Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 7.8.2020, 9.35
274795(+2473)testovaných
2523(+43)infikovaných
1846(+22)vyliečených
31(+1)úmrtí
Aktualizácia: 7.8.2020, 9.35 štatistiky vo svete viac informácií
05. 04. 2020 14:02 | MADRID/RÍM/TASR

Zo zdecimovaného Talianska a Španielska prichádzajú prvé dobré správy

Obidve krajiny zaznamenali po dlhšom čase pokles mŕtvych, resp. pacientov na intenzívnej starostlivosti.

Koronavírus v Španielsku.
Koronavírus v Španielsku. Foto: AP Photo/Emilio Morenatti

Španielsko zaznamenalo v nedeľu už tretí deň po sebe klesajúci počet úmrtí na pandémiu choroby Covid-19, spôsobovanej novým druhom koronavírusu. Za ostatných 24 hodín zomrelo na následky spojené s touto nákazou 674 ľudí.

Informovala o tom agentúra AFP na základe oficiálnych údajov ministerstva zdravotníctva v Madride. Ide o najnižší počet mŕtvych v priebehu posledných desiatich dní. Celkový počet úmrtí, odkedy sa v Španielsku toto hromadné infekčné ochorenie koncom januára vyskytlo, tak dosiahol 12.418.

Momentálne je v krajine 130.759 infikovaných, čo je nárast o 6000 za jeden deň. Doposiaľ sa z tohto ochorenia uzdravilo 38.080 pacientov, uzatvára najnovšiu bilanciu rezort zdravotníctva.

V sobotu španielske ministerstvo informovalo o 124.736 prípadoch nakazenia koronavírusom a 11.744 úmrtiach, pripomína francúzska tlačová agentúra AFP.

Španielsky premiér Pedro Sánchez v sobotu oznámil, že stav núdze v krajine, súvisiaci s bojom proti pandémii nového typu koronavírusu, plánuje jeho vláda predĺžiť na ďalšie dva týždne.

V platnosti by tak mal byť až do polnoci zo soboty 25. na nedeľu 26. apríla.

V Taliansku po prvý raz klesol počet pacientov na intenzívnej starostlivosti

V Taliansku v sobotu po prvý raz od začiatku pandémie ochorenia COVID-19 klesol počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V krajine však zároveň začínajú panovať obavy, že ľudia prestanú dodržiavať prísne karanténne opatrenia. V nedeľu o tom informovala agentúra Reuters.

V sobotu sa na preplnených talianskych oddeleniach intenzívnej starostlivosti liečilo 3994 osôb, čo je oproti piatku pokles o 74 pacientov.

"Je to veľmi dôležitá správa. Pomôže to našim nemocniciam nadýchnuť sa," uviedol v tejto súvislosti šéf talianskej civilnej ochrany Angelo Borrelli.

Talianske úrady už niekoľko dní ohlasovali, že pandémia v krajine dosiahla svoj vrchol a počty nakazených osôb by mali vďaka prísnym karanténnym opatreniam postupne začať klesať za predpokladu, že občania budú nariadenia vlády aj naďalej dodržiavať.

Ako pripomína Reuters, na sociálnych sieťach už začali kolovať zábery, na ktorých je vidieť, ako sa skupinky ľudí aj napriek obmedzeniam začali pohybovať po Ríme, Neapole a Miláne.

"Na internete sa šíria videá, na ktorých je vidieť uvoľnenejšie chovanie niektorých ľudí. Našťastie však len niektorých. Nemali by sme nadobudnúť dojem, že sme sa už dostali do momentu, keď sa môžme vrátiť k normálnemu životu," uviedol na margo týchto záberov osobitný vyslanec talianskej vlády pre výnimočný stav v súvislosti s koronavírusom Domenico Arcuri.

Taliansko patrí aj naďalej medzi štáty, ktoré pandémia nového koronavírusu postihla najviac. Takmer štvrtina z celosvetového počtu obetí ochorenia COVID-10 pochádza práve z tejto stredomorskej krajiny.

Komentáre ( 0)