Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 13.8.2020, 10.01
286852(+2741)testovaných
2739(+49)infikovaných
1939(+55)vyliečených
31(+0)úmrtí
Aktualizácia: 13.8.2020, 10.01 štatistiky vo svete viac informácií
15. 04. 2020 12:40 , článok bol aktualizovaný 15. 04. 2020 23:25 | KODAŇ/TASR

Aktuálne o koronavíruse: Vo svete zomrelo na koronavírus vyše 130-tisíc ľudí

Británia asi dosahuje vrchol epidémie, v USA počet úmrtí prekročil 30-tisíc.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, už na celom svete podľahlo najmenej 131.319 ľudí, pričom viac ako dve tretiny úmrtí evidujú v Európe. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne zdroje.

V Európe zaznamenali doposiaľ 88 716 úmrtí, zatiaľ čo v USA evidujú 26 950 úmrtí. Nasleduje Taliansko s 21 645 úmrtiami, Španielsko s 18 579 a Francúzsko, kde na ochorenie COVID-19 zomrelo 17 167 osôb.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Situácia vo Francúzsku

Francúzsko zaznamenalo za posledných 24 hodín ďalších 1 438 úmrtí na nový koronavírus. Informoval o tom v stredu portál France 24.

Podľa agentúry AFP riaditeľ francúzskeho úradu verejného zdravotníctva Jérôme Salomon spresnil, že celkovo tak podľahlo nákaze v nemocniciach a opatrovateľských ústavoch už 17.167 ľudí. Podľa neho je v súčasnosti v nemocniciach o 513 pacientov menej v porovnaní s utorkom.

V Európe bolo doposiaľ zaznamenaných viac než milión prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o polovicu z celkového počtu infikovaných na celom svete, ako vyplýva zo stredajších (10.30 h SELČ) údajov tlačovej agentúry AFP, ktoré prevzala z oficiálnych zdrojov.

USA doteraz zomrelo 615-tisíc ľudí

Celkový počet úmrtí na nový koronavírus v USA prekročil v stredu 30-tisíc. Takýto počet bol dosiahnutý po tom, čo v predchádzajúci deň zaznamenali v krajine rekordný denný nárast úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Údaj je výsledkom výpočtu tlačovej agentúry Reuters.

Spojené štáty zaznamenali v utorok rekordných 2 364 úmrtí, čo je oveľa viac než predchádzajúce maximum 2 069 mŕtvych z 10. apríla, píše Reuters. Počet úmrtí v USA bol v stredu 30.039.

Prípady nákazy novým koronavírusom v USA prekročili počet 615-tisíc a na celom svete dva milióny.

Napriek skoku v počte mŕtvych sú v niektorých častiach USA neisté náznaky, že pandémia začína ustupovať. Guvernéri približne 20 štátov s malým počtom prípadov nákazy sú presvedčení, že 1. mája, čo je termín stanovený prezidentom Donaldom Trumpom, už zrejme budú môcť začať proces znovuotvárania ekonomiky. V stredu to vyhlásil popredný predstaviteľ zdravotníctva USA.

Z 50 štátov USA 17 hlásilo v utorok menej než 100 nových prípadov nákazy.

Guvernéri vážnejšie zasiahnutých štátov - New Yorku, Kalifornie, Louisiany, New Jersey, Massachusetts a Michiganu - uviedli, že potrebné je rozsiahlejšie testovanie, až potom sa môže začať ukončovať "koronavírusová karanténa" Ameriky. V rámci nej sú milióny ľudí bez práce, zatvorené sú reštaurácie, firmy a školy.

Štát New York a niektoré ďalšie oblasti naďalej hlásia prudký pokles v počte hospitalizovaných ľudí i pacientov napojených na pľúcne ventilátory, hoci zdravotníci v prvej línii boja s pandémiou a všetky zdroje sú pod mimoriadnym tlakom.

Predstavitelia tiež upozorňujú, že údaje o úmrtiach na koronavírus sú pravdepodobne podhodnotené, lebo ľudia zomierajú aj doma alebo v domovoch sociálnych služieb, kde sa testy na vírus vôbec nerobili.

Británia pravdepodobne dosahuje vrchol

Británia pravdepodobne dosahuje vrchol epidémie nového koronavírusu, uviedol hlavný poradca britskej vlády pre zdravotníctvo profesor Chris Whitty. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

"Náš názor je, že pravdepodobne dosahuje celkový vrchol. Zatiaľ však nie sme v štádiu, keď môžeme s istotou a bezpečne povedať, že už sme za hranicou a môžeme začať premýšľať o ďalších fázach," dodal Whitty.

Podľa britského ministerstva zdravotníctva malo pozitívny test na ochorenie COVID-19 v Británii doposiaľ celkovo 98.476 ľudí a počet obetí v krajine sa zvýšil na 12.868.

Dánsko otvára školy

Dánsko od stredy znovu otvára niektoré školy a predškolské zariadenia, ktoré boli z dôvodu šírenia nákazy koronavírusom mesiac zatvorené, informovala agentúra DPA.

Návrat do škôl sa týka približne 10 000 detí v jasliach, škôlkach a na prvom stupni základných škôl.

Školy musia spĺňať špeciálne požiadavky vrátane zabezpečenia dostatočného priestoru medzi jednotlivými žiakmi. Niektoré školy potrebujú na prípravu viac času a mali by sa otvoriť najneskôr budúci pondelok.

Toto rozhodnutie má podľa DPA zmierniť zaťaženie rodičov, ktorí sa doma starajú o svoje deti a okrem toho vykonávajú svoju prácu.

Mnohí rodičia sú však znepokojení možnými následkami návratu detí do škôl v období, keď je vírus v Dánsku stále prítomný a vo väčšine krajín sveta zostávajú školy zatvorené.

Dánsko v utorok 14. apríla hlásilo 6496 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 299 úmrtí.

Ukrajina potvrdila 3764 prípadov koronavírusu a 108 obetí

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa k stredajšiemu ránu za uplynulých 24 hodín zvýšil o 392 na 3764. Z tohto počtu 108 ľudí nákaze podľahlo a 143 sa uzdravilo. Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo zdravotníctva.

Šéf rezortu Maxym Stepanov zároveň oznámil, že pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, je aj 684 ukrajinských zdravotníckych pracovníkov a 260 detí.

Ešte v utorok ministerstvo informovalo o 594 prípadoch nákazy u zdravotníckych pracovníkov.

Ukrajinská vláda rozhodla koncom marca o zavedení režimu mimoriadnej situácie na celom území krajiny s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Karanténne opatrenia tak potrvajú najmenej do 24. apríla.

Bielorusko: Počet infikovaných sa zvýšil na 3728

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom sa v Bielorusku zvýšil na 3728. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Pľúcnu ventiláciu v súčasnosti podľa tohto zdroja potrebuje 68 pacientov. Ochoreniu COVID-19 doposiaľ podľahlo 36 ľudí. Podľa ministerstva bolo v 24 laboratóriách zatiaľ vykonaných 76.198 testov.

Bielorusko nezaviedlo počas pandémie natoľko prísne opatrenia ako iné európske štáty, za čo prezident Alexander Lukašenko čelí kritike doma i v zahraničí. V Bielorusku sa napríklad stále konajú futbalové zápasy, ktoré navštevuje množstvo ľudí.

Fínsko uvoľňuje opatrenia a ukončuje karanténu hlavného mesta

Prvým krokom fínskej vlády v súvislosti s uvoľňovaním obmedzení, ktoré mali spomaliť šírenie nového koronavírusu, je zrušenie zákazu cestovania do a z regiónu Uusimaa, kde sa nachádza aj hlavné mesto Helsinki. Toto opatrenie platí od stredy, informoval denník The Guardian s odvolaním sa na vyhlásenie premiérky Sanny Mariovej.

Obmedzenie cestovania platilo v regióne Uusimaa od 28. marca. Cieľom tohto opatrenia bolo zabrániť šíreniu vírusu aj do ostatných častí krajiny.

"Už nejde o absolútne nevyhnutné opatrenie v zmysle zákona o vyhlásení núdzového stavu," povedala premiérka. Región Uusimaa bol totiž epicentrom nákazy vo Fínsku, avšak šírenie choroby COVID-19 sa v posledných týždňoch v celej krajine spomalilo. Vláda napriek tomu odporúča občanom, aby zbytočne necestovali.

Medzi ďalšie zavedené opatrenia vo Fínsku patrí zatvorenie škôl a verejných priestranstiev, a to až do 13. mája. Reštaurácie s výnimkou prevádzok, ktoré umožňujú zákazníkom vziať si objednávky so sebou, budú až do konca mája zatvorené.

V utorok Fínsko evidovalo 3161 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a 64 úmrtí, 232 pacientov s ochorením COVID-19 bolo hospitalizovaných, z toho 162 v regióne hlavného mesta.

Španielsko zaznamenalo najvyšší denný nárast nakazených za päť dní

Ďalších 523 úmrtí na následky ochorenia COVID-19 zaznamenali v stredu v Španielsku, čo predstavuje pokles v porovnaní s utorkovým počtom 567 nových prípadov. Celkový počet obetí nákazy dosiahol 18 579, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na španielske ministerstvo zdravotníctva.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 však za 24 hodín stúpol o 5092 a dosiahol 177 633, čo je najvyšší denný nárast za predchádzajúcich päť dní.

Najviac prípadov majú v autonómnom spoločenstve Madrid, kde je nakazených 49 526 ľudí a 6 724 osôb ochoreniu COVID-19 podľahlo. Katalánsko zaznamenalo 36 505 prípadov nákazy a 3756 úmrtí.

V Rusku sa za 24-hodín nakazilo po prvý raz viac než 3000 ľudí

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom potvrdených v Rusku v priebehu 24 hodín po prvý raz presiahol hranicu 3000: v 65 federálnych subjektoch krajiny pribudlo až 3388 pacientov s ochorením COVID-19. V stredu o tom informovala agentúra TASS.

Najviac postihnutou oblasťou Ruskej federácie sa stala opäť Moskva, kde bolo potvrdených 1174 nových prípadov, pričom celkový počet chorých na COVID-19 sa v ruskej metropole vyšplhal na 14 776.

Za 24-hodín sa v Rusku z nového koronavírusu vyliečilo 292 osôb, pričom 28 nákaze podľahlo.

Poľsko: Počet nakazených presiahol 7200

V Poľsku pribudlo v utorok 153 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čím celkový počet infikovaných dosiahol 7202. Chorobe COVID-19 podľahlo ďalších 12 ľudí, od vypuknutia pandémie celkovo 251, informovala v stredu agentúra PAP s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

Prvý prípad nákazy v krajine zaznamenali 4. marca. Vláda následne vyhlásila 20. marca stav núdze a uzavrela všetky školy, divadlá a kiná a obmedzila verejné zhromaždenia. Do polovice apríla sú zatvorené aj štátne hranice. Sprśnenie obmedzení voľného pohybu ľudí vláda následne vyhlásila 31. marca.

Minister zdravotníctva Lukasz Szumowski nedávno informoval, že od 16. apríla bude v Poľsku na verejnosti povinné nosiť rúško zakrývajúce nos a ústa, pripadne jeho náhradu, napríklad šatku alebo šál.

Minister tiež v utorok oznámil, že od 19. apríla začne vláda uvoľňovať ekonomické obmedzenia, ktoré zaviedla v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Nemecko: Pribudlo 285 úmrtí na koronavírus, je to doteraz najvyšší denný nárast

Nemecko zaznamenalo v utorok najvyšší denný prírastok úmrtí na ochorenie COVID-19 alebo komplikácie s ním spojené. Za uplynulých 24 hodín zomrelo 285 ľudí, vyplýva z údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI).

Celkovo si koronavírus vyžiadal v Nemecku už 3254 obetí.

Počet nových prípadov nákazy však, naopak, podľa RKI výrazne klesá. Potvrdených prípadov infekcie pribudlo za toto obdobie 2486 (celkovo ich je 127.583), čo predstavuje doteraz jeden z najnižších denných prírastkov.

Z COVID-19 sa vyliečilo už 72 600 pacientov.

Maďarsko: Uplynulý deň zomrelo 12 pacientov

Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Maďarsku za uplynulých 24 hodín ďalších 12 pacientov. Najmladší z nich mal 64 a najstarší 89 rokov, napísal v stredu informačný server krízového štábu koronavirus.gov.hu.

Počet obetí dosiahol už 134, z nich 13-ti boli obyvateľmi budapeštianskeho domova dôchodcov na Peštianskej ceste, kde je infikovaných 212 seniorov.

Z ochorenia sa zotavilo 192 pacientov. Laboratóriá do stredy otestovali 37 326 vzoriek. Nákazu novým druhom koronavírusu (SARS-CoV-2) potvrdili v 1579 prípadoch. V povinnej domácej karanténe je 13 360 osôb.

Komentáre ( 0)