Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 14.7.2020, 8.31
231231(+1163)testovaných
1908(+6)infikovaných
1493(+0)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 14.7.2020, 8.31 štatistiky vo svete viac informácií
08. 04. 2020 18:43 , článok bol aktualizovaný 08. 04. 2020 22:11 | LONDÝN/TASR

Británia hlási najvyšší denný nárast úmrtí, Malta hlási prvé úmrtie

V Moskve podľahlo novému kronavírusu ďalších sedem ľudí.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

Spojenom kráľovstve v stredu pribudlo 938 nových úmrtí na následky ochorenia COVID-19, čo je zatiaľ najvyšší denný nárast. Celkový počet obetí tak prekročil 7000, informovala agentúra AFP.

Nový koronavírus, ktorý ochorenie COVID-19 spôsobuje, si do 7. apríla do 17.00 h miestneho času (18.00 h SELČ) vyžiadal už 7097 obetí na životoch. Britské ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom Twitteru oznámilo, že do stredy 9.00 h vykonalo 282.074 testov u 232.708 osôb. Nákazu potvrdili u 60.733 ľudí.

Televízia Sky News uvádza, že najviac, až 828 nových úmrtí, zaznamenali v stredu Anglicko, kde celkový počet obetí dosiahol 6483. Najviac ľudí (201) ochoreniu podľahlo v hlavnom meste Londýn.

Škótsko hlásilo 70 nových úmrtí, Wales 33 a Severné Írsko päť. Jednotlivé regióny svoje údaje spracovávajú v rôznych časoch, preto sa nemusia zhodovať s údajmi britskej vlády.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Edward Argar v stredu povedal, že v Británii v súčasnosti nie je správna chvíľa na zmeny v opatreniach, ktoré v súvislosti s pandémiou zaviedla vláda. Tá 23. marca nariadila obmedzenie pohybu osôb na obdobie troch týždňov s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Wales sa rozhodol predĺžiť platnosť opatrení aj na obdobie po Veľkej noci.

Taliansko: Klesá počet úmrtí, rastie počet uzdravených

Taliansko v stredu zaznamenalo 542 nových úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom. Ide o nižší denný nárast ako v utorok, keď pribudlo 604 úmrtí, informovala agentúra ANSA s odvolaním sa na údaje civilnej ochrany.

Chorobe COVID-19 alebo komplikáciám s ňou spojenými podľahlo v Taliansku od začiatku pandémie 17.769 osôb.

Vírusom sa v Taliansku celkovo infikovalo 95.262 ľudí, čo predstavuje nárast v porovnaní s utorkom o 1195 osôb (deň predtým o 880).

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Z nákazy koronavírusom sa v Taliansku sa zotavilo 26.491 ľudí, čo je o 2099 viac ako utorok - je to najvyšší denný nárast od začiatku vyhlásenia stavu núdze.

Za 24 hodín vykonali v Taliansku rekordných 51.680 odberov vzoriek. Z nich iba 7,4 percenta bolo pozitívnych.

Šéf civilnej ochrany Angelo Borrelli konštatoval, že počet vyliečených za posledných desať dní zodpovedá 50 percentám celkového počtu od začiatku epidémie.

ČR: Chorobe podľahlo už 99 ľudí, 233 sa vyliečilo

V Českej republike podľahlo už 99 osôb chorobe COVID-19 a celkovo 5221 ľudí sa nakazilo koronavírusom, ktorý túto chorobu spôsobuje. Od rána tak v Česku pribudlo osem úmrtí a 204 infikovaných, informovalo v stredu večer tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Spravodajský portál Novinky.cz uviedol, že od rána skokovo stúpol počet osôb, ktoré sa z COVID-19 vyliečili. Od rána ich pribudlo 52, celkový počet je 233.

Doterajšieho ráno zároveň v ČR vykonali už 98.681 laboratórnych testov na zistenie koronavírusu, pričom najviac (7434) testov za jediný deň vykonali v utorok.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch v stredu povedal, že v Česku sa podarilo zastaviť nekontrolovateľné šírenie choroby COVID-19 a krajina sa v nadchádzajúcich týždňoch môže postupne začať vracať k normálnemu životu.

Prvé prípady nákazy koronavírusom v ČR zaznamenali 1. marca. Česká vláda 12. marca vyhlásila z dôvodu šírenia nákazy novým typom koronavírusu v krajine núdzový stav. Platí pre územie celej krajiny na obdobie 30 dní. Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR rozhodla v utorok o jeho predĺžení do 30. apríla.

Prvá pacientka na Malte zomrela na ostrove Gozo

Malta v stredu oznámila prvé úmrtie pacienta nakazeného novým koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra AP. Maltský minister zdravotníctva Chris Fearne uviedol, že obeťou sa stala 92-ročná žena, ktorá mala okrem koronavírusu aj problémy s obličkami a srdcom a trpela  cukrovkou. Pacientka zomrela v nemocnici na ostrove Gozo.

Na Malte dosiaľ evidujú 299 prípadov nákazy. Medzi infikovanými je aj mesačné bábätko. Prvý prípad infekcie v krajine zaznamenali 7. marca, pripomína agentúra AP.

Na tomto súostroví s približne 490-tisíc obyvateľmi ešte v polovici marca zatvorili školy a univerzity, následne boli zrušené aj verejné podujatia a zatvorili sa všetky prevádzky, ktoré nie sú nevyhnutné pre život obyvateľstva.

Zakázané je tam tiež zhromažďovanie ľudí v počte päť a viac. Osobám vo veku nad 65 rokov, tehotným ženám i ľuďom s chronickými ochoreniami vláda nariadila, s výnimkou návštevy lekára, nevychádzať von.

Štát New York zaznamenal rekordný počet úmrtí

Americký štát New York zaznamenal v stredu 779 nových úmrtí na ochorenie COVID-19. Guvernér Andrew Cuomo však povedal, že aj napriek nárastu počtu obetí sa rýchlosť denného nárastu hospitalizovaných pacientov spomaľuje.

"To, čo sme už urobili, a to, čo robíme, prináša zmenu," povedal Cuomo podľa agentúry DPA v súvislosti s opatreniami v oblasti obmedzenia kontaktu medzi ľuďmi. Zdôraznil, že obyvatelia mesta ich musia aj naďalej dodržiavať.

Cuomo dodal, že ak sa tempo rastu bude naďalej spomaľovať, situácia v nemocniciach sa v priebehu najbližších dvoch týždňov stabilizuje.

Zlá správa je však 779 nových úmrtí, čo je zatiaľ najvyšší prírastok za 24 hodín. V štáte New York už ochoreniu podľahlo celkom 6 268 ľudí.

Cuomo v pondelok v štáte New York predĺžil platnosť opatrení, zahŕňajúce uzavretie škôl a služieb, ktoré nie sú nevyhnutné, do 29. apríla. Obyvateľov opätovne vyzval, aby neopúšťali svoje domovy pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Ochoreniu COVID-19 v Spojených štátoch podľahlo podľa najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa najmenej 13 829 ľudí a najmenej 404 352 je nakazených. Za 24 hodín pribudlo v USA 5 543 nakazených a 934 úmrtí.

V Rusku mali všetky obete zápal pľúc

Ochorenie COVID-19 si v stredu v Moskve vyžiadalo sedem nových obetí na životoch. Vo všetkých prípadoch išlo o osoby s inými vážnymi zdravotnými ťažkosťami. S odvolaním sa na informácie moskovskej pracovnej skupiny pre boj s koronavírusom o tom informovali agentúry TASS a Interfax.

"V Moskve zomrelo sedem pacientov. Všetci mali zápal pľúc a následne bol u nich potvrdený koronavírus. Pacienti mali aj iné zdravotné ťažkosti ako cukrovku, arteriálnu hypertenziu, kardiosklerózu, pyelonefritídu a insufienciu pankreasu. Traja pacienti mali aj chronickú bronchitídu," uviedla vo svojom vyhlásení pracovná skupina.

Jedna z obetí sa liečila na súkromnej klinike. Išlo o 74-ročného muža s cukrovkou a chorým srdcom.

V ruskej metropole bol koronavírus SARS-CoV-2 potvrdený u 5 841 osôb. Ochoreniu COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus, tam podľahlo 38 ľudí, pričom 270 sa vyliečilo.

Počet prípadov nákazy týmto infekčným ochorením v Rusku vzrástol v stredu o 1 175 na celkovo 8 672. Koronovírus bol potvrdený už v 81 z 85 administratívnych celkoch Ruskej federácie. Na celoštátnej úrovni si nový druh koronavírusu vyžiadal už 63 obetí na životoch.

Federálna služba pre dohľad v oblasti ochrany spotrebiteľov (Rospotrebnadzor) v stredu oznámila, že pod lekárskym dohľadom pre podozrenie z nákazy je v krajine v súčasnosti až 180-tisíc ľudí.


ECDC: Nič nenasvedčuje tomu, že by už pandémia v Európe kulminovala

Nič nenasvedčuje tomu, že by pandémia nového koronavírusu v Európe dosiahla už svoj vrchol. Vyhlásilo to v stredu Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) so sídlom vo Švédsku, píše agentúra DPA.

"Napriek počiatočným dôkazom z Talianska a Rakúska, že počet prípadov a úmrtí sa znižuje, v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že sme už (v EÚ/EHP) dosiahli vrchol epidémie," uvádza ECDC v aktualizovanom zhodnotení rizika, ktoré predstavuje šírenie koronavírusu.

Ako píše DPA, vysoké počty infikovaných hlásia viaceré krajiny, ktoré sú súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru, ako aj Británia.

"V súčasnej situácii môžeme očakávať kontinuálne šírenie vírusu," povedala riaditeľka ECDC Andrea Ammonová. "Stále je príliš skoro zrušiť všetky opatrenia týkajúce sa fyzického odstupu a odstupu v komunitách v EÚ/EHP a v Británii, hoci tieto prísne opatrenia môžu byť rušivé pre spoločnosť na ekonomickej aj spoločenskej úrovni," dodala.

Do EHP okrem 27 členských štátov EÚ patria aj Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. V týchto 30 krajinách a v Británii ochoreniu COVID-19 podľahlo dovedna viac než 55-tisíc osôb a koronavírusom sa infikovalo viac ako 630-tisíc ľudí.

Komentáre ( 0)