Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 9.8.2020, 9.33
278962(+1068)testovaných
2596(+30)infikovaných
1864(+3)vyliečených
31(+0)úmrtí
Aktualizácia: 9.8.2020, 9.33 štatistiky vo svete viac informácií
01. 07. 2020 18:00 | USA/jh

Svalnáč sa po vyliečení z COVID-19 nespoznal v zrkadle. Choroba ho takmer zabila

Američan bol jeden z prvých pacientov v USA v kritickom stave pripojený na pľúcnu ventiláciu.

Ahmad pred nakazením a po prebratí sa z kómy
Ahmad pred nakazením a po prebratí sa z kómy Foto: CNN/YouTube.com

Ahmad Ayyad (40) vyhral ťažký boj s koronavírusom. Športovec s vypracovanými svalmi udržoval zdravý životný štýl a nemal žiadne zdravotné problémy. No aj napriek tomu ho ochorenie COVID-19 takmer pripravilo o život. Po vyliečení sa nespoznal v zrkadle. Stál tam iný človek, píše CNN.

Keď sa na seba po niekoľkých týždňoch od nakazenia pozrel, svaly boli preč. V tvári zostarol najmenej o desať rokov. Bol slabý a schudol takmer 30 kilogramov. Bol ale rád, že žije.

Lekári ho museli udržovať 25 dní v umelej kóme, aby mu zachránili život. Bolo to už pred dvomi mesiacmi, ale Ahmad tvrdí, že sa stále pomaly zotavuje. Koronavírus mu totiž poškodil pľúca aj srdce a niekedy lapá po dychu.

Ahmad pred nakazením a po prebratí sa z kómy
Ahmad pred nakazením a po prebratí sa z kómy Foto: hopkinsmedicine.org
 

Pre všetkých ľudí, ktorí stále nedodržiavajú nariadenia má jeden odkaz: „Znepokojuje ma, ako to niektorí ľudia berú ľahkovážne. Nakazil som sa a prežil, no stále mám strach," uviedol.

Ahmad bol aktívnym športovcom. Pravidelne behával, venoval sa basketbalu či boxu. Zrazu sa ale jeho život zmenil a len postupne sa vracia k svojim koníčkom. V nemocnici sa musel znova naučiť chodiť, hovoriť či sám jesť. Po prebudení z kómy sa totiž cítil ako nemohúci človek.

Dnes sa Ahmad cíti dobre, snaží sa športovať každý deň, aby sa vrátil do normálu. Z vírusu má ale obavy. „Ľudia sa tvária, akoby to už bolo preč. Ale nie je. Noste rúška a ochranné prostriedky. Dodržujte od seba odstupy a starajte sa o seba a ľudí okolo seba," uviedol.

„Berte to vážne, nie je to vtip. Môže vás to zabiť, aj keď si myslíte, že ste zdravý a odolný. Nie ste!"


Komentáre ( 0)