Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 30.11.2020, 10.20
1074364(+1063)testovaných
105929(+196)pozitívnych
66041(+1844)vyliečených
839(+23)úmrtí
Aktualizácia: 30.11.2020, 10.20 štatistiky vo svete viac informácií
05. 05. 2020 09:15 | PRAHA/tvnoviny.sk

Lekári varujú: Covid má nový príznak, najmä u detí

Prezrite deťom kožu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: adriaticfoto/shutterstock.com

Kožné prejavy Covid-19 sa objavujú najmä u detí. Ide o rôzne vyrážky, môžu svrbieť a bolieť. Podobnými problémami môže podľa lekárov z českej Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady trpieť až pätina pacientov. Okrem zvyčajných príznakov sprevádzajúcich chorobu Covid-19, ako sú teploty, suchý kašeľ a dýchavičnosť, môžu nakazených ťažiť aj ďalšie, zreteľné na prvý pohľad, informuje tn.cz.

"Kým žihľavka, vyrážka, petechie a mramorová koža sa môžu objaviť u všetkých vírusových infekcií a vídame ich najmä u detí, takzvané 'covidové prsty' sú pre dermatológov niečo nové," upozornil prednosta Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) Petr Arenberger. Podobné príznaky sa obyčajne prejavia okolo tretieho až piateho dňa choroby.

"Chceme na to upozorniť rodičov aj zdravotnícku verejnosť zvlášť v dnešnej dobe, keď sa uvoľňujú protiepidemické opatrenia a menšie deti sa vracajú do škôl," varujú českí lekári.

Covidové prsty sa objavujú hlavne u detí a dospievajúcich pacientov ako prvý príznak ochorenia. Ide o červené hrbole na prstoch, a to najmä na nohách. Sú bolestivé na dotyk, pripomínajú začervenanie kože v chlade a môžu svrbieť.

Zatiaľ sa podľa lekárov zdá, že ich výskyt nesúvisí so závažnosťou ochorenia. U niektorých pacientov sa objavili ako jediný príznak ochorenia, teda bez teploty či kašľa.

Podľa Moniky Arenbergerovej z Dermatovenerologickej kliniky FNKV sú vyrážky pravdepodobne zápalovou reakciou kože na antigén vírusu spojený s nedokrvovaním končatín alebo krvnými zrazeninami. "Ich vznik nesúvisí s priechodom infekcie do kože, ako sa mnohí domnievajú najmä z dôvodu častého výskytu u zdravotníkov v USA," doplnila Arenbergerová.

"Pacienti s podobnými kožnými príznakmi by mali byť vyšetrovaní na ochorenie Covid-19, ale určite každá vyrážka nemusí znamenať koronavírusovú infekciu," vysvetlil Arenberger.

Podľa typu možno kožné prejavy rozdeliť do piatich kategórií:

1. vyrážka, ktorá je podobná ako u ďalších bežných vírusových infekcií, teda ako u ovčích kiahní alebo osýpok.

Vyrážky
Vyrážky Foto: fnkv.cz
 

2. žihľavka

Žihľavka
Žihľavka Foto: fnkv.cz
 

3. petechie, teda drobné krvné výrony na dolných končatinách

Petechie
Petechie Foto: fnkv.cz
 

4. mramorová koža

Mramorová koža
Mramorová koža Foto: fnkv.cz
 

5. covidové prsty

Covidové prsty
Covidové prsty Foto: fnkv.cz
 

Covidové prsty
Covidové prsty Foto: fnkv.cz
 

Covidové prsty
Covidové prsty Foto: fnkv.cz
 

V ČR sa koronavírusom nakazilo 7841 ľudí, 252 pacientov zomrelo

V Česku je už 7841 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. V noci na utorok pribudlo 22 infikovaných. Počet obetí stúpol od pondelňajšieho večera o jednu na 252. V utorok ráno o tom informoval český spravodajský portál Novinky.cz.

Aktuálne sa na chorobu COVID-19 vyvolanú koronavírusom lieči v Česku 3773 ľudí. Počet vyliečených stúpol na 3816. Urobených bolo 269.093 testov, dodali Novinky.cz.

Komentáre ( 0)