Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 20.9.2020, 10.06
412248(+3443)testovaných
6677(+131)infikovaných
3548(+29)vyliečených
39(+0)úmrtí
Aktualizácia: 20.9.2020, 10.06 štatistiky vo svete viac informácií
14. 05. 2020 13:50 | BRATISLAVA/rk, TASR

Slovenskí žiaci čakajú na otvorenie škôl. Pozrite si, ako môže ich návrat do lavíc vyzerať

V krajinách, kde školy otvorili, majú v triedach prísne opatrenia.

Návrat detí do škôl v Nemecku.
Návrat detí do škôl v Nemecku. Foto: TASR/AP Photo/Henning Kaiser
Riaditeľka základnej školy Antoinette van Zalingeová (uprostred) víta žiakov v Amsterdame.
Školáci čakajú v odstupoch v rade na toaletu v základnej škole v Štrasburgu.
Ilustračná snímka

Školy a školské zariadenia zatvorili na Slovensku v marci. Pre šíriaci sa koronavírus zostali žiaci a študenti doma a ich vzdelávanie sa už dva mesiace realizuje dištančne.

Epidemiologická situácia sa u nás postupne zlepšila a krajina sa otvára. Priaznivý vývoj dokonca umožnil spojiť druhú a tretiu fázu uvoľňovania opatrení. Témou sa prirodzene stalo aj otváranie materských a základných škôl.

Premiér Igor Matovič síce spočiatku tvrdil, že školy sa s istotou do konca júna neotvoria, no dnes je všetko inak.

Najčastejšie sa skloňuje návrat žiakov práve od začiatku júna, no presný termín známy zatiaľ nie je. Konzílium odborníkov o téme diskutuje tento týždeň a rozhodnutie by sa verejnosť mala dozvediť na budúci týždeň v pondelok.

„V prípade, ak budú mierne a budeme vidieť, že nič strašné sa nestalo, tak budeme mať väčšiu odvahu otvárať školy a škôlky,“ uviedol. Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga by sa po návrate do škôl nemalo tradične vyučovať, prioritou by skôr bola socializácia detí. Do škôl sa pritom s istotou nedostanú úplne všetci.

„Na základe tých stretnutí, ktoré sme mali, vieme, že nebudeme vedieť uspokojiť všetkých rodičov. Pre priestorové možnosti, ktoré sú a pre to, že chceme chrániť bezpečnosť a zdravie všetkých, ktorí pôjdu do systému,“ povedal minister.

Takto vyzeralo vyučovanie po otvorení školy v susednom Česku.
Takto vyzeralo vyučovanie po otvorení školy v susednom Česku. Foto: TASR/AP Photo/Petr David Josek
 

Premiér Matovič načrtol riešenie tohto problému. V hre sú podľa neho prednostné miesta pre rodičov s vybranými povolaniami. Prvé na rade by boli deti zdravotných sestier, lekárov, policajtov, či vojakov.

Tento krok má jednu dôležitú podmienku. „Keď bude kĺzavý medián pod 25, tak škôlky sa otvárať budú, ale záleží od toho, pre koho sa otvoria. Čiže, ak by tam bol nejaký nábeh chorobnosti, tak iba pre kritické povolania,“ povedal Matovič.

Dezinfekcia, hygiena, rozostupy

Väčšina krajín Európskej únie už ohlásila termín, v ktorom obnoví vyučovanie a umožní deťom návrat do škôl. Z analýzy ministerstva školstva vyplýva, že Dánsko začalo s postupným otváraním školských zariadení 15. apríla, Rakúsko a Nemecko od 4. mája. Francúzsko, Holandsko, Švajčiarsko otvorili prvé školy tento týždeň.

Povinnosťou pre školy v týchto krajinách je najmä pravidelná a častá dezinfekcia a znižovanie koncentrácie ľudí na jednom mieste. Zariadenia v zahraničí pravidelne dezinfikujú povrchy ako sú kľučky, kohútiky či stoly, v materských školách dezinfikujú aj hračky.

Takto to vyzerá v otvorenej škole vo Francúzsku:

 

Pracovníci škôl v Dánsku napríklad dozerajú na to, aby si žiaci umývali ruky najmenej každé dve hodiny, pred jedlom aj po jedle, po zakašľaní či kýchnutí.

Deti s príznakmi ochorenia, hoci aj miernym nachladnutím, musia spravidla zostať doma. O ochorení musia rodičia informovať aj školu. Dánske školy fungujú v režime týchto nariadení už vyše dva týždne a úrady zatiaľ nezaznamenali nárast počtu nakazených obyvateľov v krajine.

Zaujímavé sú aj zábery z francúzskej materskej školy, kde sa deti musia hrať v rozostupoch v nakreslených štvorcoch.

Vo Francúzsku sa deti vracajú do škôl a škôlok
Vo Francúzsku sa deti vracajú do škôl a škôlok Foto: Daily Mail
 

Viac sa o škôlke v mestečku Tourcoing môžete dočítať TU.

Rodičia majú zákaz vstupu

Situáciu v školách v jednej z ďalších menovaných krajín, konkrétne v Holandsku, opísal kardiochirurg Erik Lipšic v utorňajšom vydaní Mimoriadnej relácii o koronavíruse na TV Markíza. Lipšic pôsobí v Univerzitnej nemocnici v meste Groningen ako vedúci lekár oddelenia intervenčnej kardiológie.

Brat advokáta Daniela Lipšica je trojnásobný otec, dve deti navštevujú základnú školu. V Holandsku deti navštevujú základnú školu do 12 rokov, pričom ich školská dochádza sa začína v štyroch rokoch.

„Školy sú otvorené čiastočne, maximálne do polovičnej kapacity. V našej škole je prítomných od desať do 15 žiakov. Chodia do školy každý druhý deň. V jeden týždeň prídu do školy dva dni, ten ďalší tri dni. Na ostatné dni dostanú domáce úlohy,“ priblížil Lipšic.

Erik Lipšic hovoril v Mimoriadnej relácii aj o štúdii, podľa ktorej dieťa do 12 rokov nie je primárnym nositeľom infekcie. Celú reláciu si môžete pozrieť v našom bezplatnom archíve.

Aj v Holandsku stanovili pravidlá a doporučenia. „Od detí v tomto veku sa nemôže očakávať, že budú dodržiavať stanovený dištanc jeden a pol metra. No učitelia by tak robiť mali,“ dodal. Opísal tiež, že rodičia do budovy školy vstúpiť nemôžu. Aby sa ľudia nestretávali pred školou vo veľkých skupinách, vytvorených je viacero vchodov navyše.

„Rodič by sa mal s dieťaťom rozlúčiť pred školou alebo na dvore a dlhšie sa tam nezdržiavať. Odporúča sa vyhýbať cestovaniu verejnou dopravou a dokonca aj autom, lepšou alternatívou je bicykel alebo chodiť do školy pešo. Ak je choré dieťa alebo chorý niekto v rodine, žiak by mal zostať doma,“ opísal. Samozrejmé sú aj spomínané hygienické opatrenia ako pravidelné umývania rúk a povrchov.

Na otváranie škôl v Holandsku sa pripravovali aj s doplnkami na laviciach. Dve žiačky si v triede vyskúšali učiť sa s plexisklami, ktoré majú spolusediacich oddeľovať. Toto bezpečnostné opatrenie si pochvaľovali aj učitelia:

 

Ešte pred koncom mája vyučovanie v školách obnovia vo Fínsku či Belgicku. Vo Veľkej Británii otvoria základné školy najprv pre deti v materských školách, v prípravných triedach pred nástupom na základnú školu a tiež v prvom a v šiestom ročníku základných škôl.

Špecifikovať treba aj nosenie rúšok

Aj podľa epidemiologičky je otázkou veľmi krátkeho času, kedy dôjde k postupnému otváraniu predškolských zariadení a prvého stupňa základných škôl aj na Slovensku.

Ako pripomína Jana Skalová, epidemiologická situácia je u nás veľmi priaznivá. Rovnako blížiace sa letné obdobie môže k ustáleniu tejto priaznivo sa vyvíjajúcej situácie pomôcť.

„Krajiny, ktoré už uvoľňujú opatrenia v oblasti škôl, zaznamenali skôr aj výskyt tohto ochorenia ako my, preto je logický takýto postup otvárania. Rodiny s deťmi, ktoré žijú v spoločnej domácnosti s rizikovou skupinou obyvateľstva, teda so starými rodičmi nad 65 rokov veku, by však mali zvážiť nástup týchto detí do predškolských zariadení," myslí si hlavná epidemiologička siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare.

Akonáhle však dôjde k ich otvoreniu, bude samozrejme nutné vyšpecifikovať opatrenia pre zabránenie šírenia ochorenia, ako je obmedzenie počtu detí v triede (maximálne jeden žiak v lavici), meranie telesnej teploty (v predškolských zariadeniach), sledovanie zdravotného stavu detí (kašeľ, príznaky respiračného infektu), kontrolovať výkon hygieny rúk u detí (umývanie, dezinfekcia) minimálne pri príchode ráno, pred jedlom, po toalete a pri odchode domov či dodržiavať zásady respiračnej etikety.

„Každá zmena zdravotného stavu u dieťaťa znamená okamžité vyradenie zo zariadenia až do vyzdravenia. Samozrejmosťou je pravidelná dezinfekcia prostredia, vrátane všetkých kontaktných plôch, ako sú kľučky, stoličky, stoly, skrinky šatní, hračky a podobne,“ dodáva Skalová.

Rovnako je podľa odborníčky vhodné vyšpecifikovať aj nosenie rúšok u detí. Napríklad tak, že v triede nebudú povinné a mimo triedu áno. „Otvorenie predškolských zariadení a škôl je veľmi závažné rozhodnutie pre krajinu, ktoré vyžaduje dôkladne zvážiť každé prijaté opatrenie,“ uzatvára.

Komentáre ( 0)