Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 24.10.2020, 10.13
678069(+13525)testovaných
40801(+2890)pozitívnych
9920(+1061)vyliečených
159(+25)úmrtí
Aktualizácia: 24.10.2020, 10.13 štatistiky vo svete viac informácií
27. 04. 2020 09:44 | BRATISLAVA/TASR

Obrovský úspech mladých Slovákov. Ich prenosný pľúcny ventilátor sa začal vyrábať sériovo

Ventilátor ponúkli bezprostredne po začatí sériovej výroby Taliansku a ďalším krajinám v rámci humanitárnej pomoci prostredníctvom ministerstva zahraničných vecí.

Prenosný alternatívny pľúcny ventilátor Q-vent.
Prenosný alternatívny pľúcny ventilátor Q-vent. Foto: TASR
Jednoduchá umelá pľúcna ventilácia, ktorú vyvinuli a úspešne otestovali  doktorandi fakúlt Univerzity Komenského.
Autori jednoduchej umelej pľúcnej ventilácie Samuel Furka (vľavo) a Daniel Furka (vpravo) s medikom Daliborom Gallikom.
Vedci bratia Samuel Furka (v strede) a Daniel Furka (druhý zľava), Patrik Palacka (druhý sprava), Michal Géci (vľavo) a Dalibor

Alternatívny objemovo regulovaný prenosný pľúcny ventilátor Q-vent, ktorý skonštruovali mladí slovenskí vedci, sa už vyrába sériovo. Pľúcny ventilátor zabezpečuje tzv. bridging ventiláciu v podmienkach, v ktorých nie je možné využiť profesionálne zariadenie.

Unikátny vynález vytvorili doktorandi na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Samuel Furka a Daniel Furka, primár oddelenia ambulantnej chemoterapie Národného onkologického ústavu Patrik Palacka a študent Lekárskej fakulty UK Dalibor Gallik.

Ventilátor ponúkli bezprostredne po začatí sériovej výroby Taliansku a ďalším krajinám v rámci humanitárnej pomoci prostredníctvom ministerstva zahraničných vecí.

Ventilátor Q -vent, ktorý vyvinuli a skonštruovali mladí vedci bratia Samuel Furka (druhý sprava) a Daniel Furka (vpravo).
Ventilátor Q -vent, ktorý vyvinuli a skonštruovali mladí vedci bratia Samuel Furka (druhý sprava) a Daniel Furka (vpravo). Foto: TASR
 

Q-vent je schopný zabezpečiť dýchanie relaxovaného a intubovaného pacienta počas 24 hodín a v prenosnom móde šesť hodín. Umožňuje regulovať dychový objem, pomerov vdychov a výdychov a počet dychov za minútu. Senzor upozorňuje na prebúdzanie pacienta a spontánne dýchanie.

Systém nastaviteľných 3D-tlačených ventilov zabezpečuje oddelenie nadychovanej a vydychovanej zmesi a udržanie tlaku v pľúcach po výdychu. Ventily sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, vyvinutého na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK, ktorý zabraňuje vytváraniu biofilmov.

Prečítajte si aj: Slovenskí študenti vymysli za pár eur niečo, za čo iní platia tisíce

Filter obsahuje UV sterilizátor a špeciálnu filtračnú keramickú vložku, ktorú vyrobil 3D tlačou tím Mariána Janeka z oddelenia anorganických materiálov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vložka sa ohrieva na vysokú teplotu a spolu s UV sterilizáciou ničí patogény prechádzajúce filtrom spolu s vydychovaným vzduchom.

Vývoj zariadenia vedecký tím financoval z vlastných zdrojov, sériovo sa ventilátor začal vyrábať vďaka podpore dekanátu Prírodovedeckej fakulty UK a firiem Koval Systems a Embasys. Autori projektu upozorňujú, že pre pokračovanie výroby je potrebná finančná podpora, o ktorú mladí vedci požiadali viaceré inštitúcie.

Vedci bratia Samuel Furka (v strede) a Daniel Furka (druhý zľava), Patrik Palacka (druhý sprava), Michal Géci (vľavo) a Dalibor
Vedci bratia Samuel Furka (v strede) a Daniel Furka (druhý zľava), Patrik Palacka (druhý sprava), Michal Géci (vľavo) a Dalibor Foto: TASR
 

„Je zarážajúce, že získanie čo len minimálnej finančnej podpory projektu reprezentujúceho Slovensko v medzinárodnom kontexte je omnoho náročnejšie ako celý proces vývoja, testovania a začatia sériovej výroby prístroja," hovorí Samuel Furka.

Autori projektu veria, že slovenské vládne inštitúcie podporia sériovú výrobu vyvinutého ventilátora tak, aby v najbližšej dobe bolo možné testovať Q-vent v reálnych klinických podmienkach. Taktiež veria, že s podporou slovenských regulátorov sa podarí zabezpečiť mimoriadne rýchlu certifikáciu prístroja.

 

Komentáre ( 0)