Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 4.8.2020, 9.35
267117(+1320)testovaných
2368(+14)infikovaných
1771(+25)vyliečených
29(+0)úmrtí
Aktualizácia: 4.8.2020, 9.35 štatistiky vo svete viac informácií
22. 06. 2020 14:10 | PEKING/TASR

Čína odsúdila Trumpovo vyjadrenie prirovnávajúce koronavírus ku "Kung Flu"

Americký prezident označenie použil počas predvolebného mítingu v Tulse.

Donald Trump reční počas predvolebného mítingu v americkej Tulse v štáte Oklahoma.
Donald Trump reční počas predvolebného mítingu v americkej Tulse v štáte Oklahoma. Foto: TASR/Ian Maule/Tulsa World via AP

Čína v reakcii na slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v súvislosti s ochorením COVID-19 spomenul výraz "Kung Flu" (flu znamená chrípka), varovala pred používaním tohto vírusu za účelom onálepkovania krajín. V pondelok o tom informovala spravodajská televízia CNN.

Keď Trump v sobotu počas predvolebného mítingu v americkej Tulse v štáte Oklahoma opäť prirovnal nový druh koronavírusu ku chrípke, spomenul okrem iného výraz Kung Flu. Znova tak hovoril o "čínskom víruse", čím narážal na skutočnosť, že ohniskom pandémie je Čína, respektíve veľkomesto Wu-chan. Trump už predtým nazval nový koronavírus "čínskym morom".

"Čína dôrazne nesúhlasí s akýmikoľvek slovami alebo činmi, ktoré sa snažia využiť pôvod koronavírusu na onálepkovanie ktorejkoľvek krajiny," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien v reakcii na otázku týkajúcu sa Trumpovej poznámky.

Čao dodal, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a medzinárodné spoločenstvo sú "vyslovene proti prepojeniu vírusu s konkrétnou krajinou alebo regiónom".

Podľa agentúry AFP sa dlhotrvajúce spory oboch veľmocí v otázkach obchodu, ľudských práv či ďalších záležitostí od vypuknutia koronavírusovej pandémie dostali na dosiaľ najhoršiu úroveň.

Komentáre ( 0)