Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 10.8.2020, 9.33
279526(+564)testovaných
2599(+3)infikovaných
1866(+2)vyliečených
31(+0)úmrtí
Aktualizácia: 10.8.2020, 9.33 štatistiky vo svete viac informácií
25. 06. 2020 17:00 | ZÁHREB/TV Markíza

Aj Chorváti sa obávajú druhej vlny koronavírusu, sprísňujú kontroly na hraniciach

Vo Francúzsku obavy zatiaľ nemajú, v USA vrátili povinnú karanténu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Uvoľnenie opatrení podľa Svetovej zdravotníckej orhanizácie (WHO) spôsobilo nárast prípadov nákazy koronavírusom v celej Európe a až v 11 krajinách hrozí druhá vlna. Na pozore sa už začali mať vo viacerých krajinách sveta.

Druhou vlnou epidémie prechádza v súčanosti Izrael, podľa tamojších médií ju spôsobilo otvorenie škôl.

Opatrní sú aj Chorváti, ktorí na čas menia pravidlá na hraniciach. "Ľudia prichádzajúci z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Srbska a Severného Macedónska budú musieť ísť do 14-dňovej karantény. Vo verejnej doprave budú musieť cestujúci nosiť rúška," uviedol chorvátsky minister vnútra Davor Božinović.

Obavy z možnej druhej vlny ale zatiaľ nepanujú vo Francúzsku. S veľkou pompou tam otvorili Eiffelovu vežu, ktorá bola zatvorená bola 104 dní. Je to najdlhšie od druhej svetovej vojny.

"Báli sme sa, že sa na vežu nedostaneme, no našťastie ju otvorili počas nášho pobytu. Sme veľmi šťastní," pochvaľoval si aj španielsky turista Xavier Besa.

V Paríži vrcholia prípravy aj na ďalšie otváranie. V pondelok 6. júla opäť privíta návštevníkov najväčšie múzeum na svete - Louvre.

Naopak, niektoré americké štáty zaradili spiatočku a zaviedli povinnú 14-dňovú karanténu. USA totiž v stredu zaznamenali druhý najvyšší denný počet prípadov od vypuknutia pandémie.

Štáty New York, New Jersey a Connecticut svorne tvrdia, že si prešli peklom. Do situácie spred niekoľkých týždňov sa už dostať nechcú, a tak zavádzajú nezvyčajné opatrenie.

"Vydali sme spoločné cestovateľské nariadenie. Ľudia, ktorí prichádzajú zo štátov s vysokou mierou infekcie, musia ísť do 14-dňovej karantény. Myslím si, že je to múdre rozhodnutie, keďže sme tvrdo pracovali, aby sme vírus dostali pod kontrolu," zhodnotil Andrew Cuomo, guvernér New Yorku.

Do karantény pôjdu najmä tí, ktorí prídu z južných štátov ako Texas, Arizona, Alabama či Florida. Guvernéri najviac postihnutých štátov zvažujú opätovné zavedenie niektorých opatrení. Úplné vypnutie ekonomiky však v prípade druhej vlny tentoraz nehrozí.

"Teraz sme vo zvládaní pandémie v určite lepšej situácii ako sme boli predtým," uviedla poradkyňa Bieleho domu Kellyanne Conway.

Opatrnosť vyzdvihuje aj guvernér Floridy Ron DeSantis. "Na Floride pozorujeme zvýšené šírenie najmä vo vekovej kategórii 18 až 34. Preto apelujem na všetkých, aby chránili najmä starších a zraniteľnejších. Viete, čo treba robiť," povedal.

Odkladá sa aj plánované otváranie Disneylandu v Kalifornii, a to o dva týždne. Zrušený je aj maratón v New Yorku, ktorý sa mal konať 1. novembra.

Pozrite si reportáž Barbary Dudekovej.

 

Celé dnešné Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)