Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 9.8.2020, 9.33
278962(+1068)testovaných
2596(+30)infikovaných
1864(+3)vyliečených
31(+0)úmrtí
Aktualizácia: 9.8.2020, 9.33 štatistiky vo svete viac informácií
06. 04. 2020 16:47 , článok bol aktualizovaný 06. 04. 2020 21:05 | NEW YORK/rd

Situácia v newyorskej nemocnici vyvoláva hrôzu. Ľudia zomierajú aj v čakárni pohotovosti

Obetí je toľko, že mobilné lôžka s mŕtvolami v oranžových vreciach musia čakať na chodbách nemocnice.

Mŕtve telá obetí koronavírusu v newyorskej nemocnici.
Mŕtve telá obetí koronavírusu v newyorskej nemocnici. Foto: reprofoto: Reuters

Šíriaci sa koronavírus, ktorý vypukol v Číne a narobil obrovské problémy v Taliansku, Španielsku či vo Francúzsku, dáva, značne o sebe vedieť aj v americkom New Yorku.

CNN strávilo jeden deň v tamojšej nemocnici vo štvrti Brooklyn, jednom z troch zariadení, ktoré je určené výhradne pre liečbu pacientov s COVID-19.

Pracovníci v nemocnici v Brooklyne prevážajú do provizórnej márnice obeť koronavírusu.
Pracovníci v nemocnici v Brooklyne prevážajú do provizórnej márnice obeť koronavírusu. Foto: TASR/AP
 

Za 40 minút na pohotovosti utrpelo zástavu srdca šesť ľudí. Štyria z nich zomreli ešte predtým, ako sa vôbec dostali na jednotku intenzívnej starostlivosti. O ďalšiu hodinu museli lekári po zlyhaní srdca resuscitovať ďalších päť pacientov.

„Sú takí chorí, že ich v okamihu stratíme. Hovoria s vami a o pár minút im už do krku zavádzate trubicu a dúfate, že sa vám podarí nastaviť ventilátor tak, aby im vôbec pomohol," hovorí jedna z tamojších lekárok.

Hoci sa počet prichádzajúcich na pohotovosť oproti začiatku pandémie znížil, ich stav a úmrtnosť narástli. Až takmer štvrtina z nich umiera.


Zdroj: YouTube/CBS This Morning

Mŕtveho na lôžku strieda ďalší pacient s ťažkým stavom s dýchacou maskou na tvári počas 30 minút. Z približne 400 ľudí s týmto ochorením, ktorých do nemocnice prijali, bolo až 90 percent starších ako 45 rokov, 60 percent pacientov malo cez 65 rokov.

„Máme tu aj mladých ľudí, dvadsiatnikov, ktorí nie sú zvyknutí na niečo podobné. Niektorí sa len nepríčetne pozerajú a plačú," hovorí ďalší z lekárov Lorenzo Paladino.

Záber z provizórnej nemocnice.
Záber z provizórnej nemocnice. Foto: reprofoto: Reuters
 

Za normálnych okolností majú takto chorých pár pacientov. Teraz majú „jisky" preplnené, pričom nikto z nich nemôže dýchať. Najviac chorých s dýchacími problémami doktori napoja na pľúcnu ventiláciu, ktorá v podstate dýcha za nich.

Doktor Paladino na margo nich dopĺňa, že v boji proti koronavírusu SARS-CoV-2 sú zásadné, ale zázrak nespravia. Ich správne nastavenie si navyše žiada skúseného lekára.

Zdravotníci sa aj tak obávajú situácie, kedy by pre nedostatok prístrojov museli rozhodovať o tom, komu ich poskytnú a komu nie.

Pracovníci v nemocnici v Brooklyne prevážajú do provizórnej márnice obeť koronavírusu.
Pracovníci v nemocnici v Brooklyne prevážajú do provizórnej márnice obeť koronavírusu. Foto: TASR/AP
 

Vzhľadom na stupňujúcu sa situáciu sú už lekári na pokraji psychických aj fyzických síl. Aby však toho nebolo málo, tak celý personál musí robiť nadčasy, pričom im zrušili aj akékoľvek dovolenky.

Navyše sa nemôžu stretnúť ani so svojimi blízkymi. Pre nebezpečenstvo šírenia nákazy musia byť permanentne v izolácii, aby vírus náhodou neprenášali na iných.

Nakoľko sa vrchol pandémie v New Yorku ešte len uskutoční, vedenie brooklynskej nemocnice už pripravilo viacero opatrení.

V očakávaní hospitalizácie ďalších nakazených premenili jedáleň na oddelenie s ďalšími 50 lôžkami a na parkovisku postavili niekoľko stanov.

Obetí je toľko, že personál vybavený ochrannými oblekmi nestíha a mobilné lôžka s mŕtvolami v oranžových vreciach musia čakať na chodbách nemocnice.


Zdroj: YouTube/VOA News

Štát New York v pondelok oznámil ďalších 599 obetí koronavírusu SARS-CoV-2, čím sa celkový počet úmrtí zvýšil na 4 758. Nakazených je viac ako 130-tisíc ľudí, informoval na svojej stránke denník The New York Times.

Guvernér štátu New York Andrew Cuomo oznámil, že ochoreniu COVID-19 za 24 hodín podľahlo 599 ľudí, čo je približne rovnaký počet ako v nedeľu, keď zaznamenali 594 úmrtí.

Počet nakazených sa zvýšil na 130 689, z čoho viac ako 72 400 je v meste New York.
Cuomo zároveň avizoval, že maximálna pokuta za porušenie zákazu sociálnych kontaktov sa zdvojnásobila na 1 000 dolárov.

Člen mestskej rady New Yorku Mark Levine v pondelok povedal, že mesto zvažuje dočasne pochovávať ľudí v masových hroboch v mestských parkoch. "Bude sa to uskutočňovať dôstojným a náležitým spôsobom," napísal Levine na Twitteri s tým, že opatrenie je dočasné.

Nemocničné zariadenia a ďalšie kapacity na uloženie mŕtvol sú totiž podľa neho v dôsledku nárastu počtu úmrtí naplnené. Cieľom je podľa Levina zabrániť vzniku podobnej situácie, aká nastala v Taliansku, kde museli pri prevoze mŕtvych pomáhať príslušníci armády.

Starosta New Yorku Bill de Blasio povedal, že mesto by mohlo pochovávať telá v parkoch s cieľom prekonať krízovú situáciu a následne vyriešiť príslušné náležitosti s jednotlivými rodinami. Zatiaľ sa to však nechystá uskutočniť.

Podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa registrujú v Spojených štátoch amerických najmenej 10 335 úmrtí na nový koronavírus a vyše 347-tisíc nakazených.

Komentáre ( 0)