Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 1.06.2020, 10.22
172875(+274)testovaných
1522(+1)infikovaných
1368(+2)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 1.06.2020, 10.22 štatistiky vo svete viac informácií
02. 04. 2020 06:00 | BRATISLAVA/rk

Slovensko vs. WHO: V nosení rúšok sme v Európe výnimkou, stojí to za to?

Svetová zdravotnícka organizácia verejnosti odporúča, aby rúška nosili iba pacienti.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Kým pred mesiacom by ste na ulici stretli človeka s rúškom na tvári iba ťažko, dnes je situácia úplne iná. Povinnosť zakryť si nos a ústa na všetkých miestach mimo svojho bydliska patrí medzi opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu , ktoré na Slovensku prijala samotná vláda.

Rúška sú tak v tomto období súčasťou každodennej výbavy ľudí, a to nielen v našej krajine. Po opakovaných odporúčaniach rôznych odborníkov sa mnohí vynašli a časom nedostatkový tovar si vlastnoručne ušili.

Napriek tomu vyjadrila v týchto dňoch Svetová zdravotnícka organizácia ( WHO ) o niečo odlišný názor . Podľa šéfa núdzových operácií organizácie Mika Ryana neexistuje žiaden dôkaz, že by rúška na tvár nosené ľuďmi na verejnosti mali pozitívny vplyv v boji proti šíreniu nákazy. "V skutočnosti existuje niekoľko dôkazov, ktoré naznačujú opak," povedal.

Organizácia verejnosti odporúča, aby rúška nosili iba pacienti, ktorí sa zotavujú doma, a tiež tí ľudia, ktorí sa o nich starajú.

Ryan rovnako varoval, že riziko kontaminácie sa teraz z verejných prostredí presunulo do domácností, preto by mali všetci dôkladne sledovať zdravotný stav seba aj svojich blízkych.

Na Slovensku žiadna zmena

Postoj Slovenska sa ani po tomto vyjadrení stanovisku nemení a rúška zostávajú naďalej povinnosťou. Na vyjadrenia WHO zareagoval aj slovenský premiér Igor Matovič.

"Najlepšie slová sú skutky. Keď sa pozriete na Slovensko - zaviedli sme povinné rúška. Krajiny, ktoré ich povinné nemajú, sú na tom podľa mňa o dosť horšie," uviedol premiér.

WHO poukázala aj na to, že ľudia si môžu pri odoberaní rúšok nesprávnym a nebezpečným spôsobom kontaminovať ruky a že ich nositelia sa častejšie dotýkajú svojej tváre. Aj v tomto prípade má Matovič iný názor a pripomenul psychologický efekt ich nosenia.

"Keď máte na tvári niečo, čo vás obmedzuje, núti vás to správať sa zodpovednejšie," povedal Matovič. S nadsádzkou na tlačovej besede dodal, že jeden z prítomných sa mu dokonca pochválil s tým, ako si prestal hrýzť nechty.

Aj na argument WHO, že rúška by mali mať iba tí, ktorí sú nakazení, má premiér jasný názor. "Tým, že rúško budeme mať všetci, budú ho mať aj nakazené osoby," pripomenul.

Až budúcnosť podľa neho ukáže, ktoré krajiny pristúpili k boju s koronavírusom správne. "Som rád, že sme prijali nosenie rúšok ako povinnosť," zopakoval. Okrem Slovenska ju zaviedla iba jediná európska krajina, a to susedné Česko.

Za rúško sú aj lekári

Odborníci počas pandémie opakovane upozorňujú, že nosením rúška ochránime skôr druhých, než seba. Možné riziko šírenia infekcie sa znižuje práve vtedy, keď ho má na tvári každý v okolí.

Prirodzene, s vládnym nariadením súhlasí aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Na ľudí v tomto smere apeloval už pred časom v špeciálnom vydaní relácie Na telo TV Markíza . Vysvetlil, že pri použití rúška sa väčšina kvapôčok vylučovaných cez sliznice zachytí o látku, čím sa minimalizuje možnosť nákazy.

Hosťami relácie boli aj bývalá šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská a infektológ Vladimír Krčméry, ktorí sa v tomto názore zhodujú.

"S kolegami sme sa na tom zhodli jednohlasne. Keď nepoznáte status ľudí okolo seba, je veľmi podstatné vnímať každého jedného ako potenciálneho nosiča koronavírusu. Keďže neviem, či niektorý kontakt z mojich kontaktov nebol pozitívny, nebudem vedieť ani to, či náhodou nie som sama šíriteľkou koronavírusu," uviedla Kalavská.

"Áno, rúška sú podstatné. Veľmi by som si priala, aby sa ľudia správali disciplinovane a uvedomelo," dodala. Krčméry spresnil, že až 90 percent úspechu, ako sa nenakaziť, je nosiť rúško.

Aj v tomto prípade existuje správny spôsob, ktorý pri nosení rúška treba dodržiavať, aby sa znížilo riziko nákazy na minimum. Samotná WHO o tom natočila aj náučné video, ktoré si môžete pozrieť TU .

TIP: Mnoho ľudí začína mať pre antibakteriálne mydlá problémy s pokožkou. Tu sú rady, čo robiť

asd

Komentáre ( 0)