Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 1.06.2020, 10.22
172875(+274)testovaných
1522(+1)infikovaných
1368(+2)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 1.06.2020, 10.22 štatistiky vo svete viac informácií
07. 04. 2020 17:00 | PREŠOV/TV Markíza

Usmernenie v praxi nefunguje: Lekári a sestry vraj nedokážu s respirátorom pracovať celú zmenu

Pred nemocnicami síce triedia pacientov, môže ich nakaziť niekto, u ktorého neskôr zistili chorobu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Namiesto karantény by mali nosiť respirátor. Zdravotníci po kontakte s infikovaným pacientom tak môžu pracovať ďalej. Toto usmernenie hlavného hygienika ale v praxi nefunguje. Lekári a sestry vraj s respirátorom celú zmenu pracovať nedokážu.

Pacientov triedia ešte pred vstupom do nemocnice. No napriek tomu sa môže stať, že na bežné ošetrenie príde aj pacient, u ktorého neskôr zistia koronavírus.

Pre to, aby lekári a sestry nemuseli ísť okamžite do karantény, hlavný hygienik im v takýchto prípadoch odporúča používať respirátor bez výdychového ventilu. Ak minimalizujú kontakt s kolegami a pacientmi pracovať môžu ďalej. „Keby ho mal mať stále tak ten zdravotnícky pracovník sa z toho zblázni, to nie je na osem hodín," tvrdí šéf bardejovskej nemocnice Marián Petko.

Riaditelia nemocníc tvrdia, že lekári tak dokážu pracovať maximálne dve hodiny. Často sa o pozitivite pacienta dozvedia až po niekoľkých dňoch, ale karanténe sa preto aj tak nevyhnú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza
 

Podľa Igora Pramuka zo siete nemocníc Svet zdravia musia ich považovať za potenciálne taktiež pozitívnych. Námestník popradskej nemocnice Miloš Kňaze dodáva, že sú rizikoví či už pre okolitý personál alebo pre ďalších prichádzajúcich pacientov.

Očakávajú, že nakaziť sa môže až 20 percent zdravotníkov. Prešovský samosprávny kraj im ako ubytovanie počas karantény ponúka svoje internáty. „Rysuje sa tu problém kto sa bude starať o týchto zdravotníckych pracovníkov," konštatoval podpredseda kraja riaditeľ ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský.

Nemocnice predpokladajú nárast počtu pacientov po 15. máji. Od štátu stále čakajú na ďalšie pľúcne ventilátory a chýbajúce ochranné pomôcky. „Zatiaľ sme nedostali nič. Zabezpečujeme si všetko sami, na vlastné náklady a vo vlastnej réžii," zdôraznil Petko.

Kňaze potvrdil, že popradská nemocnica má rúška, ale nikto nevie predpovedať spotrebu o týždeň alebo dva.

Zaskočilo ich aj zrušenie prímestskej autobusovej dopravy počas Veľkej noci. Hrozilo že sa ich zamestnanci nebudú mať ako dostať do práce. Prešovský samosprávny kraj napokon súhlasil s výnimkou. Ranné a večerné spoje ponechá. „Nemôžeme si dovoliť aby ľudia ktorí tam potrebujú byť aby tam neprišli," vyhlásil šéf prešovskej VÚC Milan Majerský.

Reportáž spracoval Martin Jedinák.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

Komentáre ( 0)