierny priebeh bežnej choroby, môžu byť tvorcami vírusov v aerosóloch a kontaminovať tak povrchy, ktoré môžu predstavovať riziko prenosu" píše sa v štúdii.

Komentáre ( 0)