Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 31.05.2020, 11.06
172601(+1606)testovaných
1521(+0)infikovaných
1366(+10)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 31.05.2020, 11.06 štatistiky vo svete viac informácií
21. 05. 2020 12:16 | ALBERTA/rd

Dokáže marihuana eliminovať šírenie koronavírusu v tele? Vedci sa pokúsili dať odpoveď

Po odpovedi pátral tím výskumníkov z Kanady.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Tím kanadských vedcov testuje, či zlúčeniny marihuany môžu blokovať nákazu novým koronavírusom. Píše Calgary Herald.

Vedci z univerzity v štáte Alberta sa pozreli na 400 kmeňov konope siateho. Z nich asi u 12 zaznamenali výsledky, ktoré by mohli byť, ale aj nemusia, pozitívne.

Kmene by totiž mohli vedieť „uniesť" naše bunky a zabrániť ochoreniu COVID-19 napádať ich. Odborníci tvrdia, že výťažky jednej z hlavných a nepsychoaktívnych látok konope, kanabidiolu (CBD), v testovaní pomohli znížiť počet receptorov v bunkách náchylných na koronavírus až o 70 percent.

Výskumníci však jedným dychom upozorňujú, že ľudia by teraz nemali vo veľkom zaobstarávať si takýto „liek", pretože je potrebné uskutočniť klinické testovanie.

O štúdii informoval odborný časopis Preprints. Podstatou výskumu boli 3D modely ústnych a dýchacích ciest a čriev a účinok extraktu z CBD z konope siateho na ne.

Tieto extrakty mali nízky obsah THC, hlavnej psychoaktívnej zložky marihuany. Vedci taktiež testovali účinok extraktov na ACE2 receptory, ktoré sa považujú za vstupnou bránou vírusu do ľudského tela.

Podľa výsledkov testovania extrakty dokázali znížiť počet týchto receptorov až o 73 percent.   Hoci sú prvotné výsledky sľubné, až testovanie ukáže, či to tak bude aj naozaj.

Hoax na slovenskom Facebooku

Na slovenskom Facebooku sa však objavil článok, ktorý tvrdil, že tím britských vedcov objavil, že látky obsiahnuté v konope sú možným liekom na COVID-19.

Nateraz neexistuje žiadny dôkaz o pozitívnych účinkoch marihuany proti novému koronavírusu a tvrdenie pochádza z preloženej verzie satirického článku pôvodne uverejneného v španielčine.

Je pravdou, že konzumácia marihuany sa v niektorých krajinách predpisuje napríklad pri chronických bolestiach či dlhodobých ochoreniach.

Slovenský virológ a epidemiológ RNDr. Boris Klempa, DrSc. z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied však pre agentúru AFP uviedol, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by látky obsiahnuté v konope mali akýkoľvek pozitívny účinok pri liečbe COVID-19.

Komentáre ( 0)