Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 2.8.2020, 9.35
265031(+585)testovaných
2344(+7)infikovaných
1742(+0)vyliečených
29(+0)úmrtí
Aktualizácia: 2.8.2020, 9.35 štatistiky vo svete viac informácií
09. 06. 2020 09:54 , článok bol aktualizovaný 09. 06. 2020 11:34 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Od stredy už nemusíme na ulici nosiť rúška. Matovič oznámil ďalšie uvoľnenia

V pondelok zasadalo konzílium odborníkov.

Igor Matovič predstavuje ďalšie uvoľnenia opatrení.
Igor Matovič predstavuje ďalšie uvoľnenia opatrení. Foto: FOTO TASR - Pavol Zachar

Premiér Igor Matovič, minister školstva Branislav Gröhling, hlavný hygienik Ján Mikas a epidemiologička Zuzana Krištúfková informovali o výsledkoch rokovania konzília odborníkov.

Konzílium odborníkov schválilo ďalšie novinky. Po otvorení hraníc s Českom, Rakúskom a Maďarskom sa voľný režim rozšíril o ďalších 16 krajín: Nemecko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. Tieto krajiny Slovensko považuje za bezpečné.

Mapa krajín.
Mapa krajín. Foto: TVNOVINY.sk
 

Zároveň sa ruší povinná štátna a domáca karanténa. Ľudia, ktorí sa vrátia z menej bezpečných krajín by však mali ostať v dobrovoľnej izolácii. V opačnom prípade si môžeme nákazu znova privliecť zo zahraničia a spôsobiť druhú vlnu.

Zmeny, ktoré odsúhlasil krízový štáb.
Zmeny, ktoré odsúhlasil krízový štáb. Foto: TVNOVINY.sk
 
  

Spojazdniť sa má aj letecká doprava do bezpečných krajín. Hygienik Mikas priblížil, že obnova závisí od dopracov. Úrad verejného zdravotníctva vydá presnejšie pravidlá.

Hygienici otvárajú od stredy centrá voľného času a základné umelecké školy. Posledný vyučovací týždeň sa otvoria školy pre všetkých základoškolákov, teda aj šiestakov až deviatakov. Návrat do škôl bude dobrovoľný. Žiaci si budú môcť prevziať vysvedčenia, či odovzdať učebnice. Minister Gröhling neodporúča učiteľom skúšať študentov.

Počet detí v škôlkach a školách od 15. júna nebude obmedzený.

Všetky nové opatrenia týkajúce sa škôl a škôlok nájdete TU.

Rúška už vo vnútri nie sú povinné, ak ľudia dodržiavajú dvojmetrové rozostupy. Rúška už nemusíme nosiť ani na ulici. V obchodoch a v mestskej hromadnej doprave ostávajú rúška povinné.

Od stredy môžu otvoriť aj detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby. V kluboch však musia byť stoly od seba vzdialené dva metre. Dvojmetrové rozostupy stolov v reštauráciách budú dobrovoľné.

Nedeľa naďalej ostáva sanitárnym dňom.

 

Komentáre ( 0)