Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 26.05.2020, 9.32
160523(+1464)testovaných
1513(+2)infikovaných
1322(+15)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 26.05.2020, 9.32 štatistiky vo svete viac informácií
05. 04. 2020 09:32 | LONDÝN/kc

Ľudia uverili, že ich pred COVID-19 ochráni tento liek. Podľa vedcov ho vykupujú zbytočne

Lieky na maláriu odporúčal na koronavírus na Twitteri aj americký prezident Donald Trump.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock/ImageFlow

V Británii zúri epidémia koronavírusu a zúfalí obyvatelia krajiny v snahe bojovať proti COVID-19 preventívne užívajú lieky na maláriu. Tie však podľa odborníkov spôsobujú závažné vedľajšie účinky a v krajnom prípade môžu viesť k zástave srdca.

„Tablety chlorochin a hydroxychlorochin sa kedysi používali na ochranu pred maláriou počas cesty do zahraničia. Dnes ich však lekári predpisujú iba výnimočne, pretože parazity, ktoré spôsobujú ochorenie, sa voči liekom stali imúnni," píše Daily Mail.

Lieky sa v laboratóriách osvedčili ako sľubné antivirotiká. Pri pokusoch na ľuďoch ale chlorochin a hydroxychlorochin nemali účinok.

Možnosť využitia týchto liekov skúmali aj čínski vedci, podľa jednej štúdie ale nemali účinok u pacientov s vážnym priebehom ochorenia COVID-19.

Podobné výsledky ukázal aj výskum francúzskeho biológa Didiera Raoulta, ktorý pomocou týchto antimalarík vyliečil 24 pacientov s ľahkými príznakmi.

Lieky na maláriu odporúčal na koronavírus na Twitteri aj americký prezident Donald Trump. V USA aj v Británii je o antimalariká veľký záujem. Odborníci sa zhodujú, že by ich mali užívať iba na predpis od lekára, ktorý ich bude následne pravidelne kontrolovať. Najnádejnejším liekom na COVID-19 podľa vedcov zostáva prípravok Remdesivir, ktorý bol pôvodne vyvinutý na liečbu eboly.

Komentáre ( 0)