Mimoriadna správa
Poslancov testujú na COVID-19, pozitívny výsledok mali zatiaľ dvaja
Viac v článku
Live
Sledujte NAŽIVO: Minister Gröhling približuje opatrenia na školách od budúceho týždňa
Sledujte tu
Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 23.10.2020, 10.06
664544(+13369)testovaných
37911(+2581)pozitívnych
8859(+96)vyliečených
134(+19)úmrtí
Aktualizácia: 23.10.2020, 10.06 štatistiky vo svete viac informácií
02. 04. 2020 14:45 | BRUSEL/TASR

Európskym nemocniciam dochádzajú lieky potrebné na liečbu koronavírusu

Nedostatok sedatív či liekov proti bolesti vedie niektoré nemocnice k nakupovaniu alternatívnych liekov alebo zmene dávkovania.

Pacient infikovaný koronavírusom COVID-19 je nakladaný do francúzskeho vojenského vrtuľníka.
Pacient infikovaný koronavírusom COVID-19 je nakladaný do francúzskeho vojenského vrtuľníka. Foto: TASR/AP

Deväť popredných európskych univerzitných nemocníc varuje, že za menej ako dva týždne nebudú mať základné lieky potrebné na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre pacientov s ochorením COVID-19 dôjdu. Súčasná pandémia je totiž nad ich sily, informovala agentúra AP.

Združenie európskych univerzitných nemocníc zverejnilo vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že bez toho, aby krajiny spolupracovali na zabezpečení stabilného zásobovania týmito liekmi, nebudú lekári a zdravotné sestry schopní poskytovať primeranú intenzívnu starostlivosť pacientom nakazeným novým koronavírusom.

Nedostatok sedatív či liekov proti bolesti vedie niektoré nemocnice k nakupovaniu alternatívnych liekov alebo zmene dávkovania. "Je veľmi znepokojujúce, že prepracovaní a často neskúsení lekári a zdravotníci musia používať produkty a dávkovanie, na ktoré nie sú zvyknutí," uvádza sa v stanovisku.

Aliancia nemocníc tiež poznamenala, že niektoré krajiny reagovali na nedostatok liekov na trhu zákazom ich vývozu do zahraničia, čo môže spôsobiť, že sa nedostanú práve do nemocníc, kde je ich nedostatok.

"Nijaká krajina v Európe nemá vybudovanú infraštruktúru na zabezpečenie všetkých potrebných liekov, ochranných prostriedkov alebo pľúcnych ventilácií. Koordinovaná európska akcia bude mať preto zásadný význam," píšu nemocnice v stanovisku.

Komentáre ( 0)