Live
Sledujte NAŽIVO: Život sa takmer vráti do normálu. Otvorí sa skoro všetko a zmierni sa množstvo opatrení
Sledujte tu
Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 1.06.2020, 10.22
172875(+274)testovaných
1522(+1)infikovaných
1368(+2)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 1.06.2020, 10.22 štatistiky vo svete viac informácií
07. 04. 2020 19:09 | EURÓPA/TV Markíza

Naši západní susedia idú zrušiť niektoré zákazy pre ľudí a otvoria obchody

Česi už pred Veľkou nocou, Rakúšania po nej.

Žena s ochranným rúškom na tvári v Prahe.
Žena s ochranným rúškom na tvári v Prahe. Foto: TASR/AP

Kým Slovensko opatrenia sprísňuje, niektoré susedné štáty postupne reštrikcie uvoľňujú. Česko otvorilo vonkajšie športoviská, od štvrtka (9. 4.) tam za prísnych hygienických podmienok otvoria aj špecializované obchody. Rakúsko začne uvoľňovať opatrenia na budúci týždeň.

Z Česka dokonca prišli vyjadrenia vládneho epidemiológa o postupnom premorení obyvateľstva, teda aby si chorobou prešli postupne všetci. Toto ale vláda vylúčila a odborníci trvajú na tom, že budú chrániť najmä rizikové skupiny.

„Nie sú to žiadne experimenty na populácii. Je to jednoducho uvoľnenie plošných opatrení, ktoré máme a postupne k nim budeme pristupovať," vyhlásil námestník českého ministra zdravotníctva Roman Prymula.

V Česku doteraz platil zákaz vychádzania. Postupne povolili výnimky na športovanie jednotlivcov v prírode bez rúška, otvoria stavebniny, hobby markety či servisy bicyklov. Ako budú postupne uvádzať do života aj ostatné prevádzky, vláda zverejní po sviatkoch. Od 14. apríla chcú ale uvoľniť v niektorých prípadoch aj cestovanie do zahraničia.

V Rakúsku sa tiež chcú po troch týždňoch pomaly vrátiť do normálu. Po Veľkej noci otvoria obchody do 400 štvorcových metrov, či kvetinárstva. „Naším cieľom je od 1. mája otvoriť všetky prevádzky, nákupné centrá a kaderníctva. Ostatné služby ako reštaurácie a hoteli budú otvorené najskôr až v polke mája," konštatoval rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Reportáž spracovala Ivana Miklánková.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

Komentáre ( 0)