Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 2.7.2020, 9.35
213521(+1708)testovaných
1700(+13)infikovaných
1466(+0)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 2.7.2020, 9.35 štatistiky vo svete viac informácií
13. 05. 2020 15:25 | PARÍŽ/jh

Smutný pohľad na deti, ktoré sa vrátili do škôl a škôlok. Vo Francúzsku sa nemôžu spolu hrať

Francúzsko začína s uvoľňovaním opatrení, ktoré boli v platnosti od polovice marca.

Vo Francúzsku sa deti vracajú do škôl a škôlok
Vo Francúzsku sa deti vracajú do škôl a škôlok Foto: Daily Mail
Vo Francúzsku sa deti vracajú do škôl a škôlok
Vo Francúzsku sa deti vracajú do škôl a škôlok
Vo Francúzsku sa deti vracajú do škôl a škôlok

Francúzsko je šiestou najviac zasiahnutou krajinou sveta ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Napriek tomu, že v krajine stále denne pribúdajú stovky nakazených, vláda pristúpila z postupnému zmierňovaniu opatrení.

Francúzsko je rozdelené na "zelené" a "červené" zóny. V "zelených" je úroveň nákazy nízka, v "červených" vysoká. Od pondelka začalo s postupným uvoľňovaním prísnych opatrení, ktoré boli v platnosti od polovice marca.

Vo Francúzsku sa deti vracajú do škôl a škôlok
Vo Francúzsku sa deti vracajú do škôl a škôlok Foto: Profimedia.sk
 

Väčšina obchodov a ďalších prevádzok v krajine sa opäť otvorila. Obyvatelia krajiny sa môžu vybrať von z domu bez toho, aby mali pri sebe príslušné potvrdenie, píše Daily Mail.

Základné školy a škôlky sa postupne otvárajú tento týždeň a od budúceho týždňa majú nasledovať stredné školy v menej postihnutých oblastiach. Deti sa však musia naučiť nové pravidlá, na aké neboli doteraz zvyknuté. Musia dodržiavať medzi sebou odstupy a nemôžu sa spolu hrať. Najťažšie to je zrejme pre deti v predškolských zariadeniach.

Na internete už kolujú smutné fotografie dopadu koronavírusu na deti. Na snímke, ktorú zhotovili vo francúzskom mestečku Tourcoing neďaleko hraníc s Belgickom, sú deti rozostavané v nakreslených štvorcoch. Pre mnohých rodičov je to zdrvujúci pohľad, pretože deti sa tak nemôžu spolu zahrať ani porozprávať. „Táto fotografia mi trhá srdce. Toto nemôžeme nazývať „školou"! píšu ľudia v komentároch.

Deti musia zostať vo svojich „zónach". Na ďalších fotografiách majú deti na zemi nasprejované krížiky, aby vedeli, ako ďaleko majú od seba stáť. Dodržiavanie vzdialenosti platí aj v triedach, kde sedí v laviciach iba pár žiakov. Niektoré deti majú celý deň na tvári aj rúško.

Vo Francúzsku sa deti vracajú do škôl a škôlok
Vo Francúzsku sa deti vracajú do škôl a škôlok Foto: Daily Mail
 

Táto situácia je náročná aj pre pedagógov. Musia deťom vysvetľovať nové pravidlá a zároveň ich kontrolovať, či ich aj dodržiavajú. Mnohí rodičia sa rozhodli, že budú radšej s deťmi doma aj naďalej, iní však zrejme nemajú na výber.

Francúzsko doteraz eviduje vyše 178-tisíc nakazených koronavírusom, zomrelo viac ako 26-tisíc ľudí a vyliečilo sa už takmer 60-tisíc pacientov. Podrobné údaje s celého sveta môžete sledovať v našej tabuľke.

Komentáre ( 0)