+7035pozitívnych Celkovo
903833
+19274testovaných Celkovo
5333793
+57úmrtí Celkovo
17577
-16hospitalizovaní Celkovo
1 566
+5059plne zaočkovaných Celkovo
2633823
Aktualizácia:
21.1.2022 , 10.06
Aktualizácia: 21.1.2022 , 10.06 štatistiky vo svete viac informácií
04. 05. 2020 09:02 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ak udrie druhá vlna, bude to v najbližších týždňoch či dňoch, myslí si profesor Krčméry

Ak ju zvládneme, v septembri by sa náš život mohol vrátiť do normálnych koľají.

Infektológ Vladimír Krčméry.
Infektológ Vladimír Krčméry. Foto: TASR

Najväčšou hrozbou opätovného návratu pandémie koronavírusu je otvorenie medzinárodných letísk v susedných štátoch. Ak udrie druhá vlna, udrie teraz v najbližších týždňoch či dokonca v najbližších dňoch. Uviedol to pre Ráno Nahlas, podcast portálu Aktuality.sk, doterajší člen permanentného krízového štábu profesor Vladimír Krčméry.

Dnes by mal premiér Igor Matovič oznámiť, kedy sa začne druhá fáza uvoľnovania opatrení. Keďže sú čísla, ktoré hovoria o počte nakazených veľmi pozitívne, očakáva sa, že epidemiológovia prehodnotia pôvodne vypracovaný plán. Otvoriť by mohli obchody bez ohľadu na veľkosť prevádzky.

Zároveň ešte stále existuje aj možnosť, že by sa aj deti mohli vrátiť do školy. 

2. fáza otvárania ekonomiky.
2. fáza otvárania ekonomiky.
 

"Ak tie dobré trendy budú pokračovať, je celkom možné, že tá tretia a štvrtá etapa sa zlúči. To znamená, že dovolenková sezóna, nevidím v nej nejaký zásadný problém, pokiaľ sa jedná o Balkán. Keď sa pozriete na tie počty Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Čierna Hora, Chorvátsko, ozaj vyzerajú, že by mohli cez dovolenku fungovať," uviedol Krčméry.

Profesor Krčméry si nemyslí, že by mohla prísť druhá vlna pandémie cez leto alebo na jeseň. "Aj vo Wu-chane tiež už prebehla druhá vlna. Ja osobne si myslím, že ak príde druhá vlna, tak príde v najbližších týždňoch. Tie letiská sa začínajú dramaticky otvárať len posledný týždeň. Ak budeme vedieť tie hraničné kontroly sprísniť, tak tá druhá vlna by mohla mať tiež tvar plátov, nie Mount Everestu," dodáva Krčméry.

Ak druhú vlnu zvládneme, v júli, auguste či septembri by sme podľa profesora Krčméryho mohli mať úplne normálne dovolenky a prázdniny.

3. fáza otvárania ekonomiky.
3. fáza otvárania ekonomiky.
 

4. fáza otvárania ekonomiky.
4. fáza otvárania ekonomiky.