Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 27.9.2020, 10.16
445986(+5655)testovaných
9078(+478)infikovaných
4178(+80)vyliečených
44(+0)úmrtí
Aktualizácia: 27.9.2020, 10.16 štatistiky vo svete viac informácií
02. 07. 2020 12:55 | LIMA/TASR

Amazónia smúti. Vodca domorodých obyvateľov podľahol koronavírusu

Previezli ho do nemocnice z amazonskej oblasti.

Santiago Manuin.
Santiago Manuin. Foto: Reprofoto: YouTube/Centro Takiwasi

Vodca domorodých Indiánov Santiago Manuin, ktorý bojoval za práva pôvodných amazonských obyvateľov na pôdu v Peru, zomrel v stredu na ochorenie COVID-19 spôsobované novým druhom koronavírusu. Úmrtie oznámila jeho rodina, na ktorú sa vo štvrtok odvolala tlačová agentúra AFP.

Manuina (63) previezli do nemocnice v peruánskom hlavnom meste Lima z amazonskej oblasti, kde žil, keď sa uňho prejavili príznaky respiračného ochorenia COVID-19.

"Môj ocko práve zomrel, o siedmej večer. Naša rodina cíti obrovskú bolesť," povedala jeho dcéra Luz Angélica Manuinová pre rozhlasovú stanicu RPP.

Vyjadrila hnev nad situáciou, akej čelia skupiny pôvodných obyvateľov v Peru, pretože sú pandémiou nového koronavírusu ťažko zasiahnuté.

"Zomrelo mnoho ľudí; naša komunita podniká tiché protesty a pochováva svojich mŕtvych. Vláda na nás zabudla," dodala dcéra.

Nové ochorenie decimuje pôvodných obyvateľov po celej Latinskej Amerike, keďže majú slabý imunitný systém a štáty ich celé desaťročia zanedbávali.

Panamerická zdravotnícka organizácia (PAHO) odhaduje, že v povodí rieky Amazon, kde sú niektoré oblastí prístupní len na člne, sa koronavírusom nakazilo najmenej 20.000 ľudí.

"Žialime nad smrťou vodcu (indiánskych) kmeňov Aguarunov a Vambísov, ktorý venoval svoj život ochrane rieky Amazon a obrane práv domorodých obyvateľov dažďového pralesa," napísalo peruánske ministerstvo kultúry na Twitteri.

"Jeho prípad sa nesmie opakovať. Štát sa musí všemožne snažiť, aby pomohol amazonským domorodým obyvateľom, postihnutým ochorením COVID-19," dodalo ministerstvo.

Peru hlásilo vyše 9600 úmrtí na koronavírus a vyše 285.000 potvrdených prípadov nákazy. Je šiestou najhoršie zasiahnutou krajinou na svete a druhou v Latinskej Amerike, po Brazílii.

Komentáre ( 0)