Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 12.7.2020, 9.37
229789(+960)testovaných
1901(+8)infikovaných
1493(+0)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 12.7.2020, 9.37 štatistiky vo svete viac informácií
03. 06. 2020 08:03 | LONDÝN/TASR

Štúdia potvrdila vyššie riziko úmrtia na COVID-19 u etnických menšín

Expertov uskutočnením štúdie ešte v apríli poverila britská vláda.

Ľudia s ochrannými rúškami v parku  Flushing Meadows Corona Park.
Ľudia s ochrannými rúškami v parku Flushing Meadows Corona Park. Foto: TASR/AP Photo/Frank Franklin II

Príslušníci etnických menšín v Británii zomierajú v súvislosti s ochorením COVID-19 vo vyššej miere ako tamojšie belošské obyvateľstvo. Vyplýva to z výsledkov štúdie vládnej agentúry Public Health England (PHE), ktoré boli zverejnené v utorok. Expertov uskutočnením štúdie ešte v apríli poverila britská vláda. Podľa agentúry AP síce uvádza príčiny tejto disproporcie, neponúka však žiadne odporúčania.

Na základe výsledkov štúdie je u Bangladéšanov riziko úmrtia v súvislosti s novým koronavírusom dvakrát vyššie ako u belošského obyvateľstva Británie. Ľudia pôvodom z Číny, Indie, Pakistanu či Karibiku a príslušníci černošských etnických skupín majú o 10 až 50 percent vyššie riziko úmrtia ako belošské obyvateľstvo Británie.

Štúdia potvrdila, že najvýznamnejší rizikový faktor v spojitosti s ochorením COVID-19 je vek. Pravdepodobnosť úmrtia je u ľudí vo veku 80 a viac rokov viac ako 70-krát vyššia ako u ľudí vo veku do 40 rokov. Takisto je dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť úmrtia u mužov v produktívnom veku v porovnaní so ženami v tomto veku.

Štúdia takisto zistila, že miera úmrtí je výrazne vyššia u pracovníkov opatrovateľských a bezpečnostných služieb a vodičov v cestnej doprave. Príslušníci etnických menšín majú medzi týmito povolaniami vysoké zastúpenie.

Komentáre ( 0)