Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 2.7.2020, 9.35
213521(+1708)testovaných
1700(+13)infikovaných
1466(+0)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 2.7.2020, 9.35 štatistiky vo svete viac informácií
30. 04. 2020 15:01 , článok bol aktualizovaný 30. 04. 2020 14:58 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Zmenili sa pravidlá na hraniciach: Týkajú sa opatrovateliek, študentov i kamionistov

Prečítajte si, kedy musíte a kedy nemusíte ísť do karantény.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Hlavný hygienik Ján Mikas vydal spresnené uvoľnenie opatrení, ktoré sa od 1. mája od 07.00 h týkajú pendlerov, dokladov o teste na koronavírus či pohybu cez hranice. Zmeny budú platiť až do odvolania.

Podľa vydaného usmernenia sa pendleri pri každom vstupe na územie Slovenskej republiky nebudú musieť preukázať sa negatívnym testom na COVID-19. Povinnosť štátnej alebo domácej karantény sa nebude vzťahovať na neplnoleté dieťa pendlera za predpokladu, že prekračuje hranicu v jeho sprievode.

Opatrovateľky s negatívnym testom pustia

V štátnej alebo domácej izolácii nebudú musieť byť ani ľudia, ktorí majú trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v Slovenskej republike a pracujú ako zdravotnícky pracovník alebo opatrovateľ vo vzdialenosti viac ako 30 km po pozemnej komunikácii.

Týka sa to hraničných priechodov v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom alebo Olomouckom kraji, v spolkových krajinách Viedeň, Dolné Rakúsko alebo Burgenland.

Musia však mať potvrdenia od zamestnávateľa a pri vstupe na Slovensko musia odovzdať kópiu negatívneho výsledku testu RT-PCR na ochorenie COVID-19. Nemôže byť staršie ako 96 hodín. Výnimku môže v individuálnych prípadoch dať iba na základe odôvodnenej písomnej žiadosti člena vlády Slovenskej republiky v jeho pôsobnosti.

Striedavá starostlivosť

Do karantény nepôjdu ani rodičia, ktorí prídu na Slovensko na základe rozhodnutia o striedavej starostlivosti, resp. práva styku s maloletým dieťaťom. Títo rodičia sa budú musieť pri vstupe na Slovensko preukázať právoplatným rozhodnutím súdu a informovať Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Nebudú musieť predložiť výsledok negatívneho testu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Povinnosť izolácie sa nebude vzťahovať ani na vodičov nákladnej dopravy, ktorí prekračujú slovenskú hranicu aj inými spôsobmi dopravy za účelom presunu do miesta, kde budú vykonávať svoju činnosť alebo pri návrate domov. Na hranici sa preukážu potvrdením od zamestnávateľa v slovenčine alebo osvedčením pre pracovníkov v medzinárodnej doprave.

Pre týchto ľudí na území Slovenskej republiky mimo plnenia pracovných povinností naďalej platí domáca izolácia, pokiaľ je to možné mimo osôb, ktoré s nimi žijú v spoločnej domácnosti.

Študenti dostali 24 hodín

Do karantény nebudú musieť ísť ani ľudia, ktorí navštevujú, študujú alebo sa uchádzajú o štúdium na materskej, základnej, strednej alebo vysokej škole v Česku, Poľsku, Maďarsku alebo Rakúsku a ani tí, ktorí prídu na Slovensko za účelom vykonania prijímacích skúšok, záverečných skúšok, iných skúšok alebo zápisu do škôl na území Slovenskej republiky, vrátane jednej sprevádzajúcej osoby. Podmienkou však je, že ich pobyt v spomínaných krajinách nepresiahne dobu 24 hodín.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Po príchode by mali podľa nariadenia ÚVZ sledovať zdravotný stav a v prípade akýchkoľvek príznakov respiračného ochorenia to bezodkladne nahlásiť svoju lekárovi. Ak ho na Slovensku nemajú, musia bezodkladne zavolať na linku 112.

Ak takíto ľudia budú v spomínaných krajinách viac ako 24 hodín, sú povinní sa najskôr na 5. deň od vstupu na územie Slovenska podrobiť  testu na COVID-19. V prípade pozitívneho výsledku musia túto skutočnosť oznámiť ošetrujúcemu lekárovi a miestne príslušnému regionálnemu ÚVZ. Po dobu do zistenia ich negatívneho výsledku musia zostať v domácej karanténe.

Prijímačky a odubytovanie sa z internátu

Do karantény nepôjdu ani študenti, ktorí sa na Slovensko prídu odsťahovať z internátu. Sprevádzať ich môže jedna osoba.

Podmienkou je, že musia mať napr. pozvánku na prijímačky alebo zápis do školy a musia na hranici odovzdať kópiu negatívneho testu na Covid-19, ktorý nesmie byť starší ako 96 hodín.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

 

Komentáre ( 0)