Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 27.1.2021, 10.03
1723941(+14015)testovaných
241392(+2775)pozitívnych
202148(+4957)vyliečených
4361(+101)úmrtí
108426(+5743)zaočkovaných
Aktualizácia: 27.1.2021, 10.03 štatistiky vo svete viac informácií
09. 04. 2020 16:05 | BRATISLAVA/rd

Dve čínske štúdie vysielajú nádej. Táto liečba koronavírusu priniesla pozitíva

Jeden z členov výskumného tímu ju považuje za sľubnú možnosť zachrániť vážne chorých.

Laborantka pripravuje vzorky na testovanie koronavírusu.
Laborantka pripravuje vzorky na testovanie koronavírusu. Foto: TASR/AP

Čínski lekári v dvoch štúdiách poskytli prvé dôkazy, že vážne chorých pacientov novým koronavírusom by mohli liečiť plazmou ľudí, ktorí už toto ochorenie prekonali.

Výskum síce predviedli na malom počte nakazených, odborníci však v ňom vidia veľkú nádej.

Štúdiu zrealizovali v dvoch čínskych nemocniciach, ktoré podávali plazmu bohatú na protilátky 15 pacientom s vážnym priebehom ochorenia SARS-CoV-2. Vo viacerých prípadoch lekári zaznamenali pozoruhodné rýchle zotavenie.

TIP: Vedci zverejnili simuláciu šírenia vírusu. Takto ohrozuje ľudí v obchode medzi regálmi

Pri prvej z dvoch pilotných štúdií, o ktorej informoval časopis Proceedings of the National Academy of Sciences, podávali lekári vo Wu-chane, niekdajšom epicentre nákazy, plazmu desiatim pacientom.

Zistili, že množstvo vírusu v ich krvi následne rýchlo kleslo. Už počas troch dní spozorovali zlepšenie príznakov u chorých, od zlého dýchania cez bolesť na hrudi až po horúčku či kašeľ.

Jeden z členov tímu Siao-ming Jang to považuje za sľubnú možnosť zachrániť vážne chorých. Zároveň však dodal, že nateraz ju neodporúča používať, aspoň do chvíle, kým sa neuskutoční riadny randomizovaný výskum, teda pokiaľ nebudú výsledky od väčšieho množstva náhodne vybratých pacientov.

V druhom výskume, ktorého závery priniesol Journal of the American Medical Association, liečili len piatich pacientov.

TIP: Kedy sa dočkáme očkovania proti koronavírusu? Tu je odpoveď

U nich došlo k zlepšeniu zdravotného stavu počas desiatich dní, troch po tomto čase dokonca odpojili od pľúcnej ventilácie.

Tieto výsledky zvyšujú pravdepodobnosť, že krv, darovaná od vyliečených pacientov, sa dá využiť pre vylepšenie imunity zraniteľnejších osôb.

Počet liečených je však zatiaľ príliš malý na to, aby sa s určitosťou dalo povedať, že práve plazma hrá v liečbe kľúčovú úlohu. Lekári totiž na potlačenie príznakov tohto koronavírusu použili aj štandardnú liečbu.

TIP: Otec troch detí sa po dvoch týždňoch vyliečil z koronavírusu. O pár dní neskôr zomrel

Prvýkrát sa táto liečba objavila počas pandémie španielskej chrípky pred 100 rokmi. Spočíva v tom, že že ľudia, ktorí ochorenie prekonali, boli schopní vytvoriť si proti vírusu protilátky.

Tie jednak vedia lepšie vyhľadať vírusy, ale ich tiež aj zničiť.Túto liečbu začali skúšať v americkom New Yorku, experimenty s ňou už hlási napríklad aj Veľká Británia, kde majú uskutočniť dve klinické štúdie.

K štvrtkovému popoludniu celosvetovo na ochorenie COVID-19 hlásia viac ako 1,5 milióna nakazených, okolo 90-tisíc mŕtvych a viac ako 337-tisíc vyliečených.

Aktuálne počty infikovaných pacientov s ochorením COVID-19, vyliečených pacientov aj počty obetí na Slovensku i vo svete nájdete TU.

Komentáre ( 0)