Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 14.7.2020, 8.31
231231(+1163)testovaných
1908(+6)infikovaných
1493(+0)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 14.7.2020, 8.31 štatistiky vo svete viac informácií
07. 04. 2020 06:44 | RÍM/TASR

Taliansko naleje rekordných 400 miliárd eur do ekonomiky postihnutej pandémiou

Koronavírus si v krajine oficiálne vyžiadal 16.523 ľudských životov.

Zdravotníčka sa pozerá z jedného zo stanov pred nemocnicou v talianskom meste Brescia.
Zdravotníčka sa pozerá z jedného zo stanov pred nemocnicou v talianskom meste Brescia. Foto: TASR/AP Photo/Luca Bruno

Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil v pondelok večer nový núdzový program stimulov, na základe ktorého sa do firiem poškodených pandémiou koronavírusu naleje pomoc v rekordnej výške 400 miliárd eur. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Firmy trpia mesiac trvajúcou celoštátnou karanténou, teda prísnym obmedzením pohybu ľudí, ktoré môže trvať ešte mnoho ďalších týždňov. Conte v televíznom prejave povedal obyvateľom, aby boli trpezliví v čase pandémie koronavírusu, ktorý si už v Taliansku oficiálne vyžiadal 16.523 ľudských životov a mnoho miliónov Talianov je prinajmenšom dočasne nezamestnaných.

Premiér v prejave uviedol, že núdzové opatrenie predstavuje "najväčší zásah (do ekonomiky) v dejinách krajiny". Nový program dopĺňa predchádzajúci marcový, keď vláda predstavila balík pomoci vo výške 340 miliárd eur - išlo o pôžičky s podporou vlády. Conte spresnil, že polovica nového balíka je vyčlenená pre exportne orientované firmy, ktorých obrat sa za posledný mesiac "zrútil".

Talianska zdravotná kríza "je tiež ekonomická a sociálna", zdôraznil Conte. Vláda okrem toho oznámila, že podnikne kroky na ochranu talianskych spoločností oslabených ekonomickou krízou pred tým, aby ich prevzali zahraniční konkurenti. "Tieto ťažké chvíle sa nezmenia na príležitosť loviť talianske firmy," povedal minister pre vzťahy s parlamentom Riccardo Fraccaro.

Taliansky premiér Conte v prejave takisto vyzval každého v krajine, aby dodržiaval prísne opatrenia obmedzujúce pohyb, ktoré platia od začiatku marca. "Čoskoro zažijeme v Taliansku novú jar, ale zatiaľ musíme zostať doma," dodal Conte.

 

Komentáre ( 0)