Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 26.05.2020, 9.32
160523(+1464)testovaných
1513(+2)infikovaných
1322(+15)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 26.05.2020, 9.32 štatistiky vo svete viac informácií
01. 04. 2020 13:32 | LONDÝN/rd

Lekár rozdelil pacientov s COVID-19 do štyroch skupín. Opísal aj priebeh ochorenia s kašľom

K stredajšiemu poludniu na celom svete evidovali viac ako 873-tisíc nakazených týmto ochorením.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Správ o novom koronavíruse každým dňom pribúda. Britský The Guardian spravil rozhovor s austrálskym profesorom Johnsom Wilsonom.

Ten pomenoval nielen kategórie z hľadiska závažnosti ochorenia, ale aj detailný priebeh toho, ako vírus útočí na na ľudí.

TIP: Žena (†90) s koronavírusom odmietla pomoc lekárov. Jej želanie vás chytí za srdce

Ak ľudia s COVID-19 majú kašeľ a horúčku, je to podľa neho výsledok infekcie, ktorá sa dostala do bronchiálneho stromu a hltana, ktoré vedú vzduch medzi pľúca a von.

„Epitelová výstelka bronchiálneho stromu sa takto poškodí a spôsobí zápal. Ten zase dráždi nervy vo výstelke hltana, a tak čo i len smietka prachu môže podnietiť kašeľ," opisuje a dodáva:

„V prípade horšieho priebehu sa zápal šíri výstelkou dýchacích ciest až k dutinám na výmenu dýchacích plynov, ktoré sú na konci hltana. Ak ich napadne infekcia, reagujú tak, že zápalová látka (hnis) sa vylieva do vzduchových vačkov, ktoré sú v dolnej časti pľúc. Tie ak sa zapália, hnis a zápalové bunky sa dostanú do pľúc a my skončíme s pneumóniou," ozrejmil Wilson.

Dodal, že pľúca, ktoré sa plnia zápalovou látkou, nie sú schopné odovzdať do krvného riečiska dostatok kyslíku, čo sa prejaví aj v zmenšenej schopnosti tela získať ho a zbaviť sa oxidu uhličitého, čo je obvyklá príčina smrti pri ťažkej pneumónii.

TIP: Vedci overovali hypotézu, či sa koronavírus šíri vzduchom. Takýto je ich záver

Kategórie pacientov

Odborník zároveň rozdelil pacientov s ochorením, spôsobené vírusom SARS-CoV-2, do štyroch kategórií.

Prvou sú ľudia s najmenej vážnym priebehom, ktorí síce vírus majú, ale neprejavili sa u nich žiadne príznaky či symptómy.

Do druhej skupiny podľa neho patria pacienti s infekciou horného dýchacieho traktu, čo sa môže prejavovať „horúčkou či kašľom, možno aj miernejšími príznakmi ako bolesť hlavy či zápal spojiviek. Tieto osoby môžu prenášať vírus bez toho, aby si toho boli vedomí," priblížil.

Tretia skupina patrí podľa neho k najväčšej. „Pacienti si vyžadujú hospitalizáciu či zákrok. Ide o osoby, ktoré majú príznaky podobné chrípke, brániace im v práci," uviedol s dôvetkom, že štvrtá skupina je tá, u ktorých COVID-19 prerastie až do pneumónie.

K stredajšiemu poludniu na celom svete evidovali viac ako 873-tisíc nakazených týmto ochorením, viac ako 43-tisíc obetí a do 185-tisíc vyliečených.

TIP: Zverejnili nové štatistiky o koronavíruse. V koľký deň mu ľudia podľahli?

Komentáre ( 0)