Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 11.7.2020, 9.42
228829(+2879)testovaných
1893(+23)infikovaných
1493(+12)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 11.7.2020, 9.42 štatistiky vo svete viac informácií
01. 06. 2020 21:22 | PRAHA/TASR

Česi rozdelili Európu podľa farieb, Slovensko má zelenú

Od budúceho týždňa sa môžu konať akcie s účasťou do 500 ľudí.

Hraničný priechod Vrbovce - Veľká nad Veličkou.
Hraničný priechod Vrbovce - Veľká nad Veličkou. Foto: TASR

Česká vláda schválila v pondelok (1. 6.) systém tzv. semaforu, ktorý rozdeľuje štáty do troch kategórií podľa toho, aká je v nich epidemiologická situácia.

Bez negatívneho testu na COVID-19 tak môžu Česi opäť od 15. júna cestovať do zeleno a oranžovo vyznačených krajín. Medzi ne patria napríklad Slovensko, Nemecko, Slovinsko, Chorvátsko či Grécko.

Na Twitteri to oznámil minister zdravotníctva Adam Vojtěch, informuje portál novinky.cz . V príspevku na Twitteir zverejnil aj mapu, na ktorej sú farebne odlíšené - podľa rizika nákazy - jednotlivé európske krajiny.

Zdroj: Twitter/Adam Vojtěch

Zelená zóna

Zelenou sú podľa neho označené bezpečné krajiny, oranžovou krajiny so stredným rizikom nákazy a červenou krajiny s vysokým rizikom nákazy. Do zeleno a oranžovo označených krajín môžu Česi cestovať bez obmedzenia pri spiatočnom návrate.

Zeleno sú vyznačené: Grécko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Švajčiarsko, Fínsko, Nórsko, Cyprus či Island. Ľudia cestujúci do týchto krajín nebudú musieť mať negatívny test na koronavírus, rovnako ako ani turisti prichádzajúci z týchto štátov do Česka.

Oranžová zóna

Do oranžovej zóny zase spadajú: Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Portugalsko, Malta, Írsko, Belgicko, Holandsko a Dánsko. Aj do týchto štátov budú môcť Česi vycestovať bez toho, aby mali pri sebe negatívny test. Návštevníci, ktorí z týchto štátov budú prichádzať do Česka, ho pri sebe budú musieť mať.

Červená zóna

Poslednou je červená zóna, v ktorej sú aktuálne z európskych štátov len Británia a Švédsko. Pri návrate z nich musia mať negatívny test aj Česi.

Minister zahraničných vecí Tomáš Petříček ale upozornil na to, že niektoré krajiny nemajú ešte vôbec otvorené hranice a do iných je zase vstup obmedzený. Spomenul v tejto súvislosti napríklad Poľsko, po vstupe do ktorého musia ísť Česi do 14-dňovej karantény.

Koronavírus v Prahe
Koronavírus v Prahe Foto: TASR/AP
 

Petříček dodal, že systém semaforu je flexibilný a vyvíjať sa bude podľa epidemiologickej situácie vo svete.

Česká vláda zároveň v pondelok rozhodla, že od 8. júna sa môžu konať hromadné akcie s účasťou do 500 ľudí. Týka sa to napríklad divadiel, kín, koncertov či športovísk.

 Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Vláda tiež rozhodla, že od rovnakého dátumu zvýši aj povolený počet návštevníkov zoologických záhrad, botanických záhrad a arborét, a to na 250 ľudí na hektár (dosiaľ ich mohlo byť 150). "Vyhliadka je taká, že od 15. júna by sme v nich mohli limit zrušiť úplne," povedal Vojtěch.

Dosiaľ mohlo byť na jednom mieste maximálne 300 osôb, a aj to len pri dodržaní určitých pravidiel. Od 8. júna sa v tomto smere zrušia pravidlá rozsádzania v rámci hľadiska koncertných sál, divadiel či kín. V súlade s nimi museli dosiaľ ľudia zachovávať rozstupy - sedieť o jeden rad a taktiež minimálne jednu stoličku ďalej od ľudí, s ktorými nebývali v spoločnej domácnosti.

Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.

Komentáre ( 0)