Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 10.8.2020, 9.33
279526(+564)testovaných
2599(+3)infikovaných
1866(+2)vyliečených
31(+0)úmrtí
Aktualizácia: 10.8.2020, 9.33 štatistiky vo svete viac informácií
01. 06. 2020 10:20 , článok bol aktualizovaný 01. 06. 2020 11:35 | BUDAPEŠŤ/TASR

Maďarsko hlási jedno nové úmrtie na koronavírus, Latinská Amerika má milión prípadov

V Nemecku evidujú viac ako 300 nových prípadov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V Maďarsku za uplynulých 24 hodín zomrel na ochorenie COVID-19 jeden starší pacient trpiaci chronickými chorobami, čím počet obetí dosiahol 527.

Počet nakazených novým druhom koronavírusu stúpol o 15 na 3892, vyplýva z údajov krízového štábu, ktoré zverejnili v pondelok na stránke koronavirus.gov.hu.

Z ochorenia sa zotavilo už 2156 osôb. Aktuálne je nakazených 1209 ľudí. Hospitalizovaných je 417, z nich 25 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Medzi infikovanými bolo doposiaľ 576 zdravotníckych pracovníkov, čo je 14,8 percenta všetkých nakazených.

Z nich sú v súčasnosti štyria v nemocničnom ošetrení; väčšina infikovaných zdravotníkov sa už vyliečila.

Nemecko má 333 nových prípadov

Nemecké zdravotnícke úrady v pondelok ráno oznámili, že v predchádzajúci deň bolo zaznamenaných 333 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Celkový počet nakazených v Nemecku od začiatku pandémie je tak 181.815, uviedol nemecký úrad pre infekčné choroby - Inštitút Roberta Kocha (RKI), píše tlačová agentúra DPA.

Počet úmrtí stúpol za posledných 24 hodín o 11; celkový počet úmrtí je 8.511.
Vyliečilo sa ďalších 600 pacientov, celkovo vírus prekonalo 165.900 pacientov, dodal RKI.
Upozornil, že denné údajne budú možno po kontrole poopravené.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v sobotu 30. mája vyhlásila, že krajina "zložila" skúšky z koronavírusu, ale doplnila, že všetkých ešte čaká tvrdá práca.

Hoci Nemecko zaznamenalo veľa nakazených novým koronavírusom SARS-CoV-2, počet úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobené týmto vírusom zostal pomerne nízky.

Počet nových prípadov nákazy dramaticky klesol po tom, čo Nemecko v marci zaviedlo sériu celoštátnych obmedzení. Mnohé z týchto opatrení postupne vlády 16 jednotlivých spolkových krajín zrušili.

Takzvané reprodukčné číslo nového koronavírusu (R0), ktoré meria jeho schopnosť šíriť sa, bolo v sobotu 1,04. To znamená, že nakazená osoba rozšíri koronavírus na približne ďalšieho jedného človeka.

Od polovice mája meria Inštitút Roberta Kocha aj sedemdňovú reprodukčnú hodnotu, ktorá menej kolíše. Toto číslo bolo v nedeľu 0,90.

Milión nakazených v Latinskej Amerike

Potvrdené prípady nákazy novým koronavírusom v Latinskej Amerike prekonali hranicu jedného milióna. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra AFP.

Británia a Rusko začali v pondelok uvoľňovať obmedzenia pohybu ľudí aj napriek tomu, že pandémiu nedostali na svojich územiach pod kontrolu.

Obmedzenia začali uvoľňovať vlády po celom svete, hoci počet prípadov infekcie presiahol 6,1 milióna a počet úmrtí prekročil 371.000.

Brazília má vyše pol milióna známych infekcií, čo je druhý najvyšší počet na svete. Prezident Jair Bolsonaro, odporca prísnych obmedzení, v nedeľu znovu odmietol odporúčania na spoločenský odstup.

Tento krajne pravicový líder sa bez ochranného rúška na tvári stretol so skupinou svojich podporovateľov, stojacich tesne vedľa seba, v hlavnom meste Brazília. Dav skandoval "Výmysel! Výmysel! Výmysel!" Odrážal tak prezidentov názor, že koronavírus nepredstavuje hrozbu.

Bolsonaro je dôrazným odporcom obmedzení v živote spoločnosti ako nástroja na zastavenie šírenia koronavírusu a vyhlasuje, že obmedzenia sú nepotrebné a škodlivé pre ekonomiku. Za to si vyslúžil silnú kritiku od znepokojených štátnych úradov a rozhnevaných občanov.

Napriek prezidentovmu spochybňovaniu rizík koronavírusu sa tento patogén mohutne šíri krajinou a aj v ďalších častiach Latinskej Ameriky - situácia sa zhoršuje tiež v Čile, Bolívii a Peru.

Kým Južná Amerika a oblasti Afriky aj Ázie ešte len začínajú pociťovať plnú silu pandémie, ťažko skúšané európske krajiny začínajú opatrne zmierňovať prísne obmedzenia a snažia sa vrátiť k určitému stupňu normálneho života.

Odborníci však upozorňujú, že príliš rýchle uvoľňovanie opatrení môže vyvolať katastrofu, keďže ešte nie je vyvinutá očkovacia látka ani liek na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom.

V Británii, kde sa v pondelok čiastočne znovu otvorili školy, niektorí vysokopostavení vládni poradcovia varujú, že uvoľňovanie prebieha príliš rýchlo. "Šírenie ochorenia COVID-19 je priveľmi rýchle na to, aby sa rušili prísne obmedzenia v Anglicku," napísal na Twitteri Jeremy Farrar, člen vládnej poradnej vedeckej skupiny pre núdzové situácie.

Tvrdo zasiahnuté Rusko, ktoré v posledných týždňoch zažilo explóziu nákazy, tiež v pondelok znovu otvára nákupné centrá a parky - aj napriek vysokému počtu prípadov.

Deväťtisíc nových prípadov v Rusku

Rusko potvrdilo v pondelok 9035 nových prípadov nákazy koronavírusom za uplynulých 24 hodín. Celkový počet infikovaných sa zvýšil na 414.878. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na ruské krízové centrum.

Počet obetí koronavírusovej pandémie v Rusku vzrástol o 162 na celkový počet 4855. Z nových úmrtí 76 zomrelo v Moskve, 24 v Moskovskej oblasti a 25 v Dagestane.

Denný prírastok počtu nakazených už druhý deň po sebe prekročil 9000. V porovnaní s nedeľou je počet novonakazených vyšší o 2,3 percenta.

Takzvané reprodukčné číslo nového koronavírusu (R0), ktoré meria jeho schopnosť šíriť sa, dosiahlo 1,03, čím sa v porovnaní s nedeľou zvýšilo o 0,03. R0 je tak najvyššie od 13. mája.

Z choroby COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, sa v Rusku vyliečilo celkom 175.277 pacientov, čo predstavuje 42,25 percenta z celkového počtu infikovaných.

Komentáre ( 0)