Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 11.7.2020, 9.42
228829(+2879)testovaných
1893(+23)infikovaných
1493(+12)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 11.7.2020, 9.42 štatistiky vo svete viac informácií
29. 06. 2020 11:01 | BRUSEL/TASR

EÚ zverejní zoznam nečlenských krajín, ktorých občania môžu navštíviť Úniu

EÚ uvažuje o prijímaní cestujúcich z Číny, ak Peking zareaguje rovnako a od 1. júla začne prijímať cestujúcich z Európy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo/Ronald Zak

Španielska ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzálezová vyhlásila, že Európska únia zostavuje zoznam 15 krajín, ktoré nie sú členmi Únie a ktorých občania budú mať od stredy 1. júla povolené navštíviť EÚ. Informácie priniesla v pondelok dopoludnia tlačová agentúra AP.

Konečný zoznam oznámia v priebehu pondelka alebo v utorok ráno, dodala ministerka pre španielsku rozhlasovú stanicu Cadena SER.

Ministerka uviedla, že nevie o žiadnom nátlaku Spojených štátov na EÚ, aby znovu otvorila svoje hranice pre amerických občanov. Doplnila, že krajiny vybrali do zoznamu podľa ich štatistík o novom koronavíruse - či sú podobné tým v EÚ alebo nie -, podľa smerovania nákazy a toho, nakoľko sú tieto údaje spoľahlivé.

"Nemá to byť prejav toho, či sme dobrí alebo nepriateľskí voči určitým krajinám, je to prejav zodpovednosti voči nám samotným," vysvetlila Gonzálesová.

Medzi krajinami, o ktorých zaradení do zoznamu sa diskutuje, je Maroko. Jeho vláda neplánuje otvoriť hranice do 10. júla. Šéfka španielskej diplomacie povedala, že EÚ uvažuje o prijímaní cestujúcich z Číny, ak Peking zareaguje rovnako a od 1. júla začne prijímať cestujúcich z EÚ.

Ministerka takisto potvrdila, že Španielsko znovu úplne otvorí hranice s Portugalskom napriek prudkému nárastu v prípadoch nákazy koronavírusom v susednej krajine.

Komentáre ( 0)