Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 7.8.2020, 9.35
274795(+2473)testovaných
2523(+43)infikovaných
1846(+22)vyliečených
31(+1)úmrtí
Aktualizácia: 7.8.2020, 9.35 štatistiky vo svete viac informácií
03. 07. 2020 13:45 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

V pondelok sa zmení cestovateľská mapa a podmienky organizovania hromadných podujatí

Cestovanie by ľudia mali obmedziť na minimum.

Hlavný hygienik Ján Mikas a predseda vlády Igor Matovič.
Hlavný hygienik Ján Mikas a predseda vlády Igor Matovič. Foto: TASR - Dano Veselský

Pandémia koronavírusu aj naďalej pretrváva, preto je stále potrebné správať sa zodpovedne a dbať na nariadené hygienické opatrenia. Tie sa po niekoľkých týždňoch opätovne mierne upravili. Vo štvrtok zasadlo konzílium odborníkov - epidemiológov, ktoré riešilo aktuálnu situáciu ohľadne epidémie koronavírusu. Na stránke Úradu verejného zdravotníctva následne zverejnili nové usmernenia.

Zmeny nastali v zozname bezpečných krajín, ale aj pri organizovaní hromadných podujatí. Platiť začnú od pondelka 6. júla 2020.

Aktualizovanie ovplyvnili aj údaje a štatistiky zaznamenané v období od 8. júna do 1. júla. V tomto období sme na Slovensku zaevidovali 132 pozitívnych osôb. Z nich 63 prípadov bolo importovaných zo zahraničia. Celkovo 42 prípadov prišlo z viac rizikových krajín (Ukrajina 14x, Spojené kráľovstvo 14x, Saudská Arábia 5x, Spojené arabské emiráty 1x, Macedónsko 3x, Švédsko 3x, Taliansko 1x, Francúzsko 1x). Z menej rizikových krajín to bolo 21 prípadov (Česko 17x, Nemecko 3x a Rumunsko 1x).

Zoznam krajín a cestovanie

Úrad verejného zdravotníctva uviedol, že v zozname menej rizikových krajín sa už nebudú nachádzať Bulharsko a Čierna Hora. Zároveň sa tento zoznam rozšíril o Holandsko, Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko a Írsko. Pribudli aj krajiny mimo Európskej únie, a to Austrália, Nová Zéland, Japonsko, Južná Kórea a Čína.

Od budúceho pondelka sa tak osoby, ktoré prichádzajú z viac rizikových krajín , musia prihlásiť na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Tí ich oboznámia s pravidlami domácej izolácie a zaobstarajú testovanie na ochorenie COVID-19. To by mali príslušné orgány vykonať najneskôr na piaty deň po príchode na Slovensko a budú hradené štátom. Týchto päť dní musia byť repatrianti v domácej karanténe.

 

„V prípade ľudí vracajúcich sa zo zahraničia je potrebné riadiť sa aktuálne platnými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR. Ak sa u osôb po návrate zo zahraničia, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prišli, prejavia príznaky respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a oboznámiť ho s cestovateľskou anamnézou. Lekár následne určí ďalší postup diagnostiky a liečby. To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia," povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Opatrenia sa nebudú týkať osôb, ktoré sa stihnú vrátiť do 6. júla. Cestovanie by však ľudia mali celkovo obmedziť na minimum.

Prečítajte si aj: Vo štvrtok pribudlo až 20 pacientov s koronavírusom

„Odporúčame, aby ľudia zvážili nevyhnutnosť cestovania do zahraničia a mali by si premyslieť, či je nevyhnutné brať so sebou deti, resp. príbuzných, ktorí patria do rizikovej skupiny obyvateľstva. Vhodné je minimalizovať cestovanie len na nutné služobné cesty a kontakty s rodinou," povedala hlavná odborníčka hlavného hygienika pre epidemiológiu Mária Štefkovičová

Hromadné podujatia

Pravidlá sa zmenili aj pri organizovaní hromadných podujatí. Šachovnicové sedenie je nahradené sedením v každom druhom rade. Ide o reakciu odborníkov na futbalový zápas v Dunajskej Strede, kde organizátori nedokázali zákazníkov odkontrolovať. Sedenie v každom druhom rade je na kontrolu jednoduchšie. Taktiež sa môžu organizovať hromadné podujatia, kde nie je dané fixné sedenie účastníkov. Celkovo by sa malo dodržiavať pravidlo: 1 návštevník na 10 štvorcových metrov v interiéri a v exteriéri jeden návštevník na 5 štvorcových metrov.

Premiér drží fotografiu zaplnenej tribúny v šlágri DAC - Slovan, organizátori nedodržali šachovnicové sedenie.
Premiér drží fotografiu zaplnenej tribúny v šlágri DAC - Slovan, organizátori nedodržali šachovnicové sedenie. Foto: TASR - Dano Veselský
 

„Odporúčam občanom, aby zvážili, či sa hromadných podujatí zúčastnia a ak áno, za akých podmienok. V prípade účasti je potrebné riadiť sa nastavenými protiepidemickými opatreniami, ktoré majú za cieľ zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19. Treba myslieť na to, že na hromadných podujatiach sa stretáva veľký počet navzájom neznámych osôb. Pri takýchto podujatiach je vždy zvýšené riziko nákazy a jeho rýchle šírenie do domovov účastníkov. Aj na Slovensku sa v úvode prvej vlny vyskytlo viacero ochorení, ktoré vznikli na hromadných podujatiach v zahraničí a naši občania takto priniesli infekciu na Slovensko," hovorí Mikas.

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že ak sa v prax opakovane ukáže, že organizátori podujatí nedokážu zabezpečiť dodržiavanie opatrení, odborné konzílium pristúpi k ich prehodnoteniu, respektíve sprísneniu.

Komentáre ( 0)