Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 2.7.2020, 9.35
213521(+1708)testovaných
1700(+13)infikovaných
1466(+0)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 2.7.2020, 9.35 štatistiky vo svete viac informácií
26. 05. 2020 12:07 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Pozrite si podrobnú chronológiu toho, ako koronavírus v Číne naberal na obrátkach

Ochorením sa v utorkovému poludniu nakazilo viac ako 5,6 milióna ľudí a približne 348-tisíc mu podľahlo.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP

Čína prakticky od začiatku pandémie koronavírusu čelí medzinárodnej kritike za to, že niečo zanedbala, respektíve tajila.

Portál aktualne.cz urobil podrobnú rekonštrukciu toho, čo v krajine dialo do 23. januára, kedy sa epicentrum nákazy, mesto Wu-chan, odstrihlo od sveta.

Pondelok 16. decembra 2019

V nemocnici vo Wu-chane prijali ženu s vážnymi dýchacími problémami, ktorá pracovala ako predavačka na tamojšom trhovisku, kde sa okrem iného predávajú aj divoké zvieratá a ich mäso. Neskôr toto miesto epidemiológia označili za zdroj nákazy.

Utorok 24. decembra

Wuchanská nemocnica posiela do špecializovaného laboratória v Kantone vzorky tekutiny získanej u jedného pacienta vyšetrením pľúc.

Pondelok 30. decembra

Lekárka z nemocnice vo Wu-chane na sociálnu sieť zavesila príspevok o novom, doteraz neznámom a rýchlo sa šíriacom víruse. Jej kolega oftalmológ uviedol, že ide o ochorenie podobné SARS, ktorý sa šíril pred 18 rokmi. Následne oboch varovala polícia, aby nešírili fámy a paniku.

Štvrtok 2. januára 2020

Tamojšia štátna televízia oznámila, že osem lekárov, ktorí popisovali nebezpečnosť nového vírusu, čaká pre šírenie poplašných správ trest.

Pondelok 6. januára

Expert tamojšieho rezortu zdravotnictva Sü Ťin-kua povedal, že nie sú dôkazy o prenosu koronavírusu SARS-CoV-2 z človeka na človeka.

Utorok 7. januára

Vedenie Komunistickej strany Číny za prítomnosti prezidenta rokovalo o infekcii vo Wu-chane, výsledky však známe nie sú.

Sobota 11. januára

Tamojšie médiá informovali o prvej obeti vírusu, bol ňou vo Wu-chane 61-ročný muž.

Nedeľa 12. januára

Mesto Šen-čen na juhu Číny hlási prvé prípady nákazy.

Pondelok 13. januára

Hlásia prvý prípad nákazy mimo Číny, konkrétne z Thajska. Táto informácia vraj prinútila vedenie v Pekingu, aby vyslalo do Wu-chanu tím expertov.

Utorok 14. januára

Konala sa mimoriadna schôdzka šéfa Národnej zdravotníckej komisie s prezidentom, premiérom a miestnymi predstaviteľmi z Wu-chanu. Politici sa dozvedeli, že ide o vírus podobný SARS.

Streda 15. januára

Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení v Pekingu vyhlásilo stav maximálnej pohotovosti. Začalo pripravovať laboratóriá, testy a inštrukcie pre zdravotníkov.

Nedeľa 19. januára

Nemocnica vo Wu-chane hlási 136 pacientov s ochorením COVID-19. Personál nemocníc začal pripravovať špeciálne izolované oddelenia. Národná zdravotnícka komisia uviedla, že stále nepotvrdili zdroj nákazy.

Pondelok 20. januára

Čínsky prezident Si Ťin-pching prvýkrát verejne vyhlásil, že krajina čelí vážnej epidémii. Predný epidemiológ a uznávaný expert z čias šírenia SARS Čung Nan-šan v televízii povedal, že vírus sa prenáša z človeka na človeka.

Streda 22. januára

Reportérka Siao Chuej z Wu-chanu na sociálnu sieť napísala: „To, čo vidím, je čínsky Černobyľ." Zrejme narážala na to, ako čínsky komunistický režim zamlčal dôležité informácie, podobne ako Sovietsky zväz po nehode jadrovej elektrárne v roku 1986.

Štvrtok 23. januára

Vláda uvalila karanténu na Wu-chan a na veľkú časť provincie Chu-pej. Úrady tak od okolitého sveta odstrihli 60 miliónov obyvateľov.

Z údajov Národnej zdravotníckej komisie vyplýva, že medzi 30. decembrom a 22. januárom letecky opustilo Wu-chan 124-tisíc ľudí.

Infekcia sa rozšírila takmer do celého sveta. Nakazilo sa ňou viac ako 5,6 milióna ľudí, približne 348-tisíc jej podľahlo a viac ako 2,3 milióna osôb sa z nej vyliečilo.

Komentáre ( 0)