Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 3.7.2020, 9.32
215322(+1801)testovaných
1720(+20)infikovaných
1466(+0)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 3.7.2020, 9.32 štatistiky vo svete viac informácií
24. 04. 2020 15:31 , článok bol aktualizovaný 24. 04. 2020 16:07 | VIEDEŇ/TASR

Rakúsko začne od mája otvárať školy, triedy budú rozdelené na polovicu

Školáci vo veku nad desať rokov budú musieť nosiť ochranné masky cez prestávky, počas samotného vyučovania nie.

Žiak základnej školy pracuje so svojou učiteľkou na počítačoch vo Viedni 25. marca 2020.
Žiak základnej školy pracuje so svojou učiteľkou na počítačoch vo Viedni 25. marca 2020. Foto: TASR/AP/Ronald Zak

Rakúsko pokračuje v postupnom uvoľňovaní niektorých karanténnych opatrení zavedených v snahe zastaviť šírenie nového druhu koronavírusu a od 4. mája začne znovu otvárať školy. Na piatkovom brífingu to uviedol minister školstva Heinz Fassmann, informovali agentúry DPA a AFP.

Stredoškoláci, ktorí sú v poslednom ročníku, sa vrátia do školy už 4. mája, zatiaľ čo základné a nižšie stredné školy sa znovu otvoria 18. mája.

Minister dodal, že triedy budú rozdelené na polovicu, pričom učitelia budú v daný deň učiť iba jednu skupinu, aby sa zabezpečilo, že v triede bude prítomných naraz len zhruba 11 študentov, čím sa medzi nimi dodrží bezpečná vzdialenosť. Polovica žiakov zasadne do lavíc od pondelka do stredy, druhá polovica zvyšné dni v týždni.

 

Školáci vo veku nad desať rokov budú musieť nosiť ochranné masky cez prestávky, počas samotného vyučovania nie. Hodiny hudby a telocviku sa však neobnovia a osnovy sa zamerajú na základné predmety. Ostatní študenti sa do škôl vrátia začiatkom júna.

Rakúsko pristúpilo pred viac než mesiacom ešte na začiatku pandémie k uzatvoreniu reštaurácií, barov, divadiel a časti obchodných prevádzok. Bolo zároveň medzi prvými krajinami, ktoré začali karanténne opatrenia uvoľňovať, keď od polovice apríla povolilo opätovné otvorenie obchodov so stavebninami a domácimi potrebami, záhradných centier a predajní s plochou menšou ako 400 metrov štvorcových.

Väčšie obchody vrátane nákupných centier a kaderníctiev by mali opätovne začať fungovať už 1. mája. Kaviarne a reštaurácie opätovne otvorí od 15. mája. V Rakúsku doposiaľ potvrdili približne 15.000 pozitívnych prípadov nákazy a 530 úmrtí.

V Poľsku budú školy zatvorené minimálne do 24. mája

Školy, materské školy a jasle v Poľsku budú z dôvodu pandémie koronavírusu minimálne do 24. mája zatvorené. Vyučovanie tak bude aj naďalej pokračovať v on-line režime, cituje v piatok poľského ministra školstva Dariusza Piontkowského agentúra PAP.

"Súčasné epidemiologické podmienky nám bohužiaľ neumožňujú zrušiť zatvorenie škôl, materských škôl a jaslí. Preto sme sa rozhodli pokračovať v obmedzení ich prevádzky," uviedol Piontkowski.

Maturitné skúšky na stredných školách vláda presunula z mája na jún. Začnú sa 8. júna a potrvajú do konca mesiaca, budú však prebiehať len v písomnej forme. Záverečné skúšky pre posledné ročníky základných škôl sa budú konať 16. - 18. júna.

Vláda zároveň zvažuje možnosť otvorenia niektorých škôl, ktoré by sa postarali o menšie deti. Rozhodne o tom v najbližších dňoch.

Prvý prípad infekcie vírusom SARS CoV-2 Poľsko zaznamenalo 4. marca. Tento pacient sa už medzičasom vyliečil a prepustili ho z nemocnice v meste Zielona Gora.

V piatok podľa údajov ministerstva zdravotníctva evidujú v Poľsku 10.759 prípadov ochorenia COVID-19 a 463 úmrtí. Vyliečilo sa 1944 ľudí.

Komentáre ( 0)