Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 1.10.2020, 10.00
467021(+9170)testovaných
10938(+797)infikovaných
4620(+225)vyliečených
48(+0)úmrtí
Aktualizácia: 1.10.2020, 10.00 štatistiky vo svete viac informácií
29. 05. 2020 06:12 | LONDÝN/TASR

Už aj tieto krajiny postupne uvoľňujú opatrenia

Život v Španielsku, Británii a Nórsku sa postupne vracia do normálu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP Photo/Paul White

Španielska vláda vo štvrtok informovala, že od pondelka uvoľní ďalšie obmedzenia zavedené v dôsledku pandémie koronavírusu a až 70 percentám občanov umožní od tohto dátumu opätovne navštevovať reštaurácie, plavecké bazény aj nákupné centrá.

"Údaje sa vyvíjajú veľmi dobre," uviedol na tlačovej konferencii koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón, ktorého citovala agentúra AFP. Španielsko vo štvrtok hlásilo v rámci denného prírastku - za posledných 24 hodín - len 182 nových prípadov nákazy koronavírusom a 38 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje. Celkovo už v tejto krajine zaznamenali 27.119 úmrtí a 237.906 prípadov nákazy.

Španielsko zaviedlo v reakcii na šírenie koronavírusu ešte v marci prísne obmedzenia pohybu. Od 11. mája však začalo s ich postupným uvoľňovaním, ktoré by malo - vo fázach - pokračovať až do konca júna. Od pondelka tak krajina vstúpi do druhej fázy uvoľňovania opatrení, informuje AFP.

Táto fáza sa bude týkať celej Andalúzie i regiónu Valencia, taktiež veľkej časti Katalánska aj Baleárskych i Kanárskych ostrovov, oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Uvoľnenie opatrení celkovo pocíti približne 70 percent populácie.

Na zmienenom území bude umožnené otvoriť pre verejnosť plavecké bazény s obmedzeným počtom návštevníkov a tiež sprístupniť pláže, na ktorých však budú musieť ľudia dodržiavať prinajmenšom dvojmetrové rozstupy. Otvoria sa aj kiná, divadlá a obdobné inštitúcie, prijímať však budú môcť len tretinu zo svojej maximálnej kapacity návštevníkov. Znovu sa budú môcť otvoriť - avšak s limitovaným počtom zákazníkov - aj nákupné centrá a tiež vnútorné priestory reštaurácií.

Školy v Taliansku otvoria v septembri

Pre zhruba tretinu obyvateľov vrátane ľudí žijúcich v dvoch koronavírusom najviac zasiahnutých oblastiach, a síce vo veľkomestách Madrid a Barcelona však aj naďalej zostane platiť len prvá fáza, a to miernejšie uvoľnenie obmedzení.

V Španielsku sa v stredu začal desaťdňový štátny smútok za obete koronavírusu. Ide o vôbec najdlhší štátny smútok od návratu Španielska k demokracii v druhej polovici 70. rokov.

V Británii začnú od budúceho týždňa znovu otvárať niektoré školy a obchody

Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok oznámil, že v rámci postupného uvoľňovania obmedzení zavedených v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu sa začnú v krajine od budúceho týždňa znovu otvárať niektoré školy a obchody. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Johnson na tlačovom brífingu uviedol, že od pondelka sa v Anglicku otvoria školy pre mladších školákov a od 15. júna niektoré školy pre starších študentov. Obyvatelia v Anglicku sa od pondelka budú môcť na verejných miestach združovať v maximálne šesťčlenných skupinách a v Škótsku až v osemčlenných skupinách. Od 15. júna sa budú môcť otvoriť všetky obchody.

Premiér však trval na tom, aby všetci naďalej dodržiavali fyzický odstup a používali zdravý rozum. V Británii momentálne evidujú takmer 270.000 prípadov nákazy koronavírusom. Ochoreniu COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, tam dosiaľ podľahlo 37.837 osôb.

Nórsko povolí od 1. júna pracovné cesty bez karantény a športovanie detí

Nórsko vo štvrtok oznámilo, že od budúceho týždňa ruší karanténu, ktorá bola povinná po pracovných cestách v severských krajinách, a umožní deťom vrátiť sa k organizovaným športom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Nóri vracajúci sa zo zahraničia a cudzinci, ktorí majú dovolené prekročiť inak zatvorenú nórsku hranicu, aktuálne musia absolvovať desaťdňovú povinnú karanténu. Od pondelka 1. júna však budú mať výnimku z povinnosti ľudia cestujúci z pracovných dôvodov do aj z ostatných severských krajín. "Pracovná sila obvykle vo veľkom prúdi cez hranice... Toto je krok smerom z normálnejšiemu každodennému životu," uviedla ministerka obchodu Iselin Nyböová.

Dosiaľ platila výnimka len pre pracovné cesty medzi Nórskom a Švédskom alebo Fínskom. Nórsko tiež vo štvrtok oznámilo, že uvoľní pravidlá karantény pre ľudí, ktorí boli v priamom kontakte s osobami nakazenými koronavírusom. Do karantény tak nebudú musieť ísť všetci, ktorí boli v kontakte infikovanými. Namiesto toho však budú musieť byť dvakrát testovaní - tri dni a sedem dní po takomto kontakte.

Od budúceho týždňa sa nórske deti vo veku do 19 rokov budú tiež môcť zúčastňovať na organizovaných športových aktivitách. Hoci súťaže a zápasy medzi rôznymi klubmi ešte stále nie sú povolené, mladí športovci budú môcť počas tréningov mať "medzi sebou normálny telesný kontakt".

"Vieme, aký dôležitý je šport pri utužovaní spoločenských vzťahov, je miestom stretávania," uviedol vo vyhlásení minister kultúry Abid Raja. "Práve preto je extrémne dôležité..., aby sme teraz umožnili športové aktivity deťom a mládeži," dodal.

Komentáre ( 0)