Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 9.8.2020, 9.33
278962(+1068)testovaných
2596(+30)infikovaných
1864(+3)vyliečených
31(+0)úmrtí
Aktualizácia: 9.8.2020, 9.33 štatistiky vo svete viac informácií
20. 04. 2020 09:54 , článok bol aktualizovaný 20. 04. 2020 12:48 | MARTIN/TASR

Testovali ďalší domov seniorov v Martine, jedna pracovníčka je pozitívna

V Žilinskom kraji platí zákaz návštev vo všetkých domovoch sociálnych služieb.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Testy klientov a zamestnancov Centra sociálnych služieb (CSS) Ľadoveň v Martine na nový koronavírus boli negatívne. TASR to potvrdil martinský regionálny hygienik Tibor Záborský.

U jednej pracovníčky CSS Ľadoveň potvrdili ochorenie COVID-19 minulý týždeň. Podľa hovorkyne Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martiny Remencovej sa zamestnankyňa necítila dobre. "Na pokyn riaditeľky zariadenia sa dala testovať a výsledky boli pozitívne.

Vedenie zariadenia vypracovalo na základe odporúčaní hygienika zoznamy zamestnancov a klientov. Testovanie sa týkalo 100 klientov a 69 zamestnancov," uviedla Remencová.
Pripomenula, že v zariadeniach sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je ŽSK, platí už od 1. marca zákaz návštev.

"Prijala sa séria opatrení na zamedzenie šíreniu nového koronavírusu. Vytvorili sa krízové štáby, ktoré denne monitorujú a usmerňujú klientov i zamestnancov," vysvetlila hovorkyňa ŽSK.

 

Z Domu svätého Martina hospitalizovali šesť pacientov

Do Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) prijali v sobotu (18. 4.) šesť pacientov v ochorením COVID-19 z Domova sociálnych služieb (DSS) Dom svätého Martina.

"Traja pacienti majú zatiaľ ľahký priebeh ochorenia, traja pacienti majú stredne ťažký priebeh ochorenia s rozvinutým zápalom pľúc a nutnosťou kyslíkovej liečby. Piati z týchto pacientov majú vek vyšší ako 60 rokov s inými závažnými ochoreniami," uviedla hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová.

Doplnila, že v UNM je súčasnosti hospitalizovaných 11 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, jedna pacientka si vyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu.

Nákaza novým koronavírusom sa potvrdila u 25 klientov a 11 členov personálu martinského DSS Dom svätého Martina. Podľa hovorkyne mesta Zuzany Kalmanovej je areál DSS momentálne uzatvorený, stráži ho martinská mestská polícia.

"Okrem pacientov otestovali aj všetkých zamestnancov, z ktorých bolo negatívnych päť. Zamestnanci aj naďalej zostali v karanténe v rámci zariadenia alebo v internátoch," dodala.

Čítajte tiež: V martinskom Dome svätého Martina je infikovaných 26 dôchodcov a 11 zamestnancov.

Komentáre ( 0)