Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 12.5.2021 , 10.38
+404pozitívnych

Celkovo
386540
+6776testovaných

Celkovo
2740888
+302pozitívnych
AG
Celkovo
380695
+19úmrtí

Celkovo
12096
-66hospitalizovaní

Celkovo
1 022
+24876zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+13804zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
1289139
+5336zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
607810
Aktualizácia: 12.5.2021 , 10.38 štatistiky vo svete viac informácií
06. 05. 2020 11:13 | BRATISLAVA/rd

Vedcom sa podarilo objaviť významnú mutáciu koronavírusu, ktorá ho výrazne oslabuje

O ich pokrok sa už zaujíma aj Svetová zdravotnícka organizácia.

Testovanie vzoriek na prítomnosť ochorenia COVID-19.
Testovanie vzoriek na prítomnosť ochorenia COVID-19. Foto: TASR

Vedci zo štátnej univerzity v americkej Arizone na základe skúmania šírenia nového koronavírusu zistili, ako toto ochorenie mutuje. Píše o tom ČT s odvolaním sa na viaceré zdroje.

Tím pod vedením virológa Efrema Limu zisťoval, ako sa vírus adaptuje na prostredie a snahu ľudského tela brániť sa voči nemu.

Na zvládnutie týchto úloh využili metódu takzvaného sekvenovania RNA v jej najmodernejšej podobe.

Sekvenovanie je určenie primárnej štruktúry, t.j. určenie poradia nukleotidov v reťazci RNA. Znalosť genetickej informácie umožňuje porozumieť molekulárnej podstate biologických procesov.

Vďaka tomu vedia veľmi rýchlo a celkom presne prečítať všetkých asi 30-tisíc „písmen", z ktorých sa genetický kód koronavírusu SARS-CoV-2 skladá.

Vedci následne posielajú všetky výsledky, do medzinárodnej genetickej banky GISAID. Z nej sa dá vytvoriť rodokmeň vírusu. Sú v ňom vidno genetické zmeny, ktoré sa v ňom odohrávajú, jeho pôvod aj to, ako sa šíri po svete.

Tieto dáta preukazujú pôvod vírusu v čínskom Wu-chane, ako aj to, že väčšina prvých prípadov v Arizone pochádza z Európy.

Tím doktora Limu vychádzal vo výskume z celkovo 382 vzoriek vírusu odobraných pacientom v Arizone. Medzi nimi našli aj zaujímavú mutáciu ktorá sa doteraz nikdy neobjavila. Z genetického kódu vírusu totiž navždy úplne zmizlo 81 písmen.

AKO SA VÍRUS VYVÍJA V OSTATNÝCH KRAJINÁCH? ČÍSLA NÁJDETE TU

Tieto výsledky okamžite prilákali pozornosť množstva predných virológov, vrátane zástupcov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

„Jedným z dôvodov, prečo je práve táto mutácia tak zaujímavá, je fakt, že odráža veľké zmazanie genetického kódu, ku ktorému došlo počas epidémie pôvodného vírusu SARS," uviedol Lim.

Vtedy sa to stalo na konci epidémie: SARS nabral mutácie, ktoré jeho nebezpečnosť potlačili. Vedci to považujú za prirodzené, keďže oslabený a menej smrtiaci vírus má výhodu, pretože sa môže efektívnejšie šíriť. Keď človek nezomrie a ideálne má čo najslabšie prejavy, môže sa vírus medzi svojimi ľudskými hostiteľmi lepšie šíriť.

TIP: O prítomnosti COVID-19 sa vedelo už skôr. Napriek tomu to však možno má jedno pozitívum

Autori výskumu sa domnievajú, že táto konkrétna mutácia môže vírus výrazne oslabiť. Odstránila totiž z neho 27 aminokyselín, ktoré využíva k tomu, aby oklamal ľudský imunitný systém a mohol zabiť bunku.

To mu následne pomôže využiť ju k vlastnému šíreniu a napádaniu ďalších buniek, čo vedie k reťazovej reakcii, ktorá spôsobuje vážne príznaky ochorenia. Pokiaľ konkrétnej mutácii táto schopnosť chýba, potom je zrejme vírus menej nebezpečný.

K stredajšiemu ránu celosvetovo na COVID-19 evidovali viac ako 3,7 milióna nakazených, viac ako 258-tisíc obetí a približne 1,2 milióna uzdravených.

Komentáre ( 0)