Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 10.7.2020, 9.35
225950(+2172)testovaných
1870(+19)infikovaných
1481(+4)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 10.7.2020, 9.35 štatistiky vo svete viac informácií
03. 06. 2020 11:02 | BRATISLAVA/rd

Čo bude s pľúcnymi ventiláciami, ktoré sme počas pandémie nepotrebovali? Zistili sme odpoveď

Zároveň sme sa pozreli na súčasné stavy v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Prakticky celý svet sa už od začiatku tohto roka borí s pandémiou koronavírusu, ktorá sa z Číny v rámci Európy najskôr rozšírila do Talianska a neskôr do ďalších krajín.

Aj keď postupne potvrdzovali nákazy aj u našich susedov, na Slovensku sa tak stalo až v piatok 6. marca. Šlo o 52-ročného muža z Kostolišťa, ktorý nebol v zahraničí, avšak jeho syn bol v Benátkach.

Od 16. marca, kedy bolo na Slovensku potvrdených 72 prípadov ochorenia, vtedajšia vláda Petra Pellegriniho vyhlásila pre štátne nemocnice na Slovensku núdzový stav.

Do nástupu novej vlády, v sobotu 21. marca, sme evidovali 178 prípadov nákazy, čo bolo v porovnaní s okolitými krajinami stále podstatne menej (v Česku to bolo 995 prípadov, v Rakúsku až 2992).

Šéf nového kabinetu Igor Matovič (OĽaNO) bezprostredne po nástupe do funkcie otvorene kritizoval nákupy ochranných pomôcok, ktoré by pomohli lepšie zvládať boj s pandémiou.

Premiér sa pustil aj do svojho predchodcu, ktorý podľa neho zanechal so stupňujúcou sa pandémiou prázdne sklady Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR).

Matovič okrem nedostatočného počtu jednorazových ochranných oblekov, ochranných okuliarov či respirátorov zdôraznil aj potrebu zásob pľúcnych ventilácií, ktoré slúžia pre pacientov s najvážnejším priebehom ochorenia.

V apríli sa preto nová vládna garnitúra dohodla s výrobcom dýchacích prístrojov zo Starej Turej na dodaní 300 prístrojov, ktoré by mal dodať do konca júna. Priemerná suma ventilácie, ktorej sú dva typy, je 25-tisíc eur.

„Rezort zdravotníctva je pripravený, že bude mať k dispozícii viac ako tisíc špičkových ventilácií. Minister Marek Krajčí zároveň podpísal nákup ďalších 88 pľúcnych ventilácií," ozrejmila hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

V praxi potrebu pľúcnej ventilácie na Slovensku v súvislosti s ochorením COVID-19 môžeme doteraz rátať v jednotkách, pričom od polovice mája nemáme ani jedného pacienta s takouto potrebou. Otázkou preto je, čo budeme so stovkami týchto prístrojov teraz robiť.

„Po ukončení mimoriadnej situácie zostane tento zdravotnícky materiál na skladoch a bude doplnený do požadovaných stavov ako zabezpečenie riešenia prípadnej druhej vlny koronavírusu alebo iného druhu pandémie," povedala Natália Petríková zo SŠHR.

Odborníci sa doteraz nevedia zhodnúť na tom, či vôbec príde druhá vlna a ak aj vôbec príde, s akou silou udrie. Tomáš Szalay zo Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku nákup ventilácií víta.

"Rozhodnutie o nákupe ventilátorov padlo v čase, keď katastroficky kolabovalo zdravotníctvo v severnom Taliansku. Vtedy predikcie hovorili o možných státisícoch nakazených na Slovensku. Obdobné rozhodnutie však prijali aj iné krajiny. Čakajú nás, zrejme, ďalšie vlny infekcie, a nedá sa vylúčiť, že prebehnú dramatickejšie. Vtedy sa nám rezerva ventilátorov môže zísť," povedal.

Grafika.
Grafika. Foto: TVNOVINY.sk
 

Pre zhrnutie, do stredajšieho rána na Slovensku evidujeme 1525 prípadov koronavírusu SARS-CoV-2.

Doteraz sa u nás z tohto ochorenia vyliečilo 1 375 pacientov, počet obetí sa dlhodobo drží na čísle 28.

Priaznivá epidemiologická situácia a nízky výskyt nových prípadov urýchlil ďalšie uvoľňovanie. Od 3. júna sa dočkáme piatej fázy uvoľňovania opatrení.

Komentáre ( 0)