Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 14.7.2020, 8.31
231231(+1163)testovaných
1908(+6)infikovaných
1493(+0)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 14.7.2020, 8.31 štatistiky vo svete viac informácií
27. 06. 2020 13:56 | BRATISLAVA/TASR

Matovič: Na prípadnú druhú vlnu koronavírusu máme plán. Záleží od ľudí, či príde

Ak sa situácia vymkne spod kontroly, vláda podľa Matoviča bude musieť zatiahnuť ručnú brzdu.

Predseda vlády SR Igor Matovič (vľavo) a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
Predseda vlády SR Igor Matovič (vľavo) a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: TASR

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) tvrdí, že to, či na Slovensko príde druhá vlna nového koronavírusu, záleží na 99 percent od ľudí. Verí však, že krajinu obíde. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Súčasná vláda má podľa jeho slov plán na prípadnú druhú vlnu. "Určite máme plán. Našťastie - voči tomu, keď sme preberali vládu, že nebol absolútne žiadny plán. Boli úplne prázdne sklady v štátnych hmotných rezervách. Mali sme de facto testy na štyri alebo päť dní zabezpečené," komentoval s tým, že základnou "zbraňou sú ľudia".

Pripomenul, že by sa mali nahlásiť po príchode zo zahraničia na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, mali by ísť do domácej karantény a na piaty deň ísť na test ochorenia COVID-19.

Ak sa situácia vymkne spod kontroly, vláda podľa Matoviča bude musieť zatiahnuť ručnú brzdu. "Bude to len preto, lebo sme to spoločne nezvládli," dodal s tým, že napríklad budú musieť obnoviť kontroly na hraniciach a vymyslieť spôsob, ako zistiť, kto odkiaľ cestuje, čo v súčasnosti podľa premiéra nie je možné.

Jedným z riešení je podľa predsedu vlády tzv. dobrovoľné trackovanie ľudí. "Tí, ktorí si nahlásia tú aplikáciu do mobilu, tak budú chránení alebo budú chrániť druhých ľudí. Aj vo finále sa bude môcť pozitívny človek rozhodnúť, či tú informáciu o sebe pustí do obehu," dodal.

Komentáre ( 0)