+689pozitívnych Celkovo
408488
+6584testovaných Celkovo
3560540
+120pozitívnych
AG
Celkovo
390020
+0úmrtí Celkovo
12596
+1hospitalizovaní Celkovo
501
+776zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+330zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2437352
+446plne zaočkovaných Celkovo
2315229
Aktualizácia:
26.9.2021 , 10.56
Aktualizácia: 26.9.2021 , 10.56 štatistiky vo svete viac informácií
06. 05. 2020 06:00 | BRATISLAVA/mm

Oddnes platí druhá a tretia fáza uvoľňovania. Otvoria aj menšie nákupné centrá

Štvrtá, posledná fáza uvoľňovania nenastane skôr ako za 14 dní.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP Photo/Ronald Zak

Slovensko sa pomaly vracia do starých koľají. Od dnešného dňa sme totiž vstúpili do druhej a tretej fázy uvoľňovania. V praxi to znamená, že sa otvoria všetky obchody a väčšina služieb, stále však za prísnych hygienických podmienok. Tie zverejnil Úrad verejného zdravotníctva v utorok krátko po 22.00 h, platia od stredy od 6.00 h. Podnikatelia sa sťažovali, že na prípravu mali len niekoľko hodín.

Novinkou je, že premiér Igor Matovič na poslednú chvíľu oznámil, že môžu byť otvorené aj menšie obchodné centrá. "Nakoniec sa pán hlavný hygienik rozhodol otvoriť menšie nákupné centrá. Ak som dobre pochopil, otvorené budú nákupné centrá, ktoré majú do 35 obchodov," uviedol premiér v mimoriadnej relácii na TV Markíza.

Druhá fáza

Podľa plánu sa tak môžu otvoriť krátkodobé ubytovanie s donáškou jedla na izbu. Izby musia byť s WC a kúpeľňou, ale bez poskytovania iných služieb. Po odchode hosťa z izby musí byť izba 24 hodín voľná.

Otvoria sa tiež kaderníctva, holičstvá, pedikúry, manikúry, kozmetické salóny a soláriá.

Uvoľňujú sa tiež vonkajšie turistické atrakcie, ale aj taxislužby. Taxíky musia byť s namontovanou deliacou stenou, ktorá napríklad fóliou oddeľuje vodiča od radu zadných sedadiel so zákazníkom.

Povoľujú sa podľa hygienických podmienok tiež verejné bohoslužby a svadby. Téme sme sa viac venovali TU.

Tretia fáza

Otvárajú sa aj prevádzky obchodov a služieb, ale s dezinfekciou rúk, pri dodržiavaní 25 štvorcových metrov na zákazníka, ako aj pri dodržaní dvojmetrových odstupov.

Vo verejnom stravovaní sa povoľujú vonkajšie terasy, ale okraje stolov musia byť dva metre od seba, dotykové plochy stolov sa musia dezinfikovať po každom zákazníkovi. Pri jednom stole môžu sedieť maximálne dvaja ľudia alebo rodičia s deťmi.

Odborníci dovolili aj rehabilitačné služby, ale len suché procedúry. Prístupné budú aj galéria, múzeá, knižnice a výstavné siene. Musia sa v nich však dodržiavať prísne opatrenia.

Spojená druhá a tretia fáza.
 

Naďalej platí zákaz stretávania na verejnosti mimo osôb žijúcich v spoločnej domácnosti alebo to, že obchody sú v nedeľu zatvorené.

Štvrtá, posledná fáza uvoľňovania nenastane vzhľadom na inkubačnú dobu vírusu skôr ako o 14 dní. V tejto fáze sú totiž zariadenia s veľmi veľkým epidemiologickým rizikom.

Mimoriadna relácia o koronavíruse na TV Markíza: